Ha mindkét kezemben kitartok két zseblámpát ellentétes irányba és egyszerre bekapcsolom, akkor a két fénysugár egymástól 2x fénysebességgel távolodik?
Kedves 8-as és mindenki!
A fénynek NINCS inerciarendszere! Nem azért, mert megtiltották, hanem mert NEM LEHET ilyet definiálni. A Maxwell-egyenleteknek ugyanis nincs üres térben állóhullám megoldása, hanem az Einstein-féle ekvivalencia-elv értelmében minden inerciarendszerben ugyanaz az alakjuk, és csak c-vel haladó hullámmegoldásai léteznek. Azaz nem tudunk "felülni" egy fotonra, nem tudunk hozzá viszonyítani semmit. Emiatt értelmetlen az a kérdés is, hogy hozzánk képest hogy mozog a másik foton, ha mi az egyikre ülünk fel?
Amit meg tudunk kérdezni az az, hogy ha mi egy megfigyelő számára majdnem c-vel mozgó objektumra ülünk fel (legyen ez a v sebesség), akkor onnan nézve hogy mozogna a másik, ugyanezen megfigyelőhöz képest ellenkező irányba de c sebességgel haladó objektum. Azt kapjuk, hogy c-vel mozogna ekkor is. Ha ezután vesszük a v -> c határértéket, akkor valóban azt kapjuk, hogy a relatív sebesség továbbra is c marad, de ettől még ez a határátmenet fizikailag nem reális, mert c-vel mozgó inerciarendszer nem létezik.
A kérdező számára pedig:
Ha a nemrelativisztikus sebesség-összeadási képletet használod relativisztikus esetben, akkor miért csodálkozol hogy hülyeséget kapsz? Relativisztikus esetben a relativisztikus sebesség összeadási képletet kell használni pont amiatt, mert a relatív sebesség nem lehet c-nél nagyobb. De ahogy az előző hozzászólásomban is írtam, jelen példában csak aszimptotikusan van értelme sebesség-összeadásról beszélni, mert a fotonnak nincs nyugalmi rendszere.
Kopesz 76 nak
Ha modellezni kéne egy 1c vel haladó buszt aminek a közepén felkapcsolod a lámpát akkor az a helyzet hogy a busznak nem lesz hossza magyarul minden utas összes atomja pont ugyan abban a síkban van ahol a busz reflektorából "kivilágító" foton halad előre 1c vel tehát hibás volt a felvetésed hogy te belül ha felkapcsolsz egy lámpát akkor arra valami más fizika fog vonatkozni mint a reflektorból "kilépő" fotonokra. Itt az egész kaszni fényestül meg mindenestül egy két dimenziós eseményhorizont.
Mi történt? Összement a busz? NEM . Az idő állt meg mivel a mozgás fordítottan arányos az időteléssel ill az idő a mozgásból eredeztetik. Mivel a buszon megállt az idő ezért nem mondhatod azt hogy elsétálsz a busz végébe mert ahhoz hogy a lábadat a haladási tengelyen megmozdítsd időtelésre van szükséged mivel a sebesség az (időegység alatt megtett út). Tehát a tengelyen való mozgásod feltétele hogy elinduljon az órád ,ez pedig ugyan lehetséges hátrafelé (kizárásos alapon) de ez frankó mert úgyis hátra akartál menni csak az a ciki hogy a busz kasznija továbbra is 1c vel halad így ha igaznak vesszük hogy te hátra sétáltál akkor a tested átszakítja a kasznit és ott maradsz az űrben és azt látod hogy távolodik tőled egy kétdimenziós busz hátulja eközben a te fénysebesség értéked kevesebb mint 1.
Az egész csak az idő fogalmunk játéka mivel mi kettéválasztva éljük meg az idő és a tér fogalmát hisz így jó nekünk ,ezért jött ki a második kérdésedbe az hogy a két fotonnál az egyikről nézve a másik 2c vel távolodik . Ott is laikusként abszolútnak vetted az idő fogalmát de igazából minél gyorsabban mész a saját órád annál lassabban jár (nem azért mert elromlott hanem azért mert az órák tulajdon képen nem egy matematikailag definiált periódust mérnek hanem azt hogy mennyivel mozogsz a 0-1 közt (1 a fénysebesség mert rájöttek hogy a fény terjedése nagy igazsággal megállapítja az anyag maximális de el nem érhető terjedési sebességét szuprémumát))
Amikor te kiszámoltad a 2c t a foton szeméből akkor egy euklideszi megállapodást alkalmaztál (nem valósághű) és azt mondtad hogy a sebesség az időegység alatt megtett út ahol az időegységek abszolút periódusokat jelentenek .
Vagyis az eredeti sztoriban a helyes megállapítások hogy a középen álló forrás számára 1s múlva a jobboldali és a baloldali is ~300kkm re vannak , a köztük lévő távolság ~600kkm de a fotonok szeméből nézve a külvilág kétdimenziós sík azaz a két foton lényegében az egy tengelyen egymás mellett áll ,mondhatni nem távolodtak el egymástól .
Durva mi?
Az "utolsó kettő" válasza a kérdezőnek:
Egyetértek. Ezért magyaráztam egyszerűen. Ha valaki mégsem érti, akkor a hiba az ő készülékében van.
27
A "nézőpontok összeadhatóságát" én nem is tudom értelmezni, de szerintem senki más sem. Viszont a sebesség relatív fogalom, és mint ilyen, mindig egy adott rendszerben mozgó másik tárgy vagy részecske sebességét jelenti az adott rendszerhez képest, és csak ennek a két dolognak a viszonylatában van értelme. Két külön tárgy mozgását viszonyítva ugyanahhoz a rendszerhez két külön sebességet kapok. Formálisan összeadhatom ugyan őket (mint két számot), de ez fizikailag mit jelent? Semmit. Pont annyi értelme van, mint a hűtőszekrényem hőmérsékletét összeadni a Balatonéval. Annak sincs fizikai értelme.
A newtoni fizikában azért adhatom össze mégis két egymással szemben haladó autó sebességét, mert itt a relativisztikus hatások elhanyagolhatók, és ekkor bármelyik autóba beülve a másik ahhoz képesti sebessége valóban az előző rendszerbeli két sebesség összege lesz. De emögött fizikai meggondolás, a Galilei-transzformáció van, amely pont az ilyen nézőpontváltásokat írja le. Relativisztikus esetben azonban ez nem működik, épp erről szól a relativitáselmélet. Így aztán a sebességek sima összeadásának itt semmi értelme nincs, mert nincs mögötte fizikai tartalom sem. Ezért nincs értelme összeadni a két fénysugár sebességét sem.
"azt rendszerint minden nagyokos önjelölt fizikus elfelejti hogy minden objektum a fénysebességhez képest mozog"
Az önjelölt fizikusok lehet, hogy elfelejtik, mert nem értenek hozzá. Én viszont diplomás fizikusként tudom, hogy a fénysebesség egy állandó, ahhoz képest nem lehet mozogni. Mozogni csak vonatkoztatási rendszerhez képest lehet.
"itt egyesesek azt próbálják magyarázni hogy nem megállapítható A B ikerpár közti sebességmérések után hogy igazából ki mozgott és ki állt egy helyben pedig bizonyítható hogy amelyik öregebb lett a találkozásnál az biztosan kevesebbet mozgott ,ha úgy tetszik állt a fénysebességhez képest"
Ez egy másik téma, az ikerparadoxon esete. Az ikerparadoxon csak más megfogalmazása annak a ténynek, hogy egy időszerű intervallummal elválasztott két esemény közt eltelt leghosszabb sajátidő a két eseményt összekötő egyenes világvonal mentén mozgó inerciarendszer óráin mérhető. Ez az egyenes világvonal pedig éppen annak a vonatkoztatási rendszernek felel meg, amelyben a két esemény egy helyen, de különböző időben történik. Ez az itthon maradt ikerpár nyugalmi rendszere, és a két esemény pedig a testvére indulásának illetve érkezésének a pillanata. Minden más világvonalon (ha úgy tetszik, űrhajón) mozogva e között a két esemény között ennél rövidebb sajátidőt mérhetünk, emiatt az elutazó testvér órája szerint kevesebb idő telik el, így ő fiatalabb lesz. Ez egy atomórákkal kísérletileg tesztelt létező effektus.
Bocs a túl szakmai nyelvezetért. De ezeken a dolgokon csak azok vitatkoznak, akik azt sem tudják, miről van szó, és sem a fogalmakkal, sem a dolog matematikájával nincsenek tisztában.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!