Igaz az hogy ha fénysebeséggel megy egy űrhalyó, akkor az űrhalyó fénnyé változik?
Nem. Fénysebességgel csak a fény haladhat, tömeggel rendelkező test csak közelítheti azt, de el nem érheti. Ahhoz, hogy valóban fénysebességre gyorsíts egy tömeggel rendelkező testet, ahhoz végtelen mennyiségű energia kell, amely az egész Univerzumban nem áll rendelkezésre. Feltehetjük, hogy mégis, de felesleges, mert úgysem derül ki, hogy mi van akkor, ha a lehetetlen megtörténik.
Hajó: pontos j
"Tegyük fel hogy van elég energia az űrhalyó felgyorsítására..."
HAHAHA! épp ez az! hogy nem tudod "feltenni"!
mert végtelen energia kellene hozzá!
A teljes egyenlőség:
ahol
m a nyugalmi tömeg
v a te sebességed
c a fénysebesség
De mit jelent ez? Csak annyit, hogy egy testnek BÁRMENNYI nyugalmi tömege van (mindegy, hogy milliomod milliomod gramm), akkor SOHA nem fog fénysebességgel menni, mert az energia, sebesség és fénysebesség között olyan kapcsolat áll fenn, ami ezt megtiltja. Próbáld meg behelyettesíteni fent, hogy v=c.
Oké, c osztva c-vel, 1 négyzete 1, 1-ből kivonva az...Várjunk csak, csak nem NULLÁVAL OSZTOTTUNK?
Hát ja. Abban a nevezőben mindig egy 0 és 1 közti törtszámnak kell állnia (vagy 1-nek, és akkor akkor megkapjuk Einstein híres egyenletét a testek nyugalmi tömegéről: E=mc^2, v+0 sebesség mellett).
"De Vree, akkor a fény hogyan tud olyan gyorsan menni? A fénynek végtelen energiája van?"
Nope! a fénynek nincs NYUGALMI TÖMEGE. m=0.
Ez is a világ egyik furcsa ténye. Egyes részecskéknek van nyugalmi tömege, másoknak nincs. Alapesetben minden részecske fénysebességgel szeretne zuhanni, de aminek tömege van, az "visszahúzza".
Mi lenne, ha ellopnánk egy űrhajó nyugalmi tömegét?
Akkor bizony pontosan úgy lenne, ahogy mondod -az összes részecske fénysebességgel szétspriccelne.
(ettől azok a részecskék még nem válnak fotonná, de vélhető, hogy hasonlóan fognak viselkedni.)
A relativitás elmélete nem zárja ki, hogy valami fénysebeséggel haladjon, csak azt, hogy arra a sebességre gyorsuljon. Vagyis elméletben létezhetnek olyan részecskék, amik az ősrobbanás óta fénysebességgel haladnak, és most nem a fotonokra gondolok. Persze az is igaz, hogy náluk a lelassításukhoz kellene végtelen mennyiségű energia, ha nem alakulnak át közben mássá. (Legalábbis az elmélet szerint.)
Szóval a válasz az, hogy nem, nem változna fénnyé. De ahogy írták, egy fénysebesség alatti sebességű testet soha nem fogunk ennyire felgyorsítani.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!