Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Vákuumban változik a testek...

Vákuumban változik a testek hőmérséklete?

Figyelt kérdés

Tegyük fel van egy doboz amiben tökéletes vákuum van, és teszünk bele egy 100 fokos vasdarabot, ami nem ér a doboz falához(világűrben van pl).

Ha kinyitjuk a dobozt 1 év múlva akkor is 100 fokos lesz a vasdarab?



2014. aug. 10. 15:00
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Nem.

[link]

2014. aug. 10. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Igen, változik, és éppen a hőmérsékleti sugárzás miatt. Ugyanis az energialeadással jár, ami miatt hőmérséklet csökkenéssel is.
2014. aug. 10. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Attól függ, hogy a világűr melyik részén. Ha közel egy csillaghoz, akkor változik, nőni fog a hőmérséklete. Ha egy bizonyos távolságra a csillagtól, akkor pont annyi hőt sugároz ki, amennyit a csillagtól kap (elnyel), így egyensúlyban lesz a hőleadás a hőelnyeléssel, tehát nem változik a hőmérséklete. Ha ennél távolabb egy csillagtól, akkor hűlni fog, mert több hőt ad le, mint amennyit el tud nyelni.
2014. aug. 10. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

#1 vagyok. Most látom, hogy félreérthető választ írtam.

Vákuumban változik a testek hőmérséklete? -> igen.

Ha kinyitjuk a dobozt 1 év múlva akkor is 100 fokos lesz a vasdarab? -> nem.

A hőmérsékleti sugárzás miatt.

2014. aug. 10. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. És meddig fog csökkenni a vasdarab hőmérséklete? Folyamatasosan csökken amíg nagyon sokára el nem éri az abszolút nulla fokot
2014. aug. 11. 06:54
 6/7 anonim ***** válasza:
Ez megint csak attól függ, hogy mennyi hősugarat nyel el külső forrásból. Ha semennyit nem nyelne el, akkor igen, szép lassan, egyre csökkenő ütemben nagyon-nagyon sokára elérné az abszolút 0 fokot. De mivel mindenképpen kap minimális hősugárzást (kozmikus mikrohullámú háttérsugárzás), ezért univerzumunkban jelenleg maximum 2,7K fokig tudna lecsökkenni a hőmérséklete. Erre a hőmérsékletre is csak akkor, ha valahol a mélyűrben, minden csillagtól és galaxistól távol helyeznéd el.
2014. aug. 11. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Ketté kell választani a hőáramot, ami a vizsgált testből kilép, illetve a környezetből belép oda. (nyilván lehet bonyolítani, de most elég lesz így).


Az egyik fele a hőátadás, amihez közegre (levegő, víz stb.) van szükség. Példa rá az, amikor beleülsz a kádba és jó meleg a víz.

A másik fele a hősugárzás, ez elektromágneses sugárzást jelent, amihez nem kell közeg. Példa rá a napsugár, ami az űr gyakorlatilag közegmentes távolából is szépen melengeti a Földet.


Ha vákuumban tartasz egy testet, akkor kizárod az első lehetőséget, a hőátadást, mivel nincsen közeg. Ilyenkor csak a hősugázás marad. Hogy a test melegedni vagy hűlni fog-e, az csak attól függ, hogy több energiát kap-e a környezetének sugárzásából, mint amit ő maga kisugároz. Ha több "megy ki", mint ami "bejön", akkor hűlni kezd. A test és a környezete minden esetben termodinamikai egyensúlyra törekszik, tehát (zárt rendszer és ideális körülmények között) előbb-utóbb megközelítőleg azonos lesz a hőmérsékletük (teljesen sosem lesz az, mert ahhoz végtelen idő kéne).

2014. aug. 11. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!