Mi történne a fénnyel egy zárt 100% tükör dobozban?
Meglátná a saját tükörképét és nem tudna "elmenekülni" előle. Megijedne és megállna.
Szerinted?
Az az ötleted támadt, hogy bevilágítasz egy ilyen dobozba és csapdába ejted a fényt?
A végtelenségig pattogna az egyik falról a másikra.
Kár hogy nincs 100% reflexiójú felület, mert érdekes dolgokat lehetne csinálni vele.
Ha a 100% nemcsak a doboz felületének lefedettségét jelenti, hanem a tükör visszaverőképességének tökéletesség is, akkor a válasz valóban az, hogy a fény a dobozba zárva "pattogna". Ha a dobozban van levegő, akkor a fény szóródna rajta, ezért a pattogás egy idő után mindenféle irányban kitöltené a dobozt.
Persze nincs tökéletes visszaverő felület, ezért a fény a doboz falaiban lassan vagy gyorsan, de elnyelődne. Mint ahogy az is okozna veszteséget, ha a fény a dobozban levő levegő atomjait is gerjesztené, ami csak tökéletesen szigetelt dobozban maradna bent, másféle sugárzássá alakulva.
Ha a dobozba zárt fényt sikerülne konzerválni, akkor utána lehetne egy lyukat nyitni a dobozon, ahonnan a sugárzás kiszabadulna. Érdekes kérdés, hogy a sugárzás egyenletes lenne-e és hirtelen megszűnne, vagy valamilyen ütemben csökkenne az intenzitása.
Nem tudom, hogy hívják, de a lényege:
Lyukas üvegszálat húznak, aminek a belsejében sokszoros visszaverődéssel sem gyengül a fény számottevően. El tudják készíteni hajlékonynak is, így több szálat összefogva be tudják vezetni a testnyílásokon, és úgy vizsgálni a szerveket.
#6-hoz: Az üvegszálkábelekben nincs "lyukas" üvegszál, hanem csak teli üvegszál, amiben nincs lyuk. A beleengedett fény a határfelületéről mindig visszaverődik, és cikkcakkban halad a szálban, úgy, mintha belül tükröző cső lenne. Lehet, hogy a szót csak félreértettem, de akkor más is félreértheti, ezért hoztam szóba.
Az üvegszálak falát nem kell semmilyen visszaverő réteggel bevonni. A fény annyira lapos szögben ütközik a szál ("cső") falának, hogy semennyi nem szivárog ki belőle, ez az optikában a 'teljes visszaverődés' jelensége. Üveg–levegő határfelületen ez a szög közel 40 fokig növelhető a fény kilépése nélkül, de üvegszálban csak tized-századfokokról van szó.
Megjegyzés: Valóban, az üveg ilyen vékony szálként bizonyos mértékig hajlékony, és köteget készítve belőle a fény a kábellel akár hurokban is vezethető. Egy időben kénytelenek voltak azzal a baromá drága módszerrel kísérletezni, hogy a köteg elején és végén pontosan azonos rendben kellett a szálak végeit elrendezni, hogy a közvetített kép pixelei ne keveredjenek össze. A digitális jelátvitel ezt a problémát azzal szüntette meg, hogy a kábelen rendkívül gyors ütemben villogó fénnyel bitenként továbbítják a felbontott képet, mint ahogy egy USB kábelen ugyanez áramimpulzusokkal történik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!