Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A macskafélék testnagyságának...

A macskafélék testnagyságának növekedésével exponenciálisan nő az erejük is?

Figyelt kérdés

Nem tudom, hogy ezt ide, vagy az állatokhoz írjam, de úgy gondolom, hogy ez inkább ide tartozik.


A kérdést próbálom felvázolni.


Ha egy macska és egy ugyanakkora testtömegű kutya (figyelem, mindkét egyed teljesen kifejlett) összeverekszik, abból szinte mindig a kutya kerül ki győztesnek. Ha egy farkas/nagytestű kutya, és egy puma verekszik össze, akkor már valószínű a puma fog győzni. És ha egy tigris nagyságú farkas/kutya, és egy tigris találkozna, akkor a tigris könnyedén megölné az óriásfarkast. Igaz, nem tudhatom pontosan, mivel óriásfarkas nem létezik, de belegondolva, egy tigrisnagyságú farkas biztos nem győzne le egy tigrist.


Mitől van az, hogy a macskafélék ereje exponenciálisan megnő a testnagyságuk növekedésével? Miért tud legyőzni egy ugyanakkora tigris egy ugyanakkora kutyát, ha egy ugyanakkora macska nem tud legyőzni egy vele megegyező nagyságú kutyát?


lehet fura a kérdés, de azért köszönöm a válaszokat!


2014. dec. 11. 20:47
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:

Hát szerintem egy csivava és egy kisebb, vele megegyező méretű házimacska bunyójából biztosan nem a csivava kerülne ki győztesen :) Itt máris megbukik az elméleted.


Ez sokmindennek a függvénye, nem csak a testméretnek vagy tömegnek. Egy bull-terriert ha összeeresztesz egy hiúzzal, nem vagyok meggyőződve róla, hogy a hiúz győzne, pedig ezek mérete már közelebb áll a puma-farkas testméretéhez, mint a házimacskáéhoz. Mivel valóban nincs olyan méretű kutyaféle, amely egy tigrishez lenne mérhető, így a kérdés eldöntése nem is lehetséges, a feltételezések pedig ellenőrizhetetlenek. A kutyapártiak egy jól megtermett ősfarkasra szavaznának, a macskakedvelők viszont inkább a tigrisre.


Azonban ha nem a kutyafélékre, hanem a kutyaalkatúakra gondolsz, ott már a medve is bejön a képbe. Egy kisebb méretű, de kifejlett ragadozó medveféle (pl. grizzly) és egy jól megtermett tigris vagy oroszlán (hasonló testtömeg mellett) párviadala esetén már valószínűleg megint fordulna a kocka, a medve a hatalmas bundájának, vastag bőrének köszönhetően kevésbé sebezhető, mint a hozzá képest jóval törékenyebb felépítésű macskaféle. Ez is ellentmond a feltételezésednek.


Annyi bizonyos, hogy a tigris egyértelműen egy igazi gyilkológéppé fejlődött az evolúció során. Agresszív, gyors, fürge, mozgékony, csendes és minden létező érzékszerve lényegesen jobb, mint az emberé. Ellenben a kutyafélék kevésbé agresszívak, nem csupán húsevésre vannak berendezkedve szervügyileg (közelebb állnak a mindenevőkhöz mint a húsevőkhöz), mint a macskafélék, így nem is kellett annyira gyilkolásra fejlődniük, nem is annyira veszélyes, kiszámíthatatlan jószágok, mint a tigrisek.

2014. dec. 11. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 A kérdező kommentje:

"de kifejlett ragadozó medveféle (pl. grizzly) és egy jól megtermett tigris vagy oroszlán (hasonló testtömeg mellett) párviadala esetén már valószínűleg megint fordulna a kocka, a medve a hatalmas bundájának, vastag bőrének köszönhetően kevésbé sebezhető, mint a hozzá képest jóval törékenyebb felépítésű macskaféle."


Én azt hallottam, hogy egy tigris könnyedén legyőz egy medvét, akár barnamedve, akár grizzly, akár jegesmedve, mivel sokkal erőteljesebben, gyorsabban, és vadabbul támad. Pl. vannak videók, ahol az elefánt hátáról vadássza le a tigris a rajta ülő emberkét, és vagy 7-8 m magasra képes felugrani helyből (vagy még ennél is magasabbra).


Illetve szintén még régebben láttam videókat (és olvastam is róla), hogy egyetlen tigris akár 3-4 oroszlánnal is elbír egyszerre, és megfutamítja őket.


De visszatérve a kérdésre. Vegyük a létező legerősebb, legharciasabb macskafajtát, és egy kb. ugyanakkora tömegű kutyafajtát, ami szintén erős, vad, harcias. Biztos, hogy a kutya fog győzni. Gondoljunk bele, általában még egy tacskó is elkerget egy macskát.


A tigrist most vegyük 250 kg-nak. És hasonlítsuk össze egy akármilyen erős, de létező, 100kg körüli kutyával. Semmi esélye a kutyának. Hiszen a tigris még egy oroszlánt is legyőz. És most a kutya tömegét 2,5-szörözzük meg. Na, mennyivel lett nagyobb az esélye a győzelemre? Vajon lesznek 15 cm-es karmai? Lesz-e esélye legyőzni? Nem. Vajon miért? Amikor a kistestű harcias kutya legyőzi a macskát, de a tigrist a vele meg egyező tömegű "óriáskutya" nem tudja. És ebben biztos vagyok, pedig nem kedvenceim a macskafélék. Szeretem úgy, mint egy állatot, de nem kedvelem őket, sosem volt nekem, és nem is tartanék macskát.

2014. dec. 11. 21:29
 3/18 A kérdező kommentje:

"Illetve szintén még régebben láttam videókat (és olvastam is róla), hogy egyetlen tigris akár 3-4 oroszlánnal is elbír egyszerre, és megfutamítja őket."


Persze nem vadon. Zárt területen voltak, fogságban.


Illetve ha már a karmokat is említettem, a tigris egy kőkemény fába 10-15 cm mély karmolásokat húz, és azért egy medvének nincs olyan kemény bundája, mint egy kemény fának a törzse.

2014. dec. 11. 21:32
 4/18 anonim ***** válasza:

Ezen már én is gondolkoztam, az alábbiakban leírom VÉLEMÉNYEMET, én mint hiúz barát. :)


"Ha egy macska és egy ugyanakkora testtömegű kutya (figyelem, mindkét egyed teljesen kifejlett) összeverekszik, abból szinte mindig a kutya kerül ki győztesnek."


-Na hát ezt pont hogy nem mondanám, a legtöbb kutya a házi macskánál többször nehezebb, ezért nem igazságos az összehasonlítás. Ha házi macskához hasonló tömegű kutyát veszel, ott a kutyának kb. nem osztottak lapot... :D


Az én véleményem az, hogy azonos testtömeg mellett a macskafélék szinte verhetetlenek.


A nagyobb medvék, ok, komoly ellenfél, de mennyivel nehezebb akár a tigrisnél...


"Mitől van az, hogy a macskafélék ereje exponenciálisan megnő a testnagyságuk növekedésével?"


-Én azt gondolom, hogy a macskaféléknél is kb. a testtömeggel arányos a fizikai erő, tehát nem exponenciálisan növekszik.


"Miért tud legyőzni egy ugyanakkora tigris egy ugyanakkora kutyát, ha egy ugyanakkora macska nem tud legyőzni egy vele megegyező nagyságú kutyát? "


-Azt is gondolom, hogy ez tipikusan nem így van. Azonos testtömeg mellett szinte borítékolható a macska győzelme, csak ugye a házi macska 3..6 kg tipikusan...


-Azt is hozzátenném, hogy a macskaféléknek a szervezetük is rettenetesen erős (micsoda immunrendszer, meg mondják is, hogy kilenc életük van... csak az én cicám hány mérgezést túlélt, meg hányszor tűnt úgy, hogy a végét járja, mégis sokáig élt...). Jó konstrukció, mit mondhatnék...:) erő, dinamizmus, rugalmas test, jó érzékszervek, nagyon erős immunrendszer.


De kutyabarát is vagyok!

2014. dec. 11. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:

"Illetve ha már a karmokat is említettem, a tigris egy kőkemény fába 10-15 cm mély karmolásokat húz,"


Ez meg szimplán csak hülyeség, óriási túlzás, hacsak nem egy Neo nevű, mátrixbeli tigrisről van szó. Az vagy nem keményfa, vagy nem 15 centi mély karmolás (vagy nem egy ütésre történik).

2014. dec. 11. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
A kutya harcra termett állat, mégha háziasított is. Brutális tépőfogak, izmos lábak, kemény karmok. Jó hogy a földbe döngöl egy macskát :D a házimacska sosem volt ragadozó. Max kistestű állatokra vadászott. Mindegy is, a macska FÉLÉK méretével egyenarányosan nő az erejük, igen. Egy tigris erősebb mint egy vadmacska, és egy oroszlán erősebb mint egy tigris, asszem.
2014. dec. 12. 04:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:

@6. A macskafélék tipikusan csúcsragadozók, erről ennyit... :) Egy átlag házi macska meg tipikusan 3-6 kg egy nem túl nagy kutya is simán 20 kg, de több is lehet, ettől kezdve nem igazságos az összehasonlítás.


Igazságos összehasonlítás a közepes testű kutya vs hiúz lenne testtömeg alapján... :) Itt meg nem kérdés, hogy melyik állat van előnyben...


[link]

2014. dec. 12. 07:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
100%

Csak közbevetőleg:

Az erő nem nő a mérettel exponenciálisan.

Még csak arányosan sem.

Az erő az izom keresztmetszetével arányosan nő, ami jóval kisebb a méretnövekedésnél!

Ezért tudja egy hangya a saját súlyának 200-szorosát megemelni, míg egy elefánt már inkább csak saját súlyának a másfélszeresét (mármint összesen, a saját súlyát is beleszámolva), vagy annyit sem.

A bálna pedig már nem bírja el a saját súlyát, összerogy alatta.

2014. dec. 12. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:
100%
Ha exponenciálisan nőne, az azt jelentené, hogy amíg egy 5 kilós házimacska elbír mondjuk 2 kg tömeget, addig a 30 kilós hiúznak 2^6=64 kg-ot, a 150 kg-os tigrisnek pedig már 2^30~egymillió tonnát kellene elbírnia.
2014. dec. 12. 10:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:

Ennél többféle exponenciális függvény van. :D


De én sem értek egyet, hogy exponenciálisan nőne...

2014. dec. 12. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!