Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az információ terjedési...

Tsirche kérdése:

Az információ terjedési sebességének is a fénysebesség a maximuma?

Figyelt kérdés
Tehát ha van (lenne) egy 1 fényév hosszú botom, mindkét végére egy-egy ceruza rögzítve ha elkezdenék írni az egyikkel a másik végén lévő csak (legkorábban) 1 év múlva mozdulna meg?

2014. júl. 24. 13:52
 1/10 anonim ***** válasza:
Elég elméleti a feladvány, sok gyakorlati probléma lenne még, de igen. Az optikai kábelben a jelátvitelt is a fény üvegbeli terjedési sebessége határozza meg, tehát ha 1 fényév hosszú kábelbe lézert lőnél be, az is több mint 1 év mulva érne át (az energia veszteség problémás lenne).
2014. júl. 24. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Ilyen nagy méretekben úgy képzeld el a rudat, mint egy rugót. Ha van egy hosszú rugód és megrántod az egyik végét, akkor a másik vége csak azután mozdul meg, hogy a hullám, amit a rugóban elindítottál, odaér. Így az 1 fényév hosszú botod másik vége csak azután mozdulna meg, hogy a mechanikai hullám végigért rajta, márpedig az sokkal lassabban megy, mint a fény.
2014. júl. 24. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

ha a botod csak 1cmx1cm és aerografénből van, ami az ismert legkisebb sűrűségű szilárd anyag, akkor is kb. 150 millió tonna a tömege. ha megpróbálod meghúzni egyszerűen elszakad, ha tolni próbálod, kihajlik vagy eltörik.

ennyit a dolog gyakorlati részéről.


egyébként a relativitáselméletből következik az is, hogy az információ is csak fénysebességgel haladhat.

ennek viszont ellentmondanak pl. az iker részecskékkel kapcsolatos megfigyelések és a gravitáció terjedésének egyes jellemzői is.

(egyik sem feltétlenül mond ellent a dolognak, lévén a tér az elméleti fizikusok számára nem háromdimenziós)


a lényeg, hogy jelen pillanatban nem ismerünk olyan jelenséget, amivel a fénynél gyorsabban lehetne információt közvetíteni, ez azonban nem jelenti az, hogy nincs is ilyen.

2014. júl. 24. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

Jelen esetedben az "információ" csupán egy fogalom.


Te nem információt közvetítesz, hanem az atomokat mozgatsz (aminek a hatását te információként fogod értelmezni), melyek, értelemszerűen (tömeggel rendelkeznek) ezért nem mozoghatnak fénysebességnél gyorsabban. Sőt, annál a hatás lényegesen lassabban terjedne.

2014. júl. 24. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 Ozmium42 ***** válasza:
Hasonló kérdést tettem fel elektromossággal és dróttal példálózva nem rég. Elvileg, mivel a ceruza anyagának nem kell megtennie mind az egy fényévnyi távolságot, csak pár centit, ezért az információátvitel gyorsabb, mint a fényebesség. Az egyik válaszoló rúgós példája viszont elég meggyőzően cáfolja ezt.
2014. júl. 24. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

Pontosan, a ceruza deformálódik. Nem csak az egy fényév hosszú ceruza, hanem az is, ami a tolltartódban van. Ha leteszed az asztalra, és megpöckölöd a végét a hossztengelyével párhuzamosan, akkor az eleje némileg késve fog megmozdulni a végéhez képest. Ezt ugyan nem látod, mert annyira minimális idő telik el a végének és az elejének a megmozdulása között, de van egy kis dilatáció. Számítható, sőt, ma már rendelkezünk olyan technológiával, hogy elméletileg mérhető is az időkülönbség.


Valójában a pöckölés hatására egy mechanikai lökéshullám halad végig a ceruza anyagán, amelynek sebessége a ceruza anyagának függvénye, és amikor eléri a ceruza elejét, akkor "magával rántja" a ceruzát is, és csak ekkor indul meg a ceruza a pöckölés irányába. Egészen idáig csak deformálódik a ceruza, miközben az általad vele közölt erő egy része átalakul hőenergiává és kisugárzódik a ceruza anyagából.

2014. júl. 24. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

> „amelynek sebessége a ceruza anyagának függvénye”

Ha hosszirányban pöckölöd, akkor konkrétan a ceruzabeli hangsebesség.

2014. júl. 25. 00:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

..."A fénysebességnél gyorsabb kommunikációt Einsten "különös hatás a távolban" néven emlegette. Ez tulajdonképpen azt a jelenséget írja le, amikor az összefonódott kvantumrészecskék látszólag azonnal interakcióba lépnek egymással, bármilyen távolság is legyen közöttük, és ezzel meghaladják a fénysebességet. A kvantummechanika aktuális ismeretei alapján lehetetlen adatot közvetíteni a kvantum-összefonódás segítségével, azaz nem kerül veszélybe a relativitás-elmélet. Mostanában azonban sokan foglalkoznak ezzel a témával, és néhány fizikus úgy hiszi, a részecskék ügyes manipulációjával mégiscsak lehetséges a fénynél gyorsabban kommunikálni"....


[link]

2014. júl. 25. 07:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező: igen, az információterjedés sebességének is a fénysebesség a maximuma.


Hagyjuk a botos-ceruzás példát, mert ahogy a válaszokat is láttuk, idekeveredett mindenféle mechanikai jelenség, ami nem a kérdés lényegére ad választ.


Mondok egy jobb példát. Van egy lézered, amivel a Holdra világítasz. Ha elég gyorsan mozdítod a kezed, akkor a Holdon lévő fénypötty akár a fénysebességnél jóval gyorsabban is "végigsöpörhet" a Hold felszínén. De valójában ilyenkor egyetlen részecske sem gyorsabb a fénynél, a lézer fotonjai mind pontosan fénysebességgel haladnak. Maga a fénypötty a Holdon nem "mozog", csupán a különböző helyen becsapódó fotonok "nyoma". Ezt nem lehet fénynél gyorsabb információátvitelre használni. Egyrészt a lézerpötty a Holdon a kezed mozdításához képest késve mozdul meg, mert a megváltozott szögben kilőtt fotonoknak előbb el kell érniük a Holdra. Ugyanúgy, mint amikor locsolás közben a slagot mozgatod.

Másrészt ha van két asztronauta a Holdon, egyiktől a másikig nyugodtan száguldozhat a fénysebesség többszörösével a te Földről irányított fénypöttyöd, mégsem tudnak fénysebességnél gyorsabban üzenni egymásnak. Egyik asztronauta sem tudja befolyásolni közvetlenül a fénypöttyöt, hanem mindenképp üzenniük kell neked (legfeljebb fénysebességgel), hogy mozgasd meg a lézert, és ha te ezt megteszed, akkor a már feljebb említett késéssel tudod megindítani a Holdon a fénypöttyöt. A lényeg az, hogy akármekkora sebességgel is mozoghat a fénypötty a Hold felszínén, információ továbbítására önmagában nem alkalmas, csak egy fénysebességnél lassabb "kerülőút" segítségével.


#8: vigyázz a hasonló szintű cikkekkel, mert gyakran hiányosak, hibásak, túlságosan egyszerűsítenek, ferdítenek, félreértelmeznek vagy csak simán elavultak.

A kvantumösszefonódás azonnali, tehát végtelen sebességű hatása sem alkalmas fénysebességnél gyorsabb információátvitelre. Akárhogy csűröd-csavarod a kísérleteket, az információ továbbítására minden esetben szükség van egy "hagyományos", maximum fénysebességű csatornára.


Ignoramus

2014. júl. 25. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2014. júl. 25. 10:56

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!