Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért döntöttek úgy őseink,...

Miért döntöttek úgy őseink, hogy vadászó és gyüjtőgető életmód helyett áttérnek földművelésre és állattenyészésre?

Figyelt kérdés

2015. febr. 15. 09:13
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Mert jobban tervezhető és stabilabb megélhetést nyújt.
2015. febr. 15. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
Ez részben evolúciós kérdés. Ne úgy képzeld el, hogy összeültek, és eldöntötték, hogy Na akkor mától földet művelünk. Ez inkább úgy volt, hogy valaki gondolt egyet, és rájött hogy célszerűbb magadnak termeszteni az ételt, mint vadászni. Aki nem így gondolkodott, az vagy éhenhalt, vagy a vadászat során halt meg. Egy időután többen voltak, akik így gondolkodtak, hisz azok tovább is éltek. Egészen addig míg már mindenki így gondolkodott. Ez egy folyamat eredménye tehát.
2015. febr. 15. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 Vree ***** válasza:
100%
Mert hatékonyabb? Az ok, amiért nem tették meg előbb, feltehetően abban keresendő, hogy az utolsó kis-jégkorszak csak 12 000 évvel ezelőtt ért véget. (Ami kb. egybeesik a neolitikus forradalom kezdetével.) Bár nem ástam bele magam a glaciális hőmérsékleten történő növénytermesztésbe, de gyanítom, hogy a fagyott földet megdolgozni jóval több energiát igényel, és kevesebb termést hoz, és az állatok egy helyen táplálásának is talán ez lehet a gátja. (tipp; nincs mögöttem tud. elemzés)
2015. febr. 15. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 Vree ***** válasza:
100%

Olvastam egy másik állítást is: hogy a népességnövekedés "kényszeríti ki", hogy adott területen sok embert kell eltartani.

Valamennyire nyomon követhető abban is, ahogy az ősmagyarok is "kénytelenek" voltak életmódot váltani, amikor kisebb élettérre lettek beszorítva.

2015. febr. 15. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 Vree ***** válasza:
100%

Ahogy jobban beleolvasom magam a témába, nagyon érdekes, egy kicsivel különbözőbb kép rajzolódik ki.

Ezek az információk főleg Paul Brians, Washington State University professzor előadásanyagából származnak:


P.B. azt mondja, hogy a földművelő életmód valójában kevésbé hatékony és sokkal munkaigényesebb, mint a nomád életmód.

A földműves életmódnak velejárói a megnövekedett munkamennyiség, a társadalmi egyenlőtlenség, a kényszerű együttélés, betegségek annak következtében, hogy több emberrel, állatokkal és a saját hulladékoddal élsz együtt; folyamatos fenyegetés a megélhetésre a természet és az időjárás következtében: áradások, szárazság, tűz, stb., és könnyű célpontot kínálsz a külső támadókkal szemben.


A korai földművesek csontvázai rosszabb egészségről és rövidebb élettartamról árulkodnak, mint a korai nomádokéi.


A földművesek átlagban kevesebb szabad idejük van, mint a nomádoknak, akik sok időt töltenek történetmeséléssel, énekkel/tánccal, és más művészetekkel (mindennel, ami kicsi és hordozható). A majáknak aránylag több szabadidejük volt, mert a terményük: a kukorica, kevésbé időigényes. De például a rizs -bár évente töbször is lehet aratni az elárasztásos módszerrel- borzasztóan munkaigényes, és nagyon hierarchikus, szabályozott kultúrákhoz szokott vezetni (lásd pl. a kínaiakat).


Miért csinálják akkor?

P.B. szerint két oka van. Először is, a mezőgazdaság "függőséget okoz": egy csomó munkát kell befektetned, hogy megtanuld, és közben lasan elfelejted azokat az imsereteket, amik a nomád életmódhoz kellettek. Miután egyszer belekezdtél, nem marad sok időd a kalandozásra, mert vetésidő van, aratásidő van, stb., nem tudsz messzire elmenni, és hamar kiesel a gyakorlatból.

Van egy-két példa a történelemben, amikor egy kultúra sikeresen visszatért a nomád életmódhoz, de nem sok.

A másik ok a társadalmi egyenlőtlenség. Bár több munka van, ezt át lehet tolni a parasztokra és a rabszolgákra. Tehát egy vezető osztály a társadalmi piramis tetején jobban él, mint a nomádok esetében, és érdekelt lesz ennek a kikényszerítésében.


két megjegyzés még:

a prof. említi, hogy a nomádoknak vándorolniuk kell, ahogy az általuk belakott területeken folyamatosan csökken az élelmiszermennyiség; nem említi, hogy ez is kényszerítheti őket letelepedésre (ahogy egyre több terület válik foglalttá, ahogy a népek letelepednek), ahogy a magyarokkal történt, de gyanítom, hogy ez ugyanígy igaz.


Másik, hogy a váltás a nomád életmódról fokozatos folyamat. A teljes neolitikus kor több évezreden át tart, Kezdetben Kína területén. Irak és Irán fedez fel először valamilyen vadfű terményeket, és Mezopotámia (szinteén Irak területe) és Egyiptom az elsők, ahol a földművelésen továbblépnek a civilizáció felé (városok, monumentális építmények, állami szervezés, kasztrendszerek, munkamegosztás/specializálódás, írásbeliség és számtan, csillagászat és geometria, többletjavak/tartalékok (termények/termékek) felhalmozása, és hosszú távolságokon történő kereskedelem).

2015. febr. 16. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!