Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi történne ekkor?

Mi történne ekkor?

Figyelt kérdés

Ugye itt a Földön gyorsabban telik az idő, mint az űrben.

Mi lenne akkor, ha egy készülékkel, ami képes az idő múlását befolyásolni, a Nap környezetében lévő időt lelassítanánk?

Akkor nem x év múlva, hanem x+ év múlva semmisülne meg a Nap?

Legalábbis, ha mi innen, a Földről figyeljük az eseményeket.


2015. jan. 29. 14:01
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Jó (lenne) az ötlet, csak az a probléma, hogy nem az időt kéne lelassítani (nem is lehet, mert az ugye csak egy mérőszám, esemény lefolyására utaló külső mutató, mi hogyan, milyen sebességgel megy végbe), hanem magát a Napot, a BENNE zajló folyamatokat befolyásolni, lelassítani a nekünk tetsző módon. Nem az idő lassulna ténylegesen, hanem a folyamat, amit általa mérünk. Ehhez pedig nincs meg a kellő hatáskörünk, sem pedig felkészültségünk, eszközeink.


Lehet, hogy a távoli jövőben esetleg valaki kitalál erre is valamit.

2015. jan. 29. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
50%

#1:


Kiegészítés:


Ha le tudnánk lassítani a Nap önemésztő folyamatait, ezzel megnövekedne az élettartama, és éppen erre volna szükségünk.

2015. jan. 29. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

“Ugye itt a Földön gyorsabban telik az idő, mint az űrben. “


Valamit nagyon felreertesz. A nagy gravitacioju testek kozeleben nem gyorsabban, hanem lassabban telik ahhoz kepest, mint ahol nincs (akkora) gravitacio. De ugye a Napnak eleg nagy a gravitacioja, ergo mar eleve lassabban telik az ido ott, mint itt. Tehat ne ugy nezd, hogy a Nap kint lebeg az urben, mi meg itt ulunk egy biztonsagos buborekban, a Fold ugyanis ugyanugy kint lebeg az urben.



“Mi lenne akkor, ha egy készülékkel, ami képes az idő múlását befolyásolni, a Nap környezetében lévő időt lelassítanánk? “


Nincs ilyen keszulek es elmeletben sem lehet ilyet csinalni, mert ahhoz hogy a Foldhoz kepest a Nap ideje valtozzon, ahhoz vagy a Nap tomeget kene jelentosen novelni (mondjuk meg tobbszaz Napnyi anyagot beledobalni), vagy pedig a Foldhoz kepest a Nap sebessget megnovelni. Mindketto azzal jarna, hogy a jelenlegi Nap-Fold rendszer, beleertve a keringesi idot, palyat meg a Foldet ero napsugarzast annyira megvaltozna, hogy nem a Nap kihulese lenne a legnagyobb bajunk.

Raadasul ha sikerulne lelassitani a Nap idejet, akkor minden lelassulna, azaz ha mondjuk felre csokkenne az ido telese (foldi viszonyitasban), akkor felre csokkenne a leadott napsugarzas is (foldi eszlelessel).



“Akkor nem x év múlva, hanem x+ év múlva semmisülne meg a Nap? “


Amugy ez nem holnap lesz, szoval ezen nem aggodnek a helyedben.

2015. jan. 29. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 Ozmium42 ***** válasza:
100%

"Ugye itt a Földön gyorsabban telik az idő, mint az űrben."


Nem, hanem lassabban.


"Mi lenne akkor, ha egy készülékkel, ami képes az idő múlását befolyásolni, a Nap környezetében lévő időt lelassítanánk?"


A Nap környezetében még lassabb az idő, mert a nagyobb tömeg jobban görbíti a téridőt, tehát ehhez nem kell szerkezet, magától ez van.


"Akkor nem x év múlva, hanem x+ év múlva semmisülne meg a Nap?"


Tekintettel arra, hogy a Nap most pont olyan, amilyenre változtatni akarod, ezért sem később, sem hamarabb nem fog megsemmisülni. Természetesen ha gravitáció téridőt görbítő hatása nem létezne, akkor a Napban lejátszódó események hamarabb mennének végbe.


Volt erről egy remek epizód a Csillagkapuban, amikor egy fekete lyukat tárcsáztak.

2015. jan. 29. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Miért gondoljátok, h nem lehet ilyen eszközt majd egyszer?Mi lenne, ha itt gyorsítanánk akkor?

Míg a Nap egy nap, itt mondjuk 20 év!

2015. jan. 29. 14:56
 6/8 anonim ***** válasza:

“Miért gondoljátok, h nem lehet ilyen eszközt majd egyszer?Mi lenne, ha itt gyorsítanánk akkor?”


Az ido lassitasa es gyorsitasa csak a tomeg illetve a sebesseg novelesevel es csokkenetesevel erheto el. Vagyis ha mondjuk valahogy beleloknenk a Marsot a Foldbe, akkor jelentosen megnone a Fold tomege, ezzel nemileg lassulna itt az ido. MIndez egyben a foldi eletre is kihatna: minden nehezebb lenne, a Foldon ott lenne egy extra Marsnyi kosz (hova raknad???), a Fold palyaja megvaltozna.

A masik lehetoseg, hogy a Foldet gyorsitanad, mondjuk 1000-szeres keringesre, ami azt jelentene, hogy kb masfel perc alatt felmenne es lenyugodna a nap, vagyis az ejszakak-nappalok valtozasa olyan lenne, mintha valami hulyegyerek kapcsolgatna a villanyt. Ugye erzed, hogy ez sokkal nagyobb gondot jelentene, mint az, hogy majd evmilliok mulva elpusztulunk. Es mindezzel nyernel mondjuk tiz evnyi idot.


“Míg a Nap egy nap, itt mondjuk 20 év!”


Kepzeld el, hogy a Nap sajat idejevel szamolva mondjuk masodpercenkent felhasznal 1 milliard darab hidrogent, ez az “uzemanyaga”. Akkor lesz vege, amikor az osszes hidrogen elfogyott, ergo ha csak masodpercenkent felmilliardot hasznalna, akkor ketszer annyi ideig tartana.

Csakhogy a napfeny ennek a milliard hidrogennek a termeke, egymilliard hidrogenbol egymilliard “egyseg” feny keletkezik. Ergo ha a Nap lassabban dolgozna, akkor kevesebb fenyt is adna. Ha tehat te elerned valahogy, hogy a Nap es a Fold jelenlegi idoaranya (amikor is a Foldet egymilliard egysegnyi feny eri minden masodpercben) eltolodjon 7300-szoros aranyban (ennyi az egy nap es a 20 ev aranya), akkor a Nap fenye 7300-ad annyi lenne mint most. Pont azert, mert a Napnak nincs ideje elhasznalni egymilliard hidrogent addig, amig itt eltelik egy masodperc, hiszen szamara csak 1/7300 masodperc telt el.


Tehat ahhoz, hogy a Nap elettartama 10%-kal megnovekedjen, meg kell sporolni ezt a kb 10%-nyi uzemanyagot, azaz ennyivel kell lassitani a Napot. De ez a lassulas egyben ugyanennyivel kevesebb napfenyt is jelent.

2015. jan. 29. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Értem, kössz, számomra érdekes kérdés volt.
2015. jan. 29. 15:43
 8/8 anonim ***** válasza:

Amúgy a természettörvények ne zavarjanak senkit. Az ugyanis lehetetlenné teszi a fantáziálást. Itt például a nap "elhasználódásának" időtartamáról. Arról, hogy a napban egyebek között fúziós folyamatok zajlanak, amelyek megfelelő feltételek esetén következnek csak be, és a reakcióidejüket eldöntötte a természet. Az ember abba avatkozhat bele, hogy az a folyamat történjen, vagy egy másik. Persze ez meg azzal jár, hogy van e napunk, vagy se, eze-e a gravitációs pályája a földnek, vagy más, amelytől már nem is föld, hanem csak egy halott égitest.

Képzelegni szabad. De az nem "elmélet", ha a fantáziánkat szabadon engedjük, természeti folyamatokról mi akarjuk megmondani saját választásunk alapján, hogyan működjék.

Tehát az első lépes: dönteni, fantáziálunk, és akkor annak semmi köze a természethez (azaz azt gondolunk, amit csak akarunk), vagy a természet egy lehetséges működését próbáljuk meg elképzelni. Ez esetben nem árt az valamennyire ismerni, hogy gondolataink a realitás talaján maradjanak és ne menjenek át fantáziálásba.

2015. jan. 30. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!