Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Bizonyított a relativitáselmélet?

Bizonyított a relativitáselmélet?

Figyelt kérdés
A speciálisra és az általánosra is gondolok. És a hosszúság-kontrakcióra meg az idődilatációra is.
2010. jan. 24. 20:53
 1/10 anonim ***** válasza:
87%
Az idődilatáció és a tömegre vonatkozó állítások tudom, hogy igazolva vannak. Főleg atomokon végzik a kísérleteket. Az idődilatációt viszont igazolták úgy is, hogy atomórát tettek egy vadászrepülőre, mely nagyon sok kilométert megtett nagyon nagy sebességen. Az utazás végén az atomóra valóban már nem járt pontosan.
2010. jan. 24. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
85%

Igen, igazolva van. Nem csak "nem járt pontosan" az óra, hanem pont annyit késett, amennyit számoltak.

Ezen kívül itt, a földfelszínen azért tudunk mezonokat mérni (amelyek a magaslégkörben képződnek, és rövid életűek), mert a gyors mozgástól annyira lelassul az idejük, hogy még leérnek.

2010. jan. 24. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
85%

a relativiztikus tömegnövekedés a részecskegyorsítókban bizonyított, pontosan az elmélet szerint megadott módon növekszik a tömeg.

A hosszúságkontrakcióra szerintem nincs még bizonyíték, nem igazán lehet megmérni.

Az idődilatáció szintén bizonyított, egyrészt az atomórás kísérlettel, másrészt a müonsugárzás mérésével. Nem észlelhetnénk bizonyos müonokat, mert nagyon hamar elbomlanak, hogy mégis eljutnak, az annak köszönhető, hogy a nagy sebességük miatt idődilatáció következik be, ezért nem bomlanak el olyan gyorsan.


Az általános relativitáselmélet: a Merkúr perihélium-precessziója jó igazolásnak tűnik, továbbá a kozmológiai mérések, az Ősrobbanás és inflációs kozmológia is az általános relativitáselmélet feltételezéseivel és számításaival él.

2010. jan. 24. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
81%
jah tényleg, mezonok, bocsánat, ezeket folyton összekeverem:)
2010. jan. 24. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
75%
Indirekt módon a hosszkontrakciót is igazolták, azaz nem mérték ki, hanem olya mozgási kísérletet hoztak létre, ami csak a hosszkontrakció elfogadásával volt magyarázható.
2010. jan. 24. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat.
2010. jan. 24. 23:58
 7/10 anonim ***** válasza:
nem vagyok biztos benne, de úgy emlékszem, hoyg a szóban forgó részecskék konkrétan müonok voltak, amik ha jól tudom szintén a mezonoknak egy fajtája, úgy ahogy a pí-mezon a pion, a mű-mezon meg a müon, és müonoknál vizsgálták az idődilatációt. (de nem vagyok elméleti fizikus, szóval nem biztos hoyg igazam van, csak mintha így emlékeznék:)
2010. jan. 25. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

"nem vagyok biztos benne, de úgy emlékszem, hoyg a szóban forgó részecskék konkrétan müonok voltak, amik ha jól tudom szintén a mezonoknak egy fajtája, úgy ahogy a pí-mezon a pion, a mű-mezon meg a müon, és müonoknál vizsgálták az idődilatációt. (de nem vagyok elméleti fizikus, szóval nem biztos hogy igazam van, csak mintha így emlékeznék:)"


Pedig jól tudod ;)

2010. jan. 25. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%
A részecskék a gyorsítókban a haladási irányuk tengelye mentén megrövidülnek, tehát ezt igen csak bele kell számolni a detektorok eredményeibe.
2010. febr. 9. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
100%

Hogy kicsit árnyaljam az eddigi válaszokat: egy fizikai elméletet nem lehet bizonyítani, csak kísérletekkel alátámasztani. Mert akkor ilyen értelemben a teljes newtoni fizika meg lenne cáfolva pl. épp a relativitáselmélet által.


A fizika modellekkel és elméletekel dolgozik, amelyek bizonyos körülmények közt a valósággal megegyező eredményeket jósolnak, és ezeket lehet kísérletekkel alátámasztani. De a tapasztalat azt mutatja, hogy előbb-utóbb mindig jön egy olyan jelenségcsoport, amely nem illeszkedik bele a korábbi keretekbe, és amely miatt az adott elmélet érvényességi körét újra kell gondolni, és egy új, kibővített elméletet kell megalkotni. Eddig a relativitáselmélet nagyon jól tartja magát, tehát ebben a nem matematikai szigorúsággal vett értelemben a relativitáselmélet "bizonyítva van".

2011. szept. 28. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!