Rutherford-féle atommodell?
Tudtommal ez a modell azért bizonyult hibásnak, mert a következő meggondolással nem kaptunk egyező eredményt. Ha elektron kering egy atommag körül, akkor mivel körpályán mozog sugároz az elektrodinamika törvényeinek értelmében. Ha sugároz, akkor energiát ad le, így csökken a pályájának a sugara egészen addig, amíg bele nem esik az atommagba.
Kísérletekből tudjuk, hogy az atom nem esik szét és még csak nem is folytonos a színképe a sugárzásoknak, amiknek annak kéne lenniük folytonos energiaspektrummal.
Ebből mindent értek egyet kivéve. Ez pedig az, hogy miért sugároz az elektron? Erre még tudok találni egy olyan magyarázatot, hogy gyorsul és mozog is, így van munkavégzés, ebből pedig a munkatétel értelmében energiát kell leadnia vagy felvennie, de ebben a magyarázatban nincs elektrodinamika, fentebb pedig, amit egy nem rég olvasott könyvből jegyeztem meg lennie kéne. Letisztítaná ezt valaki?
Szerintem nézd meg a Maxwell-egyenleteket. A gyorsuló töltés esetén nem egyenletesen változik a töltés eloszlás a térben, így nem tűnik el az időderiváltja, így lesz mágneses tér is, a töltés mozgása miatt változó elektromos tér alapból van, a kettő indukálja egymást,… és így lett a csoka… izé, elektromágneses hullám.
> „Amit nem értek, hogy hova lett az 1/4πϵ_0? Ez így is a Coulomb-erő?”
Arra gyanakszom, hogy Nagy Károly itt nem az SI, hanem a CGS mértékrendszert használja, és ott a Coulomb-törvényben k = 1 az epszilonos dolog helyett. Konstans szorzókon amúgy általában nem kell fennakadni, az tényleg csak mértékegység választást befolyásol. Főleg, ha az előjel is helyes.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!