Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha az univerzum életét egy...

Ha az univerzum életét egy sakkjátszmához hasonlítjuk, akkor mit lehet elmondani arról a sakkjátszmáról?

Figyelt kérdés

Ha az Univerzum életét egy sakkjátszmának fogjuk fel, és mi mondjuk annak a játszmának egy kis részlete vagyunk, mondjuk pár lépés erejéig az a bábuk közül egy pár vagyunk mi, az emberiség.


Akkor milyen módokon lehet megérteni a teljes játszmát? Mondjuk a játszma jelenlegi állásából ismerünk pár bábut. Mit jelent a jelenlegi állás többi bábuinak a helyét megismerni?


Mit jelent kikövetkeztetni, hogy milyen volt a játszma állása egy lépéssel ezelőtt, vagyis mielőtt az emberiség létrejött volna? Hogyan lehet visszafejteni a játszmát a kezdetéig? Hogyan lehet kikövetkeztetni a játszma jövőjét, vagyis, hogy milyen lépések következnek és azok milyen végeredményhez vezetnek?


Ha volt egy az emberiségnél korábbi része a játszmának, amikor a játék úgy alakult, hogy valamiért ugyanaz a pár, mondjuk 4-5 lépés ismétlődött sokáig, és közben semmi új nem történt, mindig visszaállt 4-5 lépésenként ugyanaz az állás, és onnan valahogy mégis továbblépett a játék, akkor honnan lehet később megmondani, hogy az a bizonyos 4-5 lépés megismétlődött-e nagyon sokszor, vagy csak egyszer, hiszen a további lépések szempontjából mindegy, mivel ugyanabba az állásba tért vissza a játék?


Ha ismerjük a játszma szabályait, akkor az mit változtat a fentieken? Mit jelent, ha tudjuk, hogy hogyan állnak fel a bábuk a legeslegelején és azt is, hogy mi a jelenlegi állása az összes bábunak? Meg lehet mondani milyen lépéssorozattal jutottunk el az indulóponttól a mostani állásig? Mi az amit meg lehet mondani és mi az amit nem?


2015. máj. 10. 21:10
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Pl. elmondhatjuk, hogy a devizahitelesek jelentős része most rosál.
2015. máj. 10. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
87%
A sötét parasztok előrenyomulnak...
2015. máj. 10. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

:))

Tekinthetnénk sakkjátszmának, mert ha akár az élő, akár az élettelen dolgok evolúcióját nézzük, akkor mondhatjuk, hogy egy konkurens játék. Csak az a gond, hogy nem ismerjük teljesen a szabályokat, a részvevők számát meg nem hogy nem tudjuk, de még elhatárolni sem tudjuk őket rendesen. (Akár részecske szintig lemehetünk, csak ugye meddig.) Ráadásul egy állásból nem következik egyértelműen, hogy mi módon jutottunk oda. Nem vagyok nagy sakk játékos, de szerintem ez a sakkban sem egyértelmű.

2015. máj. 10. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

...Ja, és ugye azt sem tudjuk, hogy az Univerzum determinált-e, vagy sem.

(Lásd nagyon sok vita itt a gyk-n, determinizmus kontra relativisztikus Univerzum.)

2015. máj. 10. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Hát körülbelül úgy tudnám jellemezni, hogy az univerzum egy olyan sakkjátszma, amely 8x8-as helyett 8mrd x 8mrd mezőből áll, tehát a két alapvonalon összesen 32mrd bábu sorakozik fel. Ennek a kolosszális sakkcsatának mi valahol a nyitó lépéseit következő első komolyabb összecsapás második és harmadik lépését láttuk eddig.


Ennyiből próbáljuk kitalálni, hogy ki fog nyerni a sakkjátszma végén, melyik bábu hol és hogyan állt eredetileg, valamint azt, hogy hogyan került az asztalra a sakktábla és arra a bábuk.

2015. máj. 10. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Szerintem meg ez nem tekinthető sakkjátszmának (legfeljebb az itteni élővilág), mert a többi egészen másképp működik.
2015. máj. 11. 01:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
88%

Semmit nem tudunk elmondani a képzeletbeli sakkjátszmáról.

Ugyanis, ha csak bábuk (avagy a lépések közi bábuk halovány lenyomatai ) vagyunk, akkor sem értjük meg magát a játékot vagy annak szabályait.


A táblán lévő bábu (hát még az a néhány ""milliszekundumig" tartó pillanatképe, amit épp "minket" jelent) sem ismeri sem magát a játékot, sem a szabályokat, sem a játékosokat. Csak a saját pár "milliszekundumos" képét képes többé-kevésbé észlelni.


Épp emiatt pl, hogy melyik folyamat hányszor és hogyan ismétlődött sem tudjuk megmondani.


Amennyiben ismerjük a szabályait ( a tudományoknak hála, ha nem is ismerjük, de halovány elképzelésünk lehet róla) akkor sem tudjuk elmondani a lépéssorozatot, csak a lépéssorozatok végtelen számú lehetséges kombinációi közül a jelen ismeretek tükrében a legvalószínűbbeket ismerjük. (pl. ősrobbanás)


De a sakkjátszmás hasonlat nem jó, mert valami "fölsőbb" szervezettségre ill. tudatra utal.

2015. máj. 11. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!