Az általános relativitáselméletben hogyan néz ki a lorentz transzformáció? Tehát adott egy tetszőleges metrikus tenzor (ami nem feltétlen Minkowski) akkor úgy gondolom más a lorentz mátrix.
Az a modelltől függ hogy épp milyen, hiszen ha két galaxis között vizsgálom az univerzumot nyílván Minkowski metrikájú, viszont a galaxis magjában eléggé torzult lehet.
Ha végzünk a metrikán egy Lorentz transzformációt ekvivalens metrikához kell hogy jussunk.
Nyilván ds^2=ds'^2 azaz g_i'j' * dx^i' * dx^j' = g_ij * dx^i * dx^j
L^i_i' * L^j_j' * g_ij = g^i'j' itt tehát akkor L azaz a lorentz mátrix a szokásos az általános relativitáselméletben.
Ezt azért írtam így le hátha valaki olvassa mert hasonló kérdés merült fel benne. Persze ha ez így nem helytálló akkor nyugodtan cáfoljatok rám.
Ezt kifejtenéd hogy érted? Hiszen mindenbe beleszól a metrikus tenzor. Ha változtatom az alap metrikus tenzort akkor teljes mások lesznek a christoffel-szimbólumok ami azt jelenti hogy pl a mozgásegyenlet is más lesz, de a Riemann tenzor is. Igazából mindent a metrikus tenzorból tudunk kiszámolni.
Egyébként nagyon kezdő vagyok még az általnos relativitáselméletben, ha valami nagyon nagy ökörséget írok kérlek azonnal javítsatok ki és tereljetek a helyes útra.
Bocsi, hogy csak egy rövid mondatot írtam akkor, nagyon fáradt voltam.
Az ált. rel. önmagába nem mond semmit a téridő metrikájáról. Helyi esetlegességek, hogy a téridő mely részén milyen melyet az anyag határoz meg. Általunk ismert közönséges anyagnak a tömegétől függ, hogy mennyire görbíti a téridőt. A Nap tömege több százezerszeres Földtömeg és még ez is alig görbíti a téridőt. *** Csak helyi ir-ek (inerciarendszerek) vannak, nem lehet határt mondani, hogy ez az ir az űrbe az űrhajó faláig tart +1 cm. Mert valójában nincsenek is ir-ek, csak bizonyos pontossággal vannak, a vizsgálati pontosságtól függ adott körülmények között hogy meddig tart. A sok helyi ir nem rakható egybe egy nagy ir-be. Úgy mint a Földről készült helyi térképek nem rakhatók egybe egy nagy térképpé, mert a Föld egy görbült felület a térképek meg síkok, nem stimmelnének az összerakott térképek. Ez kis területen elhanyagolható, pl. értelmetlen lenne azt mondani a parkettázónak, hogy vegye figyelembe a Föld görbületét, de ha Oroszország területét számolják ki akkor érdemes figyelembe venni.
Nem túl extrém körülmények között ált. rel-ben is ugyanúgy használható a lorenz trafó. Nagyon nagy távolságokra pl. nincs is értelme. A Schwarzschild féle fekete lyukaknál annyira ortopéd a téridő szerkezete, hogy a távoli megfigyelő számára végtelen idő mire a belezuhanó anyag eléri annak eseményhorizontját, a belezuhanó anyag számára meg mikro vagy nanoszekundum.
***Pl az Alcubierre-metrika Einstein egyenleteinek egy elméleti megoldása, melyben a fénysebesség legyőzhető , negatív tömeg szükséges hozzá.
Az ált. rel.-ből még az sem következik, hogy értelmezhető egyáltalán a távolságfüggvény mondjuk nagy távolságokon, csak épp a mi világunk metrikája olyan egyszerű, hogy értelmezhető.
A matekot hozzá évekig tanítják egyetemen, de én csak egy buta amatőr vagyok az egészh
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!