Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért nem zuhan bele az...

Miért nem zuhan bele az elektron az atommagba?

Figyelt kérdés
Lehet, hogy hülyén hangzik, de tök logikus lenne, hogy az elektron ugye negatív, a proton meg pozitív, és ezek vonzzák egymást. És ha az atommag meg pozitív, a protonok hogy férnek meg egymás mellett, mért nem robban szét az egész?

2014. aug. 6. 16:47
 1/8 anonim ***** válasza:
0%
mert kering
2014. aug. 6. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Hát van olyan hogy beesik és azt K befogásnak nevezik.

De általában nem esik bele mert annak kvantumechanikai akadályai vannak.A protonokat a magerő tartja össze ami ilyen távolságban erősebb mint a taszító coulomb erő.

2014. aug. 6. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Nos, ez egy igen bonyolult kérdés ám. A klasszikus "keringős" elektronelméletnek éppen ez volt a bibije - a fizika törvényei szerint az elektronnak a magba kellene zuhannia.


Ezt a kvantummechanikában oldották fel: az elektron csak diszkrét szinteken lehet (avagy mondjuk 2 egység távolságra, vagy 3 egység távolságra, de közte sehol). Az pedig ,hogy ezeken a szinteken van az elektron, az egyfajta potenciális energiával ruházza fel. Ha elkezdene az elektron befelé zuhanni - nem is zuhanás lenne, inkább lépkedés, mint a létrán lefele - akkor bár a Coulomb-erőnek eleget tenne, ennek a bizonyos kvantumhatásból származó "erőnek" ellene kellene menni.


Nem tudom pontosan, hogy van-e neve ennek az erőnek, ami a kvantummechanikai helyzeti energiát adja, illetve honnan ered, már ha ered valahonnan - ennyire sajnos sosem értettem a kvvantumkémiát. Valószínűleg csak matematikai okai vannak ennek, fizikai magyarázata szinte lehetetlen.


Ez van és kész :)

2014. aug. 6. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Ez érdekes kérdés! Azt tudjuk, hogy fölfelé akkor ugrik az elektron, ha fotont nyel el. Energiához jut ilyenkor, amit lefelé ugráskor fényként ki is bocsát.. de máig nem tudni, hogy mitől ugrik le az elektron, mi készteti energia-kibocsátásra spontán. Gondolom azért nem zuhan bele a magba, mert a legalsó szint az atom minimális energiaszintje, kevesebb nem lehet neki egyszerűen. De én is várom, hogy valaki igazán hozzáértő adjon pontos leírást :)
2014. aug. 6. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Az oka tulajdonképpen egyszerű:

Az atom nem tud megszabadulni attól az energiától amit a pályaváltoztatás képvisel ( Coulomb potenciális energia)csak akkor ha az megengedett pályák között történik.

Ha elejtesz egy labdát akkor az a földre esik és a közegellenállás, a (belső)súrlódás felemészti az energiát amit a gravitációs térben a potenciális energia képviselt.

Ha ez nem volna akkor a labda örökre pattogna a földön.

Az atomnál ezek nincsenek tehát az csak egy foton leadásával tud megválni a potenciális energia különbségtől.

2014. aug. 6. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%
A Rutherfold-féle atommodellnek ez volt a hibája. A naprendszer modell szeirnt az atommag körül keringenek az elektronok. Csakhogy az elektronok gyorsulás közben energiát veszítenek, ezért a fizika törvényei szerint előbb-utóbb az atommagba zuhannának. Ekkor jött Bohr, mely átmenetet jelentett a kvantumos és klasszikus fizika között. Bohr modellje is zsákutca volt egyébként, mivel atommodellében egyszerűen eldobta a klasszikus fizika alapköveit, nem érdekelte, hogy van-e értelme így, mivel számításokkal kijött több minden. Végül a de Broglievel jött el a kvantummechanika.
2014. aug. 10. 01:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 laszlo55t válasza:

Az energia mennyisége nem folytonosan, hanem fokozatokban változik. E = h*f (itt a "h" a Max Planck-féle állandó: 6,626070040*10^-34 J*s, az "f" pedig a frekvencia.

De itt nem a matek a lényeg, hanem az, hogy az energia nem vehet fel akármilyen értéket! - innen származik az ún. "kvantum" elmélet (kvantum = mennyiség).

Sokan szeretik ezt a kifejezést misztifikálni, hogy okosabbaknak tűnjenek másoknál...

A lényeg az, hogy az elektron keringési pályája energiaszintjétől függ, az pedig nem lehet akármennyi.

Az elektron legkisebb energiaszintje az első keringési pályát jelenti. Az annál kisebb szint (tehát amikor arra számítunk, hogy az elektron belezuhan az atommagba), az már az atommag "túloldalán" lévő első energiaszint. Ez egy kicsit a laikusok számára fogalmazott magyarázat, de a jelenség megértéséhez bőven elegendő. Vagyis az atommag nem képez egy egész energiaszintet az elektron számára, hanem csak felet. Így az elektron sosem "eshet bele" az atommagba.

2021. márc. 12. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 astrojan ***** válasza:
0%

Ez mind kamu, egy cseppet sem törődik a kérdéssel, mert egyszerűen senki nem tudja a választ. Na persze egy kivétellel, köhömm:


Az atommag negatív töltésű ! magelektronokkal van leárnyékolva. Itt egy példa, B17 atommag: [link]


Az elektron tóruszok kb 3-szoros átmérőjűek mint a proton tóruszok és a protonok szinte elvesznek az elektronok felhőjében. Ezért nem esnek bele a héjelektronok az atommagba.


Neutronok nincsenek, az atommagban csak protonok és magelektronok vannak. Nincsenek benne kvarkok, gluonok, nincsen erős kölcsönhatás külön, csak közeli elektromos kölcsönhatás van, elektronok ragasztják össze a magot.

2022. febr. 4. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!