Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a sötét folyam, és mi az...

Mi a sötét folyam, és mi az oka a létezésének?

Figyelt kérdés

#terjedés #Kvantumfluktuációs
2014. dec. 30. 17:45
1 2
 11/13 Vree ***** válasza:
100%

Lefordítottam a New Scientist 2013 áprilisi cikkét, remélhetőleg ebből választ kapsz a kérdésre. :)


A Planck új kozmosztérképe betesz a "sötét áramlás"-nak

New Scientists magazin, 2911. szám

10:30 április 3, 2013

írta: Maggie McKee


Egy lehetséges kapu más univerzumok felé úgy tűnik, bezárult ma. Az új létező legpontosabb térkép az újszülött univerzumról semmilyen jelét nem mutatja a "sötét áramlásnak" - egy ugyanabba az irányba haladó galaxishalmaz-folyamnak, ami hívei szerint a párhuzamos univerzumok létezésére utalhat.


Ez a következtetése annak a 175 tudósnak, akik az Európai Űrügynökség Planck űrszondájának adatai alapján dolgoztak. De a sötét áramlás bajnokai még nem hajlandóak feladni a csatát, köztük az a Planck tudós sem, aki úgy véli, hogy csapata elemzése hibás.


Az első javaslat, hogy a flow létezhet, 2008-ban jött, amikor egy Alexander Kashlinsky által vezetett csoport a NASA Goddard Space Flight Center űrközpontból (Greenbelt, Maryland) alapos vizsgálatnak vetette alá azt, ami a kozmikus háttérsugárzásnak (a Big Bang utóizzásának) akkor legjobbnak számító térképe volt.

[...]

Kashlinsky analízise megállapította, hogy több száz, gázban gazdag galaxishalmaz halad egy, a Véla és a Kentaur csillagképek közötti pont felé.


Ez az áramlás azt sugallta (az elemzői szerint), hogy az univerzum valamilyen módon féloldalas - mintha maga a tér-idő úgy viselkedne, mint egy megdöntött asztal, amiről legurul az anyag, állította Kashlinsky. Ez ellenkezik a kozmológiai standard modellel, amely azt mondja, hogy az univerzum egyre egységesebb / egyre egyenletesebben eloszló, minél nagyobb léptékben nézzük. [...] De más csoportok, akik a WMAP szonda adatait elemzték, nem érzékelték a jelentett állítólagos ellentmondásos mozgást.


A legfrissebb kutatás alapja egy új, nagyobb felbontású térkép a kozmikus háttérsugárzásról, a Planck űrszondától. A Planck csapat szerint elemzésük semmilyen egyirányú galaxissodródásra nem mutat bizonyítékot.

"A Planck csapat publikációja, úgy tűnik, kizárja Kashlinsky és munkatársai következtetését" vélekedett David Spergel, a Princeton Egyetem munkatársa.

[...]

De még túl korai lenne teljesen kizárni a sötét áramlás lehetőségét: a Planck csapat egyik tagja, Fernando Atrio-Barandela, a spanyol Salamancai Egyetem munkatársa visszatartotta a nevét kollégái publikációjából, attól tartva, hogy esetleg túlbecsülték a méréseik pontosságát, és puszta háttérzajnak tekintették azt, ami a sötét áramlás halvány jele lehet.

"Az ember legyen mindig óvatos, hogy ne öntse ki a gyereket a fürdővízzel együtt," értett egyet a véleménnyel Kashlinsky. Ő és a Atrio-Barandela most a saját elemzésüket végzik a Planck adatokon, az eredmény néhány hónap múlva várható.

2014. dec. 30. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 A kérdező kommentje:
Köszi már értem.
2014. dec. 30. 18:53
 13/13 anonim ***** válasza:
vasztadúrva
2015. nov. 8. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!