Miért gömb alakúak a bólygók, csillagok?
Azért, mert ekkora méretben már nincsen szilárd anyag, csak max. folyékony.
Amúgy nem pontosan gömb, hanem forgási ellipszoid.
"Azért, mert ekkora méretben már nincsen szilárd anyag, csak max. folyékony. "
Mekkora méretben? Ezek szerint a földkéreg is folyékony? Vagy a Nap? huhuhúúúú....mindig tanulok valami újat, de ez esetben ezt az újonnan szerzett "tudást" jobb, ha azonnal elfelejtem.
Pedig jól mondja a 2-es. Bizonyos nyomásnak a szilárd anyagokban lévő kémiai kötések már nem tudnak ellenállni, és a szilárd anyag megszűnik szilárdnak lenni. Bár abban nem vagyok biztos, hogy ténylegesen folyékonnyá válik-e, lehet, hogy inkább porladni fog, mint egy homokvár.
De az biztos, hogy ezért nem létezhetnek a Földön bizonyos magasságúnál nagyobb hegyek, és ezrét találunk a Holdon és a Marson nagyobb hegyeket, mint a Földön.
Amúgy meg a Föld anyagának nagy része folyadék, az a szilárd kéreg relatíve sokkal vékonyabb, mint egy tojáshéj, úgyhogy a Föld is nyugodtan tekinthető ténylegesen folyadéknak.
A másik oka, hogy miért lesz gömb alakú minden nagyobb folyadék- és gázhalmaz, az az, hogy energetikailag így a legkedvezőbb. A teljes bolygó helyzeti energiája így lesz a legalacsonyabb.
Igen, a csillagok palzma halmazállapotúak, míg a bolygók lehetnek folyékonyak, szilárdak és gáz állapotúak, mindhárom, akár egy bolygó esetén is (ld. Föld).
Mi nem volt érthető a leírásomban? "Miért gömb alakúak a BOLYGÓK?" A kőzetbolygók szilárdak? Igen?! Akkor miért nem lehetnek szilárdak ilyen méretben a tömegek (testek)?
"A kőzetbolygók szilárdak?"
Ezt fogd már fel, hogy NEM!
A "szilárd" anyag ekkora méretben és nyomás alatt folyadékként viselkedik. Nagy viszkozitású folyadék... egy nyúlós massza. Mozog. Kitölti a helyet és centrális gravitációs térben gömb alakú lesz.
Belesüllyed minden. Ezért nem létezhet pl. nálunk 10 km-nél magasabb hegy. Ennek is van a felszín alatt egy legalább 20 km-es alapja. Ha nincs ekkora, akkor süllyed.
"A kőzetbolygók szilárdak?"
Ezt fogd már fel, hogy NEM!
A "szilárd" anyag ekkora méretben és nyomás alatt folyadékként viselkedik. Nagy viszkozitású folyadék... egy nyúlós massza. Mozog. Kitölti a helyet és centrális gravitációs térben gömb alakú lesz.
Belesüllyed minden. Ezért nem létezhet pl. nálunk 10 km-nél magasabb hegy. Ennek is van a felszín alatt egy legalább 20 km-es alapja. Ha nincs ekkora, akkor süllyed."
Mekkora méretben is pontosan? Mert az "ekkora" az nem mértékegység! Merkúr, Vénusz, Mars, sok száz hold és még csak a naprendszerről beszélek mind-mind SZILÁRD halmazállapotúak. a Földet nem írom most direkt, hogy ne kössön bele senki a folyékony köpenybe, a lemeztektonikába, a hidroszférára.
Szilárdak. "Fogd már fel"
A felszínük szilárd csak, mert arra nem hat nyomás, de ahogy a másik válaszoló mondta: bizonyos mélységtől, bizonyos nyomástól a szilárd anyag is nyúlik, mint a folyadék.
A Hold sem állt volna be 28 napos forgási periódusra, ha az árapályerők nem tudnák "gyúrni", így a belső súrlódáson keresztül fékezni a forgását.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!