A homosapiens sapiens után mi jön?
Biológiai evolúciónak nem feltétlenül van vége, de nem olyan számottevő és gyors a hatása, mint a technológiai evolúciónak. Kurzweilnek van egy nagyon szemléletes grafikonja, amiben az evolúciót kiterjesztette tetszőleges információs rendszerekre. Ebben a paradigmában ugye a DNS is csak egy adathordozó... Az élet komplexitásának a fejlődése, aztán a kultúra és termelékenység fejlődése, aztán a második ipari forradalom után a számítástechnika fejlődése egy gyönyörű egyenest alkot logaritmikus függvényben.
Ez azt jelenti - ebben az értelmezésben -, hogy az információ formája az, ami változik, hatékonyabbá válik, és hogy a kulturális, később pedig a technológiai fejlődés kvázi természetes folytatása az élet fejlődésének.
Ezért voksolok én a transzhumanizmusra.
12-es: a transzhumanizmusnak és az eugenizmusnak még csak a gyökerei sem közösek. Vallásos agymosásban szeretik összemosni a kettőt, merthogy mindkettő az ember fejlődését tűzte ki célul. Csakhogy az eugenika egy politikává emelt áltudomány, amely bizonyos embercsoportok hatalomgyakorlását pártolta. (Szegény Galton, akitől ez elindult, soha nem akart semmi ilyesmit, és tudtommal élete végére nem is állt már ki az elmélet mellett...)
A transzhumanizmus ugyanakkor általános elérhető megoldásokat keres az emberi létformát általánosan fenyegető problémákkal szemben. Nyilván kezdeti stádiumban nem lehet általánosan elérhetővé tenni - egy neuroprosztetikum pár tízezer dollárba kerül perpill -, de vannak rá törekvések - 3d nyomtatott nyílt forráskódú protézis már csak 300 dollár! -, és ez még nagyon a kezdeti időszak.
Az élet meghosszabbítását célzó bizonyos technikák szó szerint annyira egyszerűek és olcsóak, hogy egy doboz párezer forintos tabit beszedsz, és egy veszélyes egészségügyi problémát életed hátralévő részére elkerülhetsz. (Génmódosított lactobacillus úgy módosítja az emésztést, hogy megvédjen a túlsúlytól, ezzel csökkenti a szívproblémák, stroke, diabétesz, stb. esélyét. Jelenlegi kísérletek alapján kolonizálja az emésztőrendszert, tehát ha csak nem írtod ki szándékosan antibiotikummal, akkor ott is marad. Ha az életmódod lerombolja ezt a baktérium kultúrát, legfeljebb veszel még egy dobozzal tíz évente... A gyógyászat marhára fog neki örülni, mert sokmilliót spórolnak műtéteken, a gyógyszeripar örülni fog neki, mert mindig lesz olyan, aki épp antibiotikumot szed és újra be kell vennie, mi örülni fogunk, mert a leggyakoribb halálokok egyike megszűnik létezni. Win-win. Mindenki számára elérhető.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!