A mi téridőnkben 4 dimenzió van. Ha valahol más a téridő, akkor az azt jelenti, hogy ott más a dimenziószám?
Tudom, hogy van hasonló kérdés, én is olvastam, és annak hatására merült fel ez bennem.
De én csak konkrétan erre lennék kíváncsi.
hogy pontoan hány dimenziós a mi téridőnk, arról megoszlanak a vélemények, abban viszont minden elméleti fizikus egyetért, hogy négynél több.
(a leginkább kedvelt számok a 10, 11, 26)
4 dimenzió, azaz három térbeli, plusz egy időbeli.
Gondolom ezt nem értetted.
egyébként a húrelmélet értelmében extra dimenziók is vannak, az egyik hozzászóló erről írt.
A kérdés az, hogy miben mások a más téridők.
A dimenziók nem fizikai létezők, hanem matematikai elvonatkoztatások. Tehát valódi világ nem három, négy, vagy akárhány dimenziós, nincsenek dimenziói. A dimenziók a matematikai modell részei. Egy adott rendszer valamilyen természetű szabadsági fokait írják le. De az részben önkényes, hogy hány dimenziót választunk egy elméletben.
A mi makroszkopikus világunk makroszkopikus mozgásainak leírásához három dimenziós metrikus térrel modellezzük a tömegpontok mozgását. A relativitáselméletben másféle metrika szerint, négy dimenzióval lehetséges. A húrelméletben tizenegy dimenzióval, megint másféle metrika szerint (a metrika nem más, mint az, hogy hogyan definiáljuk két pont távolságát). De ez a modell sajátossága, nem a világé.
más:
Mit értesz az alatt, hogy valahol (térben?) más a téridő? Ha a dolgok helyét a téridőben értelmezed, akkor máshol nem lehet más a téridő.
Persze lehet modelleket alkotni más téridőkre is, ami eltér dimenziószámban, vagy metrikában. De ezek közül a legtöbb nem használható a fizikai világ leírására.
Nagyon örülök, hogy írt egy szakember is!
"A felfúvódás elmélete szerint az általunk látott világegyetem csak egy kis téridő-buborék, ami gyors tágulásnak indult az ősrobbanást követően. A kozmosznak azonban más részei is lehetnek ezen a buborékon túl, amiket mi nem láthatunk. Ezekben a régiókban a tér-idő egészen más lehet, valószínűleg nem tartalmaz csillagokat és galaxisokat, amik csak a mi buborékunk adott tömegsűrűségének következtében alakultak ki."
Hogy értelmezendő az, hogy valahol egészen más lehet a tér-idő?
Ha nem tudod egész pontosan, de van erről véleményed, akkor annak kifejtéséért is hálás lennék.
"A húrelmélet egyik furcsa tulajdonsága, hogy feltételezi, hogy az univerzumnak sok dimenziója van, és megjósolja a számukat.
hogyha kiszámoljuk a szükséges dimenziószámot, akkor nem négyet (3 tér + 1 idő), hanem 26-ot, 10-et illetve 11-et kapunk a bozonikus húrelméletben, a szuperhúr elméletben, illetve az M-elméletben.
Ezek a tények komolyan ellentmondanak a megfigyelt eseményeknek. A fizikusok a következő két lehetőség egyikével oldják meg a problémát.
..."
Én nem értek hozzá, de ha a húrelméletnek és az M-elméletnek ahhoz, hogy ne mondjanak ellent a megfigyelt eseményekkel, azt kell feltételezniük, hogy az extra dimenziók nagyon kicsik és magukba hurkolódtak, akkor biztos, hogy ezek nem fizikai létezők?
Nem értek hozzá, de ezt most nem értem.
Szerintem az általad idézett cikkben a tér-idő mássága arra vonatkozik, hogy nem szerkezetében, hanem "kinézetében" más, azaz a benne elhelyezkedő objektumok mások, mint amiket mi láthatunk magunk körül, és ezért másféle görbületeket alakítanak ki a téridőben.
"Rendelkezhet azonban hatalmas, nagy tömegű szerkezetekkel, sokkal nagyobbakkal, mint amik a látható univerzumban találhatók"
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!