Szerintetek mi lehet egy fekete lyukban?
Illetve szerintetek bele lehet "esni" anélkül hogy bármi károsodás érjen? Ha igen, akkor mi várhat odabenn? Gondolok itt pl az Interstellar c. filmben látottakra (tudom csak film, de akkoris).
Illetve ha ma még nem lehetséges, a jövőben vajon az lesz e? Ja, és fekete lyukhoz miért nem küldenek szondát? Van a "közelünkben" jónéhány
Kérdező, inkább a két hosszú választ olvasd el és értelmezd..... A leugrásban sincs igazad, nem onnan tudjuk, hogy már valaki előtte öngyilkos lett... Fizikai törvenyekből tudjuk, hogy mekkora erő hatna ránk a földetéréskor, és a testünk ismeretében tudjuk, hogy ez az erő halálos lenne.
A fekete lyukakról kaptál két nagyon szép összefoglalót, értelmezd!! És akkor nem kérdezel hülyeségeket.
10-es gravitációba ami több mint 5 MÁSODPERCIG tart, 100% belehal.
És mi most VÉGTELEN ERŐSSÉGŰ gravitációról beszélünk, ami úgy szétkeni az atomokat mintha téged hidraulikus présbe raknánk.
Nem tudod túlélni ha beleesel a fekte lyukba. Az olyan lenne mint védőfelszerelés nélkül próbálni sétálni 10,000 fok hőmérsékleten. Lehetetlen.
Szerintem 2xSü nevében is megköszönhetem a bizalmat, de szerintem külön ő is megfogja.
Próbáld akkor elképzelni így. Ne is használjunk nagy számokat, hogyha akarod, akár ki is próbálhatod otthon is, vagy a BKV val.
Egy fekete lyuk gravitációs vonzása alá kerülsz, a fejed a lyuk fele néz. Nem is kell túl közel lenned ahhoz, hogy a következő történjen.: a lábadat 60 km/h sebességgel húzza maga felé a fekete lyuk, a fejed mondjuk legyen a duplája, 120 km/h. Ez azt jelenti, hogy a fejed a lábadhoz képest 60 km/h val halad. ezt a különbséget sem bírja a test, és ez még csak km/h nem km/s, és ez még csak 60-120. Ki lehet próbálni, hogy a fejed és egy autó között kifeszítesz egy kötelet, majd szólsz a havernak, hogy induljon. Vagy egy nagyon hosszú kötelet kötsz a nyakadra, és az autóra, ami elég hosszú ahhoz, hogy 60 ra gyorsuljon az autó, és amikor kifeszül a kötél, lehet egyből el is enged, mert nincsen nyakad, fejed, ami a kötelet a helyén tartsa. valahogy így képzeld el. Annyit még hozzá teszek, hogy a feketelyuk nem letépi a fejed, hanem atomonként bontja le a fejed,a tested..stb.
Sok sikert ahhoz az önként jelentkezőhöz (vagy szondához), aki olyan vidám pár tíz vagy százmillió évig fog utazni.
Összehasonlításképpen: a jelenlegi technológiával több idő kéne az odaéréshez, mint amennyi idő eltelt a dinoszauruszok kihalása óta...
#14> 10-es gravitációba ami több mint 5 MÁSODPERCIG tart, 100% belehal.
10 micsoda? 10 krumpli? Persze gondolom 10 g gyorsulásnak megfelelő erőre gondolsz. De nem mindegy, hogy az erő hogyan hat rád. Ha 10 g gyorsulásnak megfelelő erő kívülről gyorsít – mondjuk egy vadászrepülőgép pilótaülésének nyomásán keresztül –, akkor az a gond, hogy óriási belső erők lépnek fel a testen belül. A vázrendszer mondjuk elkezd ennyivel gyorsulni rövid idő alatt, de a szív a tehetetlensége miatt maradna a meglévő sebességénél. A kettő együtt kelt olyan erőt, hogy a szíved mondjuk hozzápréselődik a mellkasodhoz, a vér megreked az erekben, stb… Ez így tényleg veszélyes.
De ha az erőt a gravitációs vonzás okozza, akkor nem ez a helyzet. Nem lépnek fel belső erők, a gravitáció pont úgyanúgy hat a szívedre, a vérre az ereidben, mint a vázrendszeredre, a bőrödre, stb… A tested minden egyes atomját ugyanolyan gyorsulásra készteti, így egymáshoz képest továbbra is állnak. Akár a földi gravitáció egymilliárdszorosában is ha zuhansz a gravitációs erő hatására, te azt súlytalanságnak éled meg, nem érzed, hogy bármilyen erő hatna rád.
> És mi most VÉGTELEN ERŐSSÉGŰ gravitációról beszélünk,
A szingularitásban lehetne azzal számolni, de mi most az eseményhorizonton való átesést nézzük, mert az tulajdonképpen a kapu, azt akarjuk most átlépni. Az eseményhorizontnak kiterjedése van, a fekete lyuk középpontjától bizonyos távolságra van – pontosan 2*G*m/c² távolságra –, így a képletben – F = G*m[1] * m[2] / d² – az a bizonyos d nem nulla, így a gravitációs erő nagysága sem tart a végtelenhez. Az eseményhorizonton nagyon nagy gravitációról lehet szó persze, de nem végtelenről. Illetve mint fent írtam, ez önmagában nem okoz gondot.
Gondot az okoz, hogy ha itt állsz a Föld felszínén, akkor a Föld gravitációs középpontjától kb. 6400 km-re vagy. Ehhez képest a testmagasságod elhanyagolható. A kettő közötti különbség kiszámolható, mondjuk egy 80 kg-os, 180 cm magas ember esetén:
F[láb] = G * m * M / d² = 785,494432839 N
F[fej] = G * m * M / (d+h)² = 785,493989057 N
F[láb] - F[fej] = 0,00044 N
Ez gyakorlatilag érzékelhetetlen. Mondjuk úgy ekkor erő igyekezne letépni a lábad a törzsedtől, kb. akkora erő, mintha a lábadra kötöttek volna egy 0,04 g-os „súlyt”.
Ha viszont a Föld hirtelen fekete lyukká válna, akkor ugye nem lenne ami távol tartson a gravitációs középponttól, tehát simán tudnál a gravitációs középponttól 10 km-es távolságra lenni, ami még mindig bőven az eseményhorizonton kívül lenne. (Egy Föld tömegű fekete lyuk eseményhorizontjának sugara kb. 8 mm.) Számoljunk itt is erőket, ezzel a 10 km-es távolságra:
F[láb] = G * m * M / d² = 318 929 466 N
F[fej] = G * m * M / (d+h)² = 318 814 682 N
F[láb] - F[fej] = 114 784 N
Ez akkora húzóerőt jelent a lábad és a fejed között, mintha a lábadra rákötöttek volna egy 10 tonnás súlyt. Ez az az erő ami szétszakít.
Az eseményhorizonton még rosszabb a helyzet, ott elképzelhetetlenül nagy erő hatna a testeden belül.
Ami itt lényeges, az a saját magasságodnak és a fekete lyuk / akármilyen test tömégközéppontjától való távolságod aránya. Ez okozza a testeden belüli erőhatásokat. Egy szupermasszív fekete lyuk esetén a tömeg, így a gravitációs erő is jóval nagyobb, de mivel a magasságod kvázi elhanyagolható az eseményhorizont sugarához képest, ezért kisebb belső erők keletkeznek.
Most vegyünk egy százezer naptömegű fekete lyukat. Ennek az eseményhorizontjának a sugara:
r = 2 * G * M / c² = 295 392 km
Ez a Föld sugarának kb. a 46-szorosa.
Ennek az eseményhorizontjára számolva:
F[láb] = G * m * M / d² = 12 170 326 619 N
F[fej] = G * m * M / (d+h)² = 12 170 326 470 N
F[láb] - F[fej] = 148,3 N
Ez bizony nem sok. Akkora erő igyekszik szétszakítani a testedet az eseményhorizonton, mintha a lábadra akasztottak volna egy 15 kg-os tömeg. Ez simán túlélhető.
(Persze nem számoltunk relativisztikus hatásokkal, vagy azzal, hogy a fekete lyuk általában nagyon gyorsan forog. Mondjuk ez utóbbi nagyon fontos, mert nagy nyíróerőket is okoz. Illetve megközelíteni sem olyan vidám a fekete lyukat, ha történetesen más anyag is van a közelében.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!