Tudna alaki elméleti fizikát tárgyaló könyveket ajánlani?
A relativitás elméletről Hraskó Péternek van egy nagyobb és egy még nagyobb hangvételű könyve. A nagyobb inkább szemléletes, a még nagyobb pedig teljesen axiomatikus, és a lehető legkevesebb feltételezésből (persze olyanokból, amiket mérések nagyon pontosan igazoltak) építkezik.
A kvantummechanika előtt meg az a kérdésem, hogy honnét kell kezdened? Például a Hamilton-mechanika és elektrodinamika már megy?
Amúgy Nagy Károly, Marx György és Landau–Lifsic könyvei jutnak eszembe először. Aztán nekem még ajánlották Sakurai J. J.: Modern Quantum Mechanics című könyvét.
Hát… Akkor gondolom a vektoranalízis vagy funkcionál analízis nem megy. Azok nélkül csak ilyen szemléletes mesélős kép lesz a fejedben a mélyebb okok nélkül.
Kezdj el valamiből lineáris algebrát és analízist tanulni.
Például Freud Róbert: Lineáris algebra és Jánossy–Tasnádi: Vektorszámítás.
Relativitáselméletet tekintve elektrodinamikából a mérnöki szintig kéne eljutni, tehát fel kéne tudni írni a Maxwell egyenleteket közegekben, változó elektromágneses terekre, tehát általánosan. Utána ennek a relativisztikus megfogalmazásra már nem nehéz. Mechanika elég hozzá a newtoni. Ennek nem is a matek része nehéz, leszámítva a téridős részét, hanem a szemlélete. Kvantummechanikához kéne mindenképpen a Hamilton-formalizmus. Ahhoz meg analízis, utána erre lehet építeni a kvantumot, oda már keményebb matek kell bár ez reprezentációfüggő is. Leggyengébb matekot tekintve a Schrödinger-féle az ideális neked. Ehhez kell némi valszám, analízis, lineáris algebra és csoportelmélet. Szóval szerintem ezt hanyagold. Gondolom fizikán tervezel tovább, akkor tanulj előre, de ne a fizikát, hanem a matekot.
Lineáris algebrához ajánlom, Halmos: Véges dimenziós vektorterek című könyvét. Bár ez kifejezetten nehéz olvasmány, nem tudom mennyi értelme lenne elolvasnod. Valami analízises könyvet keres és a differenciálszámítást például jól megtudod tanulni, ha mellé még az integrálást megtanulod alapjaiban az már olyan, mint ha 50 évvel ezelőtti rendszerben tanultál volna érettségire. :-) Ha ezek megvannak és mennek, akkor jöhetnek olyan fogalmak, mint funkcionál, operátor és megbarátkozhatsz a differenciáloperátorokkal (elektrodinamika ezekkel kezd). Ha még ezen is túl akarsz menni, akkor esetleg ott a Taylor-sor nagyon esetleg a Fourier-sor. Ezzel jó ideig elleszel, szerintem nem érdemes ennél többet csinálni egyetem előtt. Ezekhez egyébként még könyv se kell, teli az internet ilyen forrásokkal. Fizika az sajnos ilyen. Ezek a dolgok nehezek és rengeteg türelem kell, mire eljutsz arra szintre, hogy oké, most már megvan az alap, megtudom érteni. Borzasztóan türelem játék és ezt el kell fogadni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!