Miért törvényszerű, hogy a Naphoz közelebbi bolygók gyorsabban, a távolabbiak lassabban keringenek?
Milyen törvény... Kepler elsõ törvénye.
Nem értem, hogy mit nem értesz.
Kérdező én azt hiszem értelek: ezek a bolygók pontosan azért vannak a pályájukon, és azért nem a mélyűrbe keringenek pl, mert a pályájukon vannak, és nem a mélyűrbe keringenek. :P
Másképp: azok a testek, amelyek annak idején túl nagy sebességgel rendelkeztek, és nem tudtak nap körüli pályán maradni, azok nyilván elszakadtak innen. Azok a testek, amelyeknek annak idején túl kevés sebességük volt a naphoz kéepst, belementek a napba. Egyértelműen csak azok maradhattak keringési pályán, amelyek keringési pályán voltak.
Érdekes kérdés, hogy miért egy síkba vannak a bolygók, erre biztos vannak elméletek, én nem tudom.
Viszont az már logikus, hogy miért nincs összevissza pályája a nap körül keringő testeknek, miért van ilyen viszonylag szépen beállva mind: azért, mert azok a testek, amiknek összevissza pályája volt, előbbutóbb összeütköztek valamivel, vagy kirepültek, vagy nagyon kevésnek esetleg, csodálatos módon, kijavult a "csúnya" pályájuk, ahogy elmentek néhány nagyobb gravitációjú test, pl jupiter mellett.
"Érdekes kérdés, hogy miért egy síkba vannak a bolygók, erre biztos vannak elméletek, én nem tudom."
kicsit továbbgondolva, lehet hogy nem hülyeség ezt is a gravitációra kenni: Azok a testek, amelyek pályája hasonló szöget zárt be egymással, egyszerűen a kis gravitációs erő miatt egy idő után, összehúzódott egymáshoz. Aztán kialakult egy sík, amiben a legtöbb test keringett, és ezek együttes gravitációja folyamatosan magához húzta a nagyobb szöget bezáró pályákat.
66%-os, te megértetted a kérdést, és köszi a választ, én is vmi olyasmit képzeltem el, hogy azok már nincsenek a naprendszerben, ami eltértek. :)
De hogy még szemléletesebb legyen a kérdés azok számára, akik nem értik: Amikor műholdakat küldenek fel, nyilván pontosan ki kell számolniuk, hogy pontosan keringjenek egy adott bolygó körül, és ne hogy rájuk essen, vagy eltávolodjanak tőle. Épp ezért "fura" első látásra, hogy hogy lehetnek maguk a bolygók a pályájukon mindenféle számítás nélkül. :)
Az egész naprendszer egy hatalmas gázfelhőből képződött, ami kezdetben rendkívül lassan forgott a saját tengelye körül.
Ezt a gravitáció összehúzta, de a perdülete megmaradt, ezért nem zuhant össze egyetlen pontba az egész, hanem ahogy kisebb lett, egyre gyorsabban forgott (a belseje, természetesen. Kívül most is lassan forog).
Emiatt lett korong alakú - és azért szabályos, mert a többi ütközik. A kisbolygóövezetben ma is vannak ütközések, fényképeztek már ilyet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!