Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha tiszta (vagy majdnem...

Ha tiszta (vagy majdnem tiszta) oxigént lélegeznénk, mennyi ideig lehetne visszatartani a lélegzetet? - Órákig?

Figyelt kérdés

A levegő oxigéntartalma 21%, magasan lecsökken 15-16%-ra ami már veszélyes, fulladást, ájulást, légszomjat okoz.


Viszont ha tiszta, vagy majdnem tiszta oxigént lélegeznénk akkor elvileg egyetlen belégzéssel órákig lehetne visszatartani a lélegzetünket?


2014. dec. 15. 15:01
 1/6 anonim ***** válasza:
Órákig semmiképp, mivel csak kb. 5x annyi benne az oxigén, mint a levegőben. Egyébként a 100%-os oxigén belélegzése hosszú távon káros.
2014. dec. 15. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Akkor ugye ötször annyi oxigén kerülne a tüdődbe, és akkor nagyságrendileg ötször annyi ideig nem kell újra levegőt venned. Szóval ha te alapból fél óráig bírod egy levegővel, akkor elvileg 2-2,5 óráig is bírhatod tiszta oxigénnel.


De te alapból csak legfeljebb 4-5 percig bírod egy levegővel, annak az ötszöröséből pedig sehogy nem lesznek órák. Szóval nem értem a logikádat.


(És még megjegyzem, hogy fizikával foglalkozom nem biológiával, szóval el tudom képzelni, hogy közbejöhetnek dolgok, és a nagyságrendileg ötször annyi idő valójában csak 3-szor annyi, vagy kevesebb.)

2014. dec. 15. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Tudomásom szerint a világrekorder 22 percig bírta a víz alatt. Ezalatt nem mozgott (illetve az általa kifejlesztett pozíciók felvételéhez szükséges minimális mozgást végezte). A gondolatmenetedet követve elméletileg bírná több, mint másfél óráig.
2014. dec. 15. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 Vacuolum ***** válasza:
100%
Általános légköri nyomás mellett 48 óra alatt megtelne tőle a tüdőd kezdésnek folyadékkal majd összeomlana arról nem is beszélve, hogy a szervezetedben létrejövő szabad gyökök égési kárt, a fehérjék és sejtmembránok tönkretételét okozhatja. Alacsony nyomáson nem halálos a 100%-os oxigén belélegzése,légkörnél magasabb nyomáson történő belélegzése, hányingert, látás zavart, görcsöket okoz és gondolom hosszabb távon ugyanazt amit a normális körülmények között.
2014. dec. 15. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Én kicsit máshogy számoltam...

21 % ideális, 19 már kellemetlen, és 15-nél már ájulás, halál.

Vagyis 1-2% perceket jelent. Ez alapján kijönne az 1 óra (és mivel tisztán van jelen, szerintem több is).


Régebben a Szovjetunióban egereken kísérleteztek vele (üvegbúra alatt sima levegőt, illetve oxigént lélegeztek), de emberkísérletekről nem tudok.

2014. dec. 15. 19:10
 6/6 sadam87 ***** válasza:
100%

#5

A kilélegzett levegőben csak mintegy 15% az oxigén. Természetesen ugyanez a koncentráció belélegezve már elég kellemetlen, de azt nem szabad elfelejteni, hogy a tüdőben az oxigénkoncentráció mindenképpen alacsonyabb lesz, mint a légkörben.

Nyugodt légzés esetén egy felnőtt ember átlagosan 16-szor légzik percenként, a légzési térfogat 0,5 l, azaz a légzési perctérfogat (az egy perc alatt belélegzett levegő mennyisége) mintegy 8 l (nyilván ez csak egy átlagérték, amitől többé kevésbé minden ember eltér). Mivel a kilélegzett levegő oxigéntartalma mintegy 15%, így csak a belélegzett levegő 5-6%-ának megfelelő mennyiségű oxigént vesz fel a szervezet, azaz nyugalmi helyzetben mintegy 400-480 ml-t.

Számoljunk 400 ml/perc oxigénigénnyel. A tüdő teljes térfogata mintegy 5,5-6 l. Ha teljesen feltöltjük oxigénnel (valószínűleg ez sem oldható meg 100%-ban tiszta oxigént belélegezve sem), elvileg 15 percig tartana (6 l tüdőtérfogattal számolva), amíg elfogyna a tüdőnkből az oxigén. De ne feledkezzünk meg arról sem, hogy ha a tüdőben 15% alá esik a széndioxid koncentráció, akkor hipoxia léphet fel. Így 5,1 l-re csökken a felhasználható oxigén mennyisége. Ez (a fenti adatok szerint) kevesebb, mint 13 percre elég.

Más tényezők is befolyásolják a légzést. Egyrészt erőteljes belégzés után a tüdő fal megfeszül, amiről az ott található mechanoreceptorok jelet küldenek az agyba, ami serkenti a kilégzést. Ezt persze felül lehet írni akaratlagosan (egy ideig), de megnehezíti a dolgot). Másrészt a légzés során nem csak oxigént veszünk fel, hanem szén-dioxidot is leadunk. Ha a szén-dioxid parciális nyomása 5 kPa fölé nő a tüdőben (azaz 5%-nál nagyobb lesz a koncentrációja légköri nyomáson), akkor a vér nem tudja leadni a szén-dioxidot (ha csak meg nem emelkedik a koncentrációja). Ha nő a szén-dioxid koncentráció a vérben, az egyrészt serkenti a belégzést, másrészt csökkenti a hemoglobin oxigénkötő képességét, harmadrészt a vér savasodását okozza (az első kettő sem független ettől), ami nagyobb mértékben komoly galibát okozhat.

Egyébként úgy tűnik, megfelelő edzettséggel, tiszta oxigént belélegezve tényleg ki lehet bírni akár 20 percnél tovább is.

[link]

[link]

[link]

2014. dec. 15. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!