Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mégis hogy függ össze a lenti...

Mégis hogy függ össze a lenti példában a vonat által kifejtett gravitációs erő és a vonat gyorsulása?

Figyelt kérdés

[link]


Hogyan képzeljük el az idődilatációt? - rész


Ha a gravitációs erő nagysága állandó, akkor miért egy gyorsulási sebességhez hasonlítják?

Ráadásul itt nem a vonat által kibocsátott dologban gyorsulnak a dolgok, hanem a gravitációs gyorsulást okozó vonat gyorsul önmaga hatására.

Vagy én nem értem rendesen?


2010. febr. 14. 14:10
 1/5 A kérdező kommentje:

Az OK, hogy a példában a vonat a saját gravitációjának hatására gyorsul fel 0-ról 100-ra?

És hogyhogy nem hatott rá akkor, amikor 0 volt a sebessége?

Nem értem ezt az analógiát.

2010. febr. 14. 14:42
 2/5 anonim ***** válasza:

Én ezt sosem értettem és most is hülyeségnek tűnik.


Mellékesen 1 km/h sebességkülönbségel a vonatból nézve is rengeteg időt vesz igénybe az előzés.

Ez a hipp-hopp elsuhan mellette ez egy hülyeség. Ha engem az országúton előznek 10 km/h sebességgel, hozzám viszonyítva az is egy örökkévalóság.


Amúgy sem értem hogy miért lenne más az idő múlása, de mindegy! Biztos van aki érti.

2010. febr. 14. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

a testre ható gravitációs erő nem úgy állandó ahogy te gondolod.

Ennek nagysága függ a test tömegétől. Ennek az erőnek a nagysága állandó egy adott test esetén,mivel a tömeg nem változik.

G = m*g ahol g a gravitációs gyorsulás, m a test tömege, G a gravitációs erő


Ha azonos magasságba emelünk egy mázsás zsákot és egy kilós téglát, akkor ugye nagyobb erő kell a zsák megtartásához, mivel nagyobb erőt kell legyőzni.


Mozgó tárgy esetében pedig a tömeg miatt nagyobb tömeg esetén nagyobb erő szükséges azonos gyorsulás eléréséhez.


Állandó tehát a gravitációs erő tehát (a Newtoni mechanika szerint), de csak egy adott tárgyra. Nem ugyanakkora gravitációs erő hat a téglára és a zsákra sem.

2010. febr. 14. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Na de ez olyan, mint ha a Nap a saját gravitációja miatt kezdene száguldásba...

A vonat a saját gravitációja miatt kezd el száguldani.

Ez nem baj?

2010. febr. 15. 07:05
 5/5 A kérdező kommentje:

Ráadásul miért ér el gyorsulást, ha végig azonos távolságra van saját magától, nem kozeledik magához?


Vagy a testek esése nem azért gyorsul, mert egyre jobban kozelednek a bolgónk kozéppontjához, és egyre nagyobb gravitáció hat rájuk?

2010. febr. 15. 07:12

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!