Van/volt élet a Földön kívül?
Pár napja adtak a tévében hírt arról a tudományos szenzációról, hogy vizet találtak a Marson. Ez azt is jelenti, hogy akár az élet is kifejlődhetett ott. Illetve azt is jelenti, hogy az emberiség kb. nagy nulla tudással rendelkezik arról, hogy mi is zajlik más bolygók felszínén.
Én hiszek benne, hogy van élet a Földön kívül, még ha nem is olyan fejlett, mint a mi bolygónkon, de van.
Kérdés mit értesz élet alatt. Ha életjeleket produkáló fizikai rendszereket, akkor akár ki is alakulhatott, bár nincsenek erre utaló tudományos jelek, vagy hiszel benne, vagy nem.
Ha intelligens életet értesz alatta, az pedig nem tud csak úgy a semmiből "kialakulni", ugyanis ha felteszed, hogy pl. az ember kialakulását és működését természeti törvények írják le, akkor azt is feltetted, hogy az érzéseidet, és a gondolkodásodat is természeti törvények írják le. Utóbbi feltételezésből könnyen ellentmondásra juthatsz azzal, amit már tudsz a gondolkodásodról, a következőképpen.
A fizika valószínűséggel kibővített algoritmikus elméletekkel írja le a természet működését, és ez nem lesz másképpen a jövőben sem. Ha az embert teljes mértékben, gondolkodásával egyetemben leírják a természeti törvények, akkor az ember gondolkodása algoritmikus lehetne csak, de ez eléggé szűkös lehetőségeket adna a gondolkodásra, és itt jutunk ellentmondásra azzal, amit a gondolkodásunkról tudunk! Egy valószínűségekkel kibővített algoritmus például 0 valószínűséggel tudja megszámozni (kölcsönösen egyértelmű megfeleltetésbe hozni a természetes számok halmazával) az algoritmusokat, amíg mindnyájan tudjuk, hogy erre az emberi tudat képes.
Az értelmes élet tehát nem tud kialakulni, azt teremteni kell, kell hozzá valami természetfeletti. (Az nem bizonyítható, hogy ez a természetfeletti Isten, ez már mindenkinek a hitére van bízva.)
Nincs semmi okunk feltételezni, hogy lenne/lett volna rajtunk kívül értelmes élet.
Van, mégpedig egyszerűen azért, mert összehasonlíthatatlanul nagyobb ennek a valószínűsége, mint annak, hogy nincs. Csak a Tejútrendszerben (a mi galaxisunk, ugyebár) több milliárd csillag van, körülöttük összesen még ennél is sokkal több bolygóval és holddal. Csak az általunk belátható mindenségben még ennél is sokkal több galaxis van, még sokkal több csillaggal-bolygóval-holddal, és akkor az általunk nem ismert világmindenségről még nem is beszéltünk.
Hogy ennyi lehetőség közül csak egyetlen helyen (itt) legyen (akár értelmes) élet, na az az abszolút lehetetlen - kb. olyan, mintha azt akarnánk állítani, hogy egy tengerparton talált miriádnyi kavicsból csak egyetlen egy lehet fehér.
Algoritmus: "Algoritmuson vagy inkább eljáráson olyan módszert, utasítás(sorozato)t, részletes útmutatást, receptet értünk, amely valamely felmerült probléma megoldására alkalmas."
- Wikipédia
-----------------
Második válaszoló: ajánlom figyelmedbe a kvantumfizikát, ahol legalábbis jelen ismereteink mellett konkrét számításokat végezni nem igazán lehet, sokkal inkább csak valószínűsíteni - és nagyon sokat nem tudunk még erről a parányvilágról, bár azt igen, hogy a makroszintre is ki tudnak hatni az ingadozásai.
Mi következik ebből? Az, hogy attól, hogy egyelőre még csak algoritmikusan próbálják modellezni az emberi gondolkodást, csak annyit jelent, hogy a tudomány nem elég fejlett és a tudósok nem elég kreatívak. Rengeteg jel utal arra is, pl., hogy a gondolkodási folyamatainkba sok helyen bejátszanak kvantumfizikai jelenségek is, amiket egyelőre még nem tudunk kellően számításba venni, és így a gondolkodást se igen tudjuk ténylegesen lemodellezni, mivel nem ismerjük eléggé a finom részletei.
Következmény: sokkal összetettebb folyamatról van itt szó, mint pusztán algoritmusok - így nem zárható ki az sem, hogy értelmes élet magától is kifejlődhet, ha már van egy alap, amire építkezhet (maga az élet, mint olyan - amiről pedig te is elfogadod, hogy lehet másutt is).
Mondom ezt már csak azért is, mert egy esetleges teremtő léte a problémát ugyanúgy nem oldja meg, csak átnevezi és áthelyezi. Mert oké, a teremtő teremtette az értelmes életet, fogadjuk el, de akkor őt ki teremtette? Vagy ő magát? És erre nem válasz a "mindig is létezett", mert ennyi erővel azt is mondhatjuk, hogy "az élet meg magától fejlődött ki" - mindkét állítás egyforma mértékben bizonyítható (vagyis egyelőre semennyire). Gyanítom, veled egy másik kérdésnél is találkoztam már, és most is csak azt tudom mondani, hogy tudomány és vallás el kéne fogadja egymást, mert egyelőre legalábbis ami a "nagy végső kérdéseket" illeti, mindkettőnek ugyanannyit ér a szava, hiszen egyik se tudja bizonyítani az állításait. Így akár mindkettőnek is igaza lehet (akár egyszerre is), vagy egyiknek sem, és egészen rossz felé tapogatózunk.
Ki tudja...?
http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomanyo..
Kezdetnek.
Nyugodtan lehet élet más bolygókon is, de egyikről sem tudunk semmit. Amúgy a földi élet kialakulásakor nagyon sok folyamat véletlenszerűen történt, én egészem más jellegű életet is el tudok képzelni, mint a miénk.
Nem precízkedtem, de algoritmus alatt olyan véges sok matematikai objektumba sorolható bemenő paramétert tartalmazó, véges sok karakterrel leírható algoritmikus elméleteket írtam.
----
Harmadiknak:
Írásodból kiderül, hogy nem rendelkezel komolyabb ismeretekkel sem a természettudományok, sem a matematika, terén, nem értem, hogy miért szólsz bele ilyen nagy mellénnyel egy ilyen kérdésbe. Fogadd meg az tanácsomat, és ne húzz le olyan témában hozzászólásokat, melyhez nem értesz semmit, mert ezzel másokat versz át.
A kijelentésed teljesen tudománytalan. Először is az égvilágon semmivel nem támasztottad alá, hogy élet kialakulhatott volna más bolygókon is. Abból hogy sok bolygó van a világon csak annyira támasztja alá az állításodat, mint annak az ellenkezőjét. Kapsz egy külön fekete pontot a valószínűség szóval való dobálózással. Amíg nem tudsz belekötni a bizonyításvázlatomba, addig pedig nemcsak tudománytalan a kijelentésed, hanem önellentmondásos is, az ott leírtak miatt.
A bizonyításvázlatom egyébként nem csak a mostani elméletekről szólt, hanem az összes elképzelhető elméletről, igen ha egy elmélettel számolni akarsz, akkor a valószínűséget beleveheted, de egyébként szigorúan algoritmikusnak kell lennie, ezért a fizika csak ilyen elméletekkel fog foglalkozni.
Történetesen ---> ez a foglalkozásom <---, így megsúgom neked, hogy:
1. A kvantumfizika is algoritmikus olyan értelemben, ahogy használtam a szót
2. Tökéletesen tudjuk számolni az ilyen elméleteket
3. Rengeteg ismeretünk van róluk.
A bizonyítás igazából annyit mond ki, hogy az intelligens élet és a kialakulása nem írható le természettudománnyal, elvileg sem. A természetfeletti éppen az ilyen jelenségek gyűjtőneve, ezért kimondható, hogy az élet keletkezése természetfeletti jelenség.
Teremtő lét egyébként megoldja a problémát, mert tévesen gondolod azt, hogy kell lennie kezdeti teremtő erőnek, ez akkora butaság, mint azt hinni, hogy egy egyenesnek kell hogy legyen első pontja.
A bizonyítás éppen azt igazolja, hogy a tudomány nem adhat választ erre a kérdésre, de az valóban igaz, hogy nem tudod alátámasztani egyetlen vallás állításait sem, ezt nem is tettem.
Szemléletesen arról beszéltem, hogy ha egy természeti törvények által leírt rendszer vagy, akkor tested minden porcikája, ezzel együtt a gondolataid is természeti törvények által uraltak, de ez nem lehet, mert ekkor nem lennél képes intelligens gondolkodásra, továbbá ez a szabad akarattal is ellentmondásban van.
Lehet kár volt leírnom egy gondolatmenet-vázlatot a pontos feltételek nélkül, ez az oldal amúgy sem az a hely, ahol ilyenről értelmesen lehetne beszélgetni. Inkább annyit mondok csak, hogy néhány tudományban mindenkor alapvető feltételezést téve igazolható, hogy a gondolkodást nem írható le ilyen formában. Ez lényegében arra mutat rá, hogy az ateizmus materialista fajtája hibás.
-----
OFF: Nem akarok flame-et gerjeszteni, mert ha lesz erőm, akkor legalább fél évig fel sem nézek ide. Nemrég találkoztam az oldallal, először csak a húzósabb témákban adott válaszokon röhögtem, aztán regisztráltam, de ez szörnyen addiktív, elveszi minden időmet, emellett túl sok infóval a kérdezők sem gyarapodnak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!