Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Vöröseltolódás jelenség...

Vöröseltolódás jelenség magyarázata?

Figyelt kérdés

Mit nevezünk vöröseltolódásnak , pl egy vörös lézer azaz egy frekvenciától ha gyorsan távolodok akkor az is még jobban átmegy infrába és ha közeledek sárgába mint a hanghullámoknál?


Vagy a fehér forrásból távolodásnál a vörösek dominálnak és a kékeket gyengébben érzékeljük?


A fény frekvencia sebesség összefüggése hogyan lehet hogy minden frekvencián 300 000km/s


de lehet hogy csak álmos vagyok



#kinematika #fénysebesség #analógia #vörös eltolódás #kvantum paralízis #Newtoni axióma #kvantált eszencia #Lorentz transzformáció #elektron spin #szuprémum algebra
2014. júl. 28. 22:33
 1/7 anonim ***** válasza:
0%

> „Vöröseltolódás jelenség magyarázata?”

Itt le van írva részletesen: [link]

Arra azért felhívnám a figyelmedet, hogy a megjegyzésed alapján te első sorban a Doppler-effektusra gondolsz: [link]


> „Mit nevezünk vöröseltolódásnak , pl egy vörös lézer azaz egy frekvenciától ha gyorsan távolodok akkor az is még jobban átmegy infrába és ha közeledek sárgába mint a hanghullámoknál?”

Mit szívtál, hogy sárgább hanghullámokat észleltél?… Amúgy szerintem jóra gondolsz, az elektromágneses és mechanikai Doppler-effektus hasonló jelenség.


> „Vagy a fehér forrásból távolodásnál a vörösek dominálnak és a kékeket gyengébben érzékeljük?”

A falról visszavert fehér teljesen más ilyen szempontból, mint a monitorodon megjelenő fehér, és még egy csomó másmilyen fehér is van. Szóval ez így nekem értelmetlennek tűnik.


> „A fény frekvencia sebesség összefüggése hogyan lehet hogy minden frekvencián 300 000km/s”

Ez csak vákuumban igaz. Anyagban a törésmutatónak van frekvenciafüggése, így a fénysebességnek is. (Például ezért lehet prizmával szivárványt csinálni.)


> „de lehet hogy csak álmos vagyok”

Ezt nem tudom.

2014. júl. 28. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Olvasd el a Doppler-effektus magyarázatát.


>A fény frekvencia sebesség összefüggése hogyan lehet hogy minden frekvencián 300 000km/s


A fény terjedési sebessége és a hullámhossza két külön, független dolog.

Ha valami távolodik tőled, az abból jövő fotonok a relativitás értelmében ugyanúgy fénysebességgel jutnak el hozzád, csak a hullámhosszuk tolódik el az infra felé.

2014. júl. 29. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Azt kérdeztem te 87% os majom hogy ha van egy monokróm azaz egy frekvenciás forrásod akkor ha hozzá képest mozgok lehetséges e hogy más frekvenciákat fogok látni .


Ennyire nem lehetsz fogyatékos hogy ne értsd az analógiát a hanggal mivel a hangnál tudom hogy ez így van lásd mentőautó sziréna ,de a kérdésem arra irányul hogy fénynél is létezik e ez a doppler vagy teljesen más miatt tolódnak el a szíenk a vörös felé .


Ha létezik a dopler fénynél akkor egy piros lézerhez tudsz olyan gyorsan közeledni hogy azt kéknek lásd !


A paradoxonom hogy miért látnám kéknek a közeledő piros lézert ha a fénysebességnél úgysem tudok gyorsabban közeledni hozzá mert minden hullám periódus 1c vel ütközik a szemembe ha távolodok ha közeledek hozzá így meg nem áll meg a lézeres doppler teóriám.


Vagyis mit neveztek vörös eltolódásnak egy fehér sugárzó pl csillag kapcsán , miért tolódik el a színkép a mozgás hatására ha a fény minden frekvencián 1c vel érkezik a műszerbe bármennyivel is távolodjon a csillag. kérdőjel


Szerintem érthető a kérdés.

2014. júl. 29. 18:49
 4/7 anonim ***** válasza:

> „Azt kérdeztem te 87% os majom hogy ha van egy monokróm azaz egy frekvenciás forrásod akkor ha hozzá képest mozgok lehetséges e hogy más frekvenciákat fogok látni .”

Igen, lehetséges, csak meg kellett volna nézned a linket, amit írtam.

> „Vagy a fehér forrásból távolodásnál a vörösek dominálnak és a kékeket gyengébben érzékeljük?”

Ha te akkora majom vagy, hogy nem tudod, hogy a fehér fény nem monokróm, akkor ne csodálkozz, ha félreértenek.


> „Ennyire nem lehetsz fogyatékos hogy ne értsd az analógiát a hanggal mivel a hangnál tudom hogy ez így van lásd mentőautó sziréna ,de a kérdésem arra irányul hogy fénynél is létezik e ez a doppler vagy teljesen más miatt tolódnak el a szíenk a vörös felé .”

Értettem az analógiát a hanggal, ha elolvasod az előző válaszomat:

> > „Mit nevezünk vöröseltolódásnak , pl egy vörös lézer

> azaz egy frekvenciától ha gyorsan távolodok akkor az is

> még jobban átmegy infrába és ha közeledek sárgába mint

> a hanghullámoknál?”

> Mit szívtál, hogy sárgább hanghullámokat észleltél?…

> Amúgy szerintem jóra gondolsz, az elektromágneses és

> mechanikai Doppler-effektus hasonló jelenség.

Láthatod, hogy írtam, hogy szerintem jóra gondolsz. Viszont a hanghullámokat én még se nem láttam, se nem hallottam sárgulni.


> „A paradoxonom hogy miért látnám kéknek a közeledő piros lézert ha a fénysebességnél úgysem tudok gyorsabban közeledni hozzá mert minden hullám periódus 1c vel ütközik a szemembe ha távolodok ha közeledek hozzá így meg nem áll meg a lézeres doppler teóriám.”

Erre szerencsére választ kaptál, még ha most még tényleg nem világos számomra, hogy milyen teóriáid voltak.


> „Vagyis mit neveztek vörös eltolódásnak egy fehér sugárzó pl csillag kapcsán , miért tolódik el a színkép a mozgás hatására ha a fény minden frekvencián 1c vel érkezik a műszerbe bármennyivel is távolodjon a csillag. kérdőjel”

Köszönöm, hogy voltál szíves (még ha elég bunkó módon is, de megbocsátok, mert általában nem válaszolnak a kérdezők a kérdéseinkre a kérdéseikkel kapcsolatban) válaszolni a kérdésemre, hogy pontosan milyen fehér fényre gondolsz.

Szóval. A csillagok fénye nem teljesen fehér, mert a bennük levő különféle anyagok elnyelnek bizonyos frekvenciájú fényeket, viszont ezek a Doppler-eltolódás során együtt mozognak egymással. Ezek közül a csíkok közül általában a hidrogén és hélium színképvonalainak eltolódásából következtetnek a csillag sebességére, a többi színképvonalból a csillag összetételére. Persze ha már sok csillag színképvonalrendszerét ismerjük, akkor lehet gyorsabban, céltudatosabban is következtetni belőlük. Továbbá azt is lehet vizsgálni, hogy milyen frekvenciákon sugároz legintenzívebben a csillag, ez adja meg a csillag színét.

Itt van egy részletesebb link, ha valakit érdekel, mert téged a fentiek alapján nem különösebben: [link]

Galaxisok esetén meg valószínűleg csak azt tudják nézni, hogy hogy tolódik el az intenzitás maximum a frekvencia tengelyen, ugyanis azok sokkal homogénebben sugároznak. (Hátha ezt is beleérted a kérdésbe, mert a csillagokat se sikerült elsőre beleírnod… De valószínűleg csak álmos voltál.)


> „Szerintem érthető a kérdés.”

Szerinted.

2014. júl. 29. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

4


Ne legyél már ilyen kioktató ,annyira azt hiszed hogy egyszerű a kérdés és én vagyok a citrom de nem azért beszélek fehér forrásról mert olyan hülye vagyok hogy azt hinném a fehér az monokróm hanem azért hogy megértsd a kérdésemet .


Nem konkrétan az érdekel hogy egy csillagnál a szinképek hogyan tolódnak el hanem hogy miért van doppler effektus a fénynél.



Inkább arra a válaszadásra koncentrálj hogy ha van egy piros lézered ami egy frekvencia és azért látod pirosnak mert adott időegységenként adott db hullámperiódus érkezik a szemedbe ,De te azt állítod ha közeledsz hozzá akkor adott időegység alatt több hullámperiódus érkezik a szemedbe és ezért megy el a kék felé.


Nos ha minden hullámperiódus ~300 000km/s al ütközik a szemedbe a relativitás elméletének függvényében függetlenül hogy te mennyivel mozogsz a forráshoz képest ,akkor mivel magyarázod hogy egy monokróm forrás dopplerjelenséget mutathat?


Szerintem egy lézer forrás nem mutathat doppler effektust mert akkor c nél gyorsabban kéne távolodnod vagy közeledned a forráshoz.


Hogyan tud megnyúlni vagy összetorlódni a fény hullámhossza ha a foton terjedési sebessége független a megfigyelő mozgásától?


Ennyi lenne a paradoxonom de lehet hogy ha elolvasom a linked már meg is értem csak még nem volt időm rá.


És gondoltam itt értelmes emberek egyből rávágják a választ...

2014. júl. 30. 17:19
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

> „És gondoltam itt értelmes emberek egyből rávágják a választ...”

A 11:09-es válaszadó rá is vágta.

Én meg csak gondoltam válaszolok minden kérdésedre külön-külön. De ha csak egy kérdésed van, akkor miért teszel fel mellé még 15-öt? Olyanokat is, amikre nem érdekel a válasz? Például te írtad:

„Vagyis mit neveztek vörös eltolódásnak egy fehér sugárzó pl csillag kapcsán , miért tolódik el a színkép a mozgás hatására ha a fény minden frekvencián 1c vel érkezik a műszerbe bármennyivel is távolodjon a csillag. kérdőjel”

Erre te:

„Nem konkrétan az érdekel hogy egy csillagnál a szinképek hogyan tolódnak el hanem hogy miért van doppler effektus a fénynél.”


> „Ne legyél már ilyen kioktató”

Bocsánat, csak te közben lemajmoztál, és majdhogynem fogyatékosnak neveztél.

> „,annyira azt hiszed hogy egyszerű a kérdés és én vagyok a citrom”

Hát… Egyszerűbb, mint a kulcsszavak között emlegetett 'kvantumparalízis', 'kvantált eszcencia', 'elektron spin' vagy 'szuprémum algebra'. No mindegy…


> „Hogyan tud megnyúlni vagy összetorlódni a fény hullámhossza ha a foton terjedési sebessége független a megfigyelő mozgásától?”

Olyan kulcsszavad is volt, hogy 'Lorentz-transzformáció'. Ebből nem nagy logikai ugrás a Lorentz-kontrakcióra asszociálni, aminek értelmében egyből megnyúlhatnak/lerövidülhetnek dolgok. A frekvenciaváltozásra is rá lehet húzni az idődilatációt. Így nem kell, hogy megváltozzon a fénysebessége ahhoz, hogy másnak mérd a frekvenciáját vagy hullámhosszát különféle vonatkoztatási rendszerekben.

[link]

Természetesen a relativisztikus Doppler-effektus kicsit más, mint a sima Doppler: [link]

2014. júl. 30. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Attól még, hogy a fénysebesség minden frekvencián c, az észlelés frekvenciája lehet eltérő a kibocsátásétól, ez általános hullámtani jelenség. A mentőautó esetében sem kell neki elérni a vagy meghaladnia a hangsebességet (ami levegőben szintén eléggé független a frekvenciátók a hallható tartományon belül), bőven elég az, hogy az n-edik hullámhegy kibocsátásának helyétől eltérő helyen bocsátja ki az n+1-ediket, így annak már más távolságot kell befutnia az észlelőhöz, így az észlelések üteme is más lesz, mintha állna a forrás.
2014. nov. 24. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!