Miért gömb alakúak a bolygók és csillagok, és ha a
Jupiter-Neptunusz bolygókat csak gázok alkotják akkor mi
tartja össze őket?
Figyelt kérdés
2012. máj. 10. 01:00
1/9 anonim válasza:
A gázbolygóknak is van valamennyi szilárd magjuk, és a gravitáció tartja össze, valamint a gravitáció miatt gömb alakúak.
2012. máj. 10. 01:30
Hasznos számodra ez a válasz?
2/9 A kérdező kommentje:
pontosítanád? a gravitáció miatt miért kell gömb alakú legyen?
2012. máj. 10. 02:37
3/9 anonim válasza:
Annyira nem egyszerű. Sokat olvashatsz róla a neten is. Amúgy egy pontba hat a gravitáció, a középpontba, minden irányba azonosan. Ha kocka lenne nem valósulna meg. Gömb felület esetén igen. Az erők egyforma nagyságúak. A jupiter amúgy kissé lapított alakú, ami a rendkívül gyors mozgása miatt miatt lehetséges. A saját forgása miatt. De vannak érdekességek. Pl a nap nem egyenletesen forog a tengeje körül. Az egyenlítői és a sarki forgása nem azonos. Ez persze a földnél és társainál nem lehetséges...
2012. máj. 10. 04:52
Hasznos számodra ez a válasz?
4/9 anonim válasza:
A gázbolygóknak is van szilárd magjuk. Bár a magot is hidrogén alkotja elméletileg részben. Kísérletekkel bizonyították, h a hidrogén alacsony hőmérsékleten cseppfolyós, meleg hatására légnemű lesz, viszont nagyon magas nyomásnál és hőmérsékletnél fémes alakot vesz fel. Így elképzelhető, h pl a Jupiternek tényleg szilárd magja van.
2012. máj. 10. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?
5/9 anonim válasza:
"a gravitáció miatt miért kell gömb alakú legyen?"
Mert a bolygó minden atomja/molekulája a tömegvonzás miatt úgy próbál helyezkedni, hogy a lehető legközelebb legyen a tömegközépponthoz. Ha sikerült, akkor ezt a (viszonylagos) egyensúlyi helyzetet a gömb alak jelenti, gömbként tud minden pontja a lehető legközelebb lenni a középponthoz.
"ha a Jupiter-Neptunusz bolygókat csak gázok alkotják akkor mi tartja össze őket?"
Nem értem, mi a különbség, hogy kőzet vagy gáz alkotja? Mindkettőnek van tömege, vagyis gravitációs hatása. (A napszél persze "elfújhatná", de a gravitáció, ami ott tartja, erősebb.)
2012. máj. 10. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
6/9 A kérdező kommentje:
"Nem értem, mi a különbség, hogy kőzet vagy gáz alkotja? Mindkettőnek van tömege, vagyis gravitációs hatása. "
itt a gáz szétfoszlik nem áll össze egy bolygó ként. tehát ha csak gáz lenne a Jupiter és a többi akkor annak is szét kéne esnie nem?
2012. máj. 10. 15:48
7/9 anonim válasza:
A nebulában sokkal ritkább a gáz mint egy bolygórendszer keletkezésénél, az anyagkorongban vannak szilárd porszemcsék is, és a csillag gravitációja viszonylag egy helyen tartja az egészet h legyen elég idejük összetapadni.
2012. máj. 10. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
8/9 anonim válasza:
"itt a gáz szétfoszlik nem áll össze egy bolygó ként"
Egyrészt nem foszlik szét, hanem akkora területen van, hogy az egész Naprendszer eltűnne benne. Ilyen távolságokról nagyon lassú az összesűrűsödés, és leginkább csak lokális. (Ld. csillagképződés.) És ez is igaz (szilárd) porra és gázra is egyaránt.
A másik, hogy ha az a köd összeállna, nem bolygó lenne belőle, hanem egy gigantikus fekete lyuk.
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!