Ha fénysebességgel mennénk, saját magunkat (pl a kezünket) sem látnánk? És ha vinnénk zseblámpát akkor azt nem látnánk hogy világít?
Vegyük, hogy van egy akkora tükör, mint a Naprendszer, és te is ugyan akkora vagy mint a tükör, és a tükör előtt állsz úgy, hogy pont belefér a tükörképed.
És kössük ki még, hogy csakis fénysebességgel mozoghatsz, azaz bármilyen hely-, vagy helyzetváltoztató mozgást is végzel, mindig fénysebességgel végzed.
Ekkor minden egyes mozdulatodat 0 mp alatt teszed meg, azaz amire gondolsz, rögtön megtörténik. Vagyis nem lehet meghatározni, mit is csinálsz éppen. vajon felemeled az egyik lábad, vagy éppen ugrasz? Igenis, meg nem is. Pontosabban egyszerre végzed el az összes mozdulatod. Azaz a mozgásod által behatárolt részen meghatározhatatlan, hogy hol vagy, hogy hol vagy bennem megtalálható, mert mindenhol ott vagy. Ugyan ezt látod a tükörben is. Azt, hogy mindenhol ott vagy. Pontosabban meg tudod nézni hol vagy, csak akkor meg kell állnod. Amint megmozdulsz, a hol létedet te magad sem fogod tudni meghatározni. Olyan leszel mint egy részecske. Vagy azt lehet tudni hol vagy (milyen helyzetben), vagy azt, hogy mekkora sebességgel haladsz. Tudom hogy Wadmalac nem ezt kérdezte, de gondoltam én is írok valamit. ha hülyeség, akkor ez van sokan beszélnek hülyeséget világban.
Nos, ha lenne egy tükör, ami feléd száguldana közel fénysebességgel, akkor a tükörhöz érkező fotonok a tükör közeledő sebességétől függetlenül is fénysebességgel fognak ütközni a tükörrel, mivel a kettejük sebessége nem haladhatja meg a fénysebességet. Azaz ha megy két tárgy egymás felé, és az egyik fénysebességgel halad, akkor is fénysebességgel közelednek egymás felé, mert az a maximális sebesség, és egy külső megfigyelő a fénynél nagyobb sebességgel látná közeledni egymáshoz a két tárgyat.
Tehát ha a testedről visszaverődő fény fénysebességgel érné el a tükröt, és úgy is verődne vissza róla, akkor olyan, mintha a tükör nem is haladt volna 0,999c-vel, hanem csak egy helyben állna. Márpedig akkor látnád magad tükörképét. És azért, emiatt a tükör számára lelassult az idő, még nem fogjuk lassabban mozogva látni saját tükörképünket.
Viszont azt nem tudom, mi lenne ha két tárgy egymás felé haladna 0,5c-vel. Akkor mivel a kettejük sebessége pont c, ezért számukra egymáshoz képest is fénysebességgel mozognak. És ha egymáshoz képest fénysebességgel mozognak, akkor.. nos akkor nem tudom mi van.
Illetve az is érdekes egy külső álló helyzetben lévő megfigyelőnek, ha mondjuk egy tárgy 0,99c-vel halad, és a tárgy kibocsájt még egy tárgyat, ami ugyan abban az irányban tovább halad, de már a gyorsan mozgó tárgyhoz képest is 0,99c-vel. Akkor az álló megfigyelő úgy látja, mintha a 0,99c-vel haladó tárgyról leváló tárgy csak 0,01c-vel hagyná el a tárgyat, pedig valójában 0,99c a valóság.
Tudom ezt senki sem kérdezte, de a témához kapcsolódik.
"Mire gondoltál, miért nem szenvedne szerinted kétszeres kékeltolódást a saját tükörképed?"
Hát azért (és itt lehet a tévedésem, ha van), mert a visszaverődés egy olyan rendszerben történik, aminek a sebesség miatt "lassabban telik az ideje" és arra gondoltam, ez ellenkező irányba befolyásolja a hullámhosszt. De most már magam is hadilábon állok az ötlettel.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!