Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Növénytan angol cikk > Mit...

Növénytan angol cikk > Mit takar a "triplet chlorophyll"?

Figyelt kérdés
2015. máj. 21. 10:33
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:

A teljes mondatom úgy szól (amit nem tudok megérteni :) ), hogy:


"Under high light, singlet oxygen formation by excitation energy transfer from triplet chlorophylls to molecular oxygen formed by the spin conversion via photosensitization Type II reaction in the PSII antenna complex or by the recombination of (P680^+Pheo^-) radical pair in the PSII reaction center."



Aki tudna segíteni, az segítene, hogy mit akar ez jelenteni? :) Addig értem, hogy magas fény alatt oxigén gyök képződik... :D

2015. máj. 21. 10:39
 2/11 anonim ***** válasza:
A triplett a klorofil egy gerjesztett allapotat jelenti. A tarolt extra energiat hasznalja a noveny az oxigen gyok eloallitasahoz. Itt roviden ereintik a temat: [link]
2015. máj. 21. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
2015. máj. 21. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

Köszi :)


Akkor összességében mit jelent teljes egészében ez a mondani való? :)


"Under high light, singlet oxygen formation by excitation energy transfer from triplet chlorophylls to molecular oxygen formed by the spin conversion via photosensitization Type II reaction in the PSII antenna complex or by the recombination of (P680^+Pheo^-) radical pair in the PSII reaction center."

2015. máj. 21. 11:28
 5/11 anonim ***** válasza:
Vagy gugli: triplett állapot
2015. máj. 21. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 sadam87 ***** válasza:

Triplett illetve szingulett állapotról akkor lehet beszélni, ha egy molekulán belül két 1/2 spinű részecske van, illetve ha több részecske van, akkor a többi spinje kiegyenlíti egymást. A a két részecske (pl. elektron) spinje kiegyenlíti egymást (az összesített spin 0), akkor mágneses térben a molekula egyféle állapotot vehet fel. Ha két azonos spinű részecske van a molekulán belül (az összesített spin 1), akkor háromféle állapotot vehet fel. (Azt ne kérdezd meg, hogy miért, ezt sajnos soha nem sikerült megértenem, bár néha éreztem úgy, hogy majdnem. De a leírások alapján úgy tűnik, komolyabb kvantummechanikai tudás kéne a megértéséhez, mint ami nekem van.)

Az oxigén például általában triplet állapotban van: a molekula két szigma lazító pályáján egy-egy párosítatlan elektron van, ami a Hund- szabály miatt azonos spinű. Többek között ennek köszönhető, hogy az oxigén viszonylag kevéssé reakcióképes. Ugyanakkor ha energiát közölhetnek vele, megváltozhat az egyik elektron spin állapota, aminek következtében szingulett oxigén képződik. Ez jóval reakcióképesebb triplett párjánál, ennek következtében jóval károsabb a sejtekre nézve is.

Gondolom, ez a szöveg forrása:

[link]

Pár forrás (részben már linkelték):

[link]

[link]

http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomanyo..

[link]

[link]

2015. máj. 21. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen nagyon! :)


Tehát, normál esetben triplett oxigénről beszélünk, nem normál esetben pedig szingulett (azaz singlet oxygen) O2-ről?


Ezesetben, mit jelent a "singlet oxygen"? Oxigén gyök?

2015. máj. 21. 21:13
 8/11 A kérdező kommentje:

Egy cikket kell átdolgoznunk. Az a baj, hogy nem nagyon értek a növénybiológiához, ezért is elég ismeretlen számomra egy-két dolog :)


Ám, ütköztem egy újabb sorba, amelyet nem értek.


"Under high light, 1O2 is formed by the interaction of molecular

oxygen and triplet chlorophylls formed either by spin conversion

via photosensitization Type II reaction in the PSII antenna complex

or by the recombination of 1[P680+Pheo] radical pair in the PSII

reaction center"


Csak az elejét értettem meg, miszerint "Magas megvilágítás alatt, a szingulett oxigén a molekuláris oxigén és a triplet klorofilok interakciójakor képződik, " De ezt követően nem értem, miért van megint formed írva, nem látom a logikáját :D S ezt a spin conversion -t sem értem, hogyan lehetne elképzelni :/

2015. máj. 21. 21:28
 9/11 sadam87 ***** válasza:

"Ezesetben, mit jelent a "singlet oxygen"? Oxigén gyök?"

Nem. "Singlet oxygen" = szingulett oxigén. Én nem tudok rá - ezen kívül - magyar kifejezést (szerintem nincs is). Akkor már inkább a triplett oxigén nevezhető gyöknek (bár nem szokták annak nevezni), hiszen abban vannak párosítatlan elektronok.


A "high light" szerintem inkább erős fényt akar itt jelenteni.

Nem ismerem a szövegkörnyezetet, így nem vagyok benne biztos, de szerintem a második "formed" a triplett klorofill képződésére vonatkozik.

Spin conversion: amikor egy elektronnak megváltozik a spinje.

2015. máj. 21. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:

Kedves sadam: Köszönöm szépen! :) Nem is tudom mit kezdenék segítséged nélkül!


Egyébként, igen, az a cikk forrása, melyet belinkeltél :)


Most vetettem ismét bele magam a témába (vizsgaidőszak miatt, nem tudok 100% -ban erre figyelni). Ám arra próbálok rájönni, olvasván az elmúlt hozzászólást, hogy mit is takarhat egy elektron "spin" -je > egy elektron forgása?



"ha egy molekulán belül két 1/2 spinű részecske (pl. elektron) van, illetve ha több részecske van, akkor a többi spinje kiegyenlíti egymást."


Logikusan is gondolkodván, meg tudom érteni ezt a kiegyenlítődést. De mi a fene? :) Van pl. az atommag, mely áll protonból, neutronból, s ennek megfelelően, egy meghatározott számú elektron kering körülötte. Ez esetben (spin) mi is történik?

2015. máj. 26. 22:44
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!