Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ikerparadoxon elmélet úgy is...

Ikerparadoxon elmélet úgy is igaz hogy csak a Földön lévő tesvér és az űrhajón lévő testvér létezik? Vagy szükséges még egy harmadik kitüntetett pont is?

Figyelt kérdés

2014. dec. 25. 22:31
1 2 3 4
 11/39 anonim ***** válasza:

10 Pedig meg tudod mondani tehát létezik ,lehet rajta vitatkozni hogy éter, ilyen nincs de a lényegen nem változtat mivel meg tudod mondani ezért van.


Kérdező


Lényegtelen hogy a test saját mozgása miatt rá visszaható saját gravitációs hullámai ,vagy egy gigantikus tömeg alatt ücsörgő testre a gigantikus tömeg gravitációs hullámai fejtenek e ki hatást az eredmény óralassulás minden olyan testtel szemben akire így vagy úgy de kisebb g erő hatott.


A wikipédián gyorsan oda vissza haladó iker már elszenvedte a gyorsulásokat ha leírjuk ha nem mivel olyan tömeges részecske nem létezik ami kihagyná ezt a folyamatot. A fény az nem tömeges részecske az megteheti de sokra nem megyünk vele.

2015. jan. 16. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/39 A kérdező kommentje:
Akkor a legtöbb helyen rosszul irják le az ikerparadoxont.? Mert egy szóval sem említik a gyorsulást csak azt,hogy fénysebességhez közeli sebességgel megy az űrhajó. Sőt az időkontrakciós egyenlet akkor miről szől?
2015. jan. 16. 21:20
 13/39 anonim ***** válasza:

Mert a legtöbb ember számára már az is paradoxon, hogy az idő eltérő sebességgel múlik, és hogy a földön maradt iker öregebb lesz. Pedig ez nem paradoxon, ez csak egy "furcsa" dolog.


Paradoxon az, amikor valamilyen logikai ellentmondás van (akár valós, akár látszólagos).

2015. jan. 17. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/39 anonim ***** válasza:

Nem vagyok fizikus de valószínűleg nem kell leírni mert a sebesség paraméter 0,9c már tartalmazza azt az erőket is amit gyorsulásnak hívnak vagy egy nagy tömeg által kifejtett erőnek.


A gravitációt ne úgy képzeld el hogy egy gumilepedő ami egy helyben áll és te mászkálsz rajta.


A te gravitációd fénysebességgel rugaszkodik el tőled ,eközben mások gravitációja fénysebességgel csapódik az testedbe (képletesen). Ha 0,9c vel mozognál mint inercia rendszer akkor már csak 0,1c vel tudnak tőled eltávolodni a saját gravitációs hullámaid ,ilyenkor te magad hatsz vissza a testedre órajeledre . De nem csak így lehet levezetni hanem más testek sugárzásával ,triviális hogy egy homokszem kevésbé gravitál feléd mint a föld . Az órajeled pedig attól függ hogy az atomjaidra mekkora gravitációs behatás jut.


Szerinted miért mondják hogy fénysebességen végtelen megnehezülsz és végtelen nagy energia kéne a további gyorsuláshoz. Azért mert így fejezik ki azt az erőt ami az atomjaidra nehezkedik de ez az erő a sebességben is benne van mert azt a sebességet valahogy el kellett érni. Tehát a c érték önmagában kifejezi a visszaható erőt és így az óralassulás mértékét.

2015. jan. 17. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/39 anonim ***** válasza:

8-as vagyok.


Nem, nem rossz a Wikipédia, hanem te nem veszed észre, hogy egy adott sebességről lelassulni majd megfordulni és visszafelé jönni bizony nem megy gyorsulás nélkül. Ha eltekintünk az űrhajó indulásától, amelynek során szintén gyorsul az űrhajó, akkor egészen a megfordulás pillanatáig a szituáció szimmetrikus: a földön maradt testvér számára az űrhajós öregszik lassabban, az űrhajós számára a földön maradt testvére. Amikor azonban az űrhajós megfordul, akkor ez többé már nem lesz igaz. Aki ért kicsit a speciális relativitáselmélethez, és tud téridő-diagrammokat rajzolni, az pontosan láthatja, hogy a megfordulás pillanata a kritikus: ekkor ugyanis az űrhajós rendszerének az x-tengelye (vagyis az egyidejűségi tengely) gyorsan végigseper a földi testvér időtengelyén, ami azt jelenti, hogy az ő szemszögéből nézve a földi testvér hirtelen elkezd nagyon gyorsan öregedni, és egészen a visszatérésig öregebb is marad. És az, hogy mennyivel lesz öregebb, a gyorsulás időbeli lefolyásán kívül attól is függ, hogy milyen messze fordul vissza, azaz hogy az addig egyenletes sebességgel tartó utazás mennyi ideig tartott. Ajánlom Taylor-Wheeler Téridőfizika című remek könyvét, abban pl. ez is benne van elég érthetően elmagyarázva.

2015. jan. 17. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/39 anonim ***** válasza:

10-esnek:


A te általad fölvetett probléma jelen esetben irreleváns, de érdekes, és már Ernst Mach is gondolkodott rajta több, mint 100 évvel ezelőtt. És arra jutott, hogy ha csak egyetlen test létezne az Univerzumban, akkor nem létezne mozgás és így gyorsulás sem, hiszen nem tudnád mihez viszonyítani. Vagyis erők sem léteznének. Mach elképzelései egyébként nagyban hatottak Einsteinre ahhoz, hogy kifejlessze az általános reltivitáselméletet.


De, ahogy mondtam, ez most mellékes. Ami nem mellékes, az az, hogy a gyorsulás bizony abszolút abban az értelemben, hogy ha egy test egy inerciarendszerhez képest gyorsul, akkor minden más inerciarendszerhez képest is gyorsul. Nem tudod úgy kitranszformálni, hogy átülsz egy másik inerciarendszerbe. Ezért a az űrhajós rendszere és a földi testvér rendszere ne lesz egyenértékű: az egyik nem inerciarendszer, a másik viszont végig az.

2015. jan. 17. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/39 anonim ***** válasza:
13-asnak (aki feltehetőleg azonos a 8-assal): a paradoxon kifejezés látszólagos ellentmondást jelent és sosem valóságosat. Olyan dologra mondják, amely ellentmond a józan észnek, a hétköznapi tapasztalatnak, azonban tudományos értelemben semmilyen ellentmondás nincs benne. A paradoxon utalhat egy fennálló tudományos elmélet elégtelen voltára azzal, hogy egy valós ellentmondást mutat ki, amelynek revideálása viszont a paradoxont feloldja, azaz látszólagossá teszi. De utalhat arra is, hogy a hátterül szolgáló elmélet alapvetően jó, csak a paradoxon levezetéséhez vezető lépések tartalmaznak ellentmondást.
2015. jan. 17. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/39 anonim ***** válasza:

16: Az a baj, hogy ez nem csak 1 test esetén van így, hanem akkor is, ha csak 2 test létezik. Ekkor sem lehet megmondani, hogy melyik áll vagy gyorsul. Ezt csak akkor lehet megtenni, ha ott van még referenciának az univerzum teljes anyaga, az egész égbolt minden csillagával.


Az innerciarendszerek meg megint nem sokra használhatók. Hogy mondod meg, hogy valami innerciarendszer-e? Ha bezárlak egy szabadon eső ablaktalan liftbe, azt fogod tapasztalni, hogy Newton 1 törvénye tökéletesen teljesülni. Tehát innerciarendszerben vagy?

2015. jan. 17. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/39 anonim ***** válasza:

"16: Az a baj, hogy ez nem csak 1 test esetén van így, hanem akkor is, ha csak 2 test létezik. Ekkor sem lehet megmondani, hogy melyik áll vagy gyorsul."


De, meg lehet mondani. A két test közti távolság lehet egy egység, amely alapján te felvehetsz egy egydimenziós koordinátarendszert, és ehhez képest már számszerűsíteni tudod a testek sebességét és gyorsulását.


Továbbá, mint tudod, gyorsuló rendszerben hatnak inerciaerők, vagyis nem kell ahhoz kívülről nézned egy rendszert, hogy megmondd, gyorsul-e. Éppen erre szolgál az inerciarendszerek fogalma. Teljesül bennük Newtonnak az első törvénye (meg a többi is). Te valószínűleg azt hiszed, hogy a gyorsuló rendszer attól lesz gyorsuló, hogy egy másikhoz képest gyorsul, de mivel gondolatban tetszőleges ilyen másik rendszert tudsz definiálni, ezért bármilyen rendszer lehet gyorsuló. Csakhogy nem erről van szó. Definíció szerint gyorsuló rendszer az, amelyik nem inerciarendszer.


Ennek fényében a szabadon eső lift inerciarendszer, hiszen teljesül benne Newton első törvénye is. Gravitációs térben ugyanis az inerciarendszerek szabadon esnek, azaz geodetikus világvonalakon mozognak. Amikor állsz a földön, akkor erő hat rád, mégis nyugalomban vagy, vagyis a te rendszered nem inerciarendszer, hanem azokhoz képest gyorsulva mozog felfelé.


Rátapintottál a lényegre, de ez már általános relativitáselmélet, nem speciális.

2015. jan. 17. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/39 A kérdező kommentje:

15-ös

"testvére pedig egyenesvonalú egyenletes mozgást végez" ez nem a gyorsulás definíciója tehát nem említi a gyorsulást ezek szerint elég hiányos a wiki ha nem is hibás.

"a földön maradt testvér számára az űrhajós öregszik lassabban, az űrhajós számára a földön maradt testvére" ez aztán végkép követhetetlen.

ki éli túl a másikat? Ez hogy lehet? Ki fejtenéd bővebben?

Az idődiletációs egyenlet szerint aki fénysebességgel halad az öregszik kevésbé.

A gyorsulásnál alkalmazott idődiletációs egyenlet képlete mi? Eddig mindenhol csak az egyenes vonalú egyenletes mozgáskor alkalmazandó idődilletációs egyenlettel találkoztam.

19-es

"amely alapján te felvehetsz egy egydimenziós koordinátarendszert" észrevetted,hogy

ez bizony egy harmadik pont felvétele ?

2015. jan. 17. 21:38
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!