Mi lehet a fekete lyukban? Vagy azon túl?
Ami túlközel került hozzá és bekerült a gravitációs vonzásába.
Azon túl a másik oldala van.
Mi lenne?
Egy csomó anyag ami nagyon sűrű.
kicsit részlettesebben kifejtve:
2 féle fekete lyukat szoktak megkülönböztetni( ez tisztán elméleti fizika gyakorlatban nem igazoltak)
Az első fajta az un. Schwarzschild-féle fekete lyuk. Ez akkor keletezi ha egy nem forgó gömbszimmetrikus csillag összeroskad. Ennek a fekete lyuknak a közepén egy pontszingularitás van, ami elméletileg azt jelenti, hogy tömege véges nagy, míg a mérete 0. Pontosabbat jelenleg erről az objektumról a fizika nem tud állítani, mivel ahhoz hogy egy ilyen objektumot kezelni tudjon a matematika kellene a nagy egyesített elmélet, amire egyelőre remény sincs hogy meglesz :). (Néha lehet olyan hangzatos állításokat hallani hogy ott kvantumhab van, vagy nem is tudom mikkel szoktak még előrukkolni de ez lényegében csak azt takarja hogy FOGALMUK sincs :) )
A másik modell a Kerr féle fekete lyuk, ami egy forgó tökéletesen gömbszimmetrikus csillag összeomlásakor keletkezik, ennek közepén egy gyűrű alakú szingularitás helyezkedik el, a szingularitásról magáról ugyanaz mint korábban.
Ugyanakkor mindkét féle feketelyuknak van másik fele is ha úgy tetszik, ezt jól lehet szemléltetni ábrán, had nem magyarázzam link
Kerr modellre egy kép:
Schwarzschild modellre kép:
Rövedien annyit tesz, míg a Sch. modellben a másik oldalról érkező asztronautával bent találkozhatunk de mindketten a szingularitásnak csapódunk véges időn belül, A Kerr modellben van lehetőség egy másik (vagy ugyanezen) világba kijutni.
Ut.: Mint mondtam senki nem tudja mi az a szingularitás pontosan, továbbá soha senkinek nem sikerült még végigszámolni mi történik egy haldokló csillaggal. Hogy lesz belőle pontosan fekete lyuk(ha a csillag nem volt tökéletesen gömbszimmetrikus ...). Továbbá soha senkinek nem sikerült végigszámolni azt sem mi történik egy a fekete-lyukba behulló anyagdarabbal. Egy ideig lehet követni az eseményeket, viszont nem csak az anyagra van hatással a lyuk, hanem a lyukra is hatással van az anyag.
Teszem azt ha valaki beugrik egy csillagnál milliárdszor nagyobb Kerr féle fekete lyukba, ahol az árapály erők nem ölnék meg, akkor is megeshet hogy a behulló anyag olyan hatást gyakorol a gyűrű szingularitásra, hogy az összeomlik egy pontszerű szingularitássá, és szerencsétlen űrutazó nem tudja elkerülni hogy becsapódjon, és fájdalmasan 0 méretűvé váljon.
Az utolsó kérdésed nem elég konkrét, de ha pontosan megfogalmaztad tedd fel azt is külön így is elég hosszú a válaszom már :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!