Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért keringenek a bolygók a...

Miért keringenek a bolygók a nap körül?

Figyelt kérdés
Azt tudom hogy a gravitáció tartsa őket a pályájukon de miért nem szippantja magába az összes bolygót a nap? És mi hajtsa a forgást?

2015. máj. 12. 19:20
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

1. Nos, mivel nem egyenes pályán mozognak, ezért az ellipszis pályából adódik egy gyorsulás éppen ugyanakkora gyorsulás, amekkorát a gravitáció okozna. Így a kettő kiegyenlíti egymást.


2. Keletkezésükkor kaptak egy nagy lendületet (impulzust meg impulzus momentumot is a bolygók) azóta ez bővebn kitart tekintve, hogy igencsak jó közelítéssel zéró közegellenállás van az űrben.


És miért azt írtad, hogy "szippantja"? Lebuktál! A kérdést olvasva "szippantsa" lett volna az autentikusabb.

2015. máj. 12. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%
És még egy dolog: a bolygóknak a Nap körüli mozgását nem forgásnak, hanem keringésnek nevezzük. Forogni csak saját forgástengely körül lehet, keringeni pedig bármilyen objektum (mint pl. a Nap) körül.
2015. máj. 12. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 Vree ***** válasza:

Azt kell először is megértened, hogy mi a tehetetlenség és a lendületmegmaradás. A Földön ahhoz vagy szokva, hogy a mozgó dolgog előbb-utóbb megáll, tehát ha nem vagy fizikában jártas, azt hihetnéd, hogy a mozgásra való képesség valamilyen módon fogyóeszköz, ami előbb-utóbb "lejár".

Ellenben ha megtanultad Newton 1. törvényét, akkor tudod, hogy csupán valamilyen sebességgel bírni önmagában nem igényel semennyi energiát. Valamit FELGYORSÍTANI arra a sebességre, az igen; de utána már ugyanazt a sebességet és mozgási energiát a test megtartja, ameddig akarja, hacsak valami erővel el nem veszi tőle. A Földön a súrlódás (részben a levegővel, nagyobb részben a talajjal) az, ami legnkább előbb-utóbb feléli és hővé alakítja a mozgási energiát.

Az űrben a súrlódástól nem kell tartani, tehát itt egy test kvázi akármeddig haladhat állandó sebességgel.


De mi a helyzet a gravitációs helyzeti energiával? Miért nem cseréli a test a mozgási energiáját gravitációs helyzeti energiára (azzal, hogy még közelebb megy egy gravitációs tömegközépponthoz), miért kerül egyensúlyba?


Nos, ahogy mondtuk, a test TEHETETLENSÉGE arra kényszeríti, hogy amíg lehet, kövesse az eredeti mozgása irányát és sebességét. Tehát ha hat rá egy olyan tehetetlen késztetés, hogy tovább haladjon egy egyenes vonalban, meg egy olyan, hogy közeledjen egy pont felé, az eredmény a kettő összege, tehát egy körkörös mozgás.


Pontosabban eliptikus pálya, de hogy miért, az egy hosszabb magyarázat lenne.

2015. máj. 13. 04:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Értem most már köszi:)
2015. máj. 13. 16:58

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!