Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mit jelent ez: fény és az...

Mit jelent ez: fény és az anyag mutat mind hullám-, mind részecsketulajdonságokat?

Figyelt kérdés
2014. júl. 19. 10:56
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:
54%

Az egész ott kezdődött, hogy Einstein egyenleteinek (#9-ben) kombinálásával a foton (mert akkor ő még csak erre állította fel) impulzusa és frekvenciája között fennálló összefüggés:


m c = h ν / c


A foton hullámhossza bevezetésével (ν = c / λ) a foton impulzusa:


m c = h / λ


Így a foton hullámhossza adódik:


λ = h / m c


Ekkor jött de Broglie (1924) és merész ötletként nemcsak fotonra, hanem minden részecskére kiterjesztette az Einstein által - eredetileg csak fénykvantumra - felállított összefüggést és azt mondta, hogy minden m tömegű, v sebességgel mozgó részecskéhez a következő hullámmozgás tartozik:


λ = h / m v


És valóban: például az elektron is részecske és hullám (lásd elektronmikroszkóp).

Azt azért még itt megjegyezném, hogy többek között eme felismerés vezetett oda, hogy az atomban kötött elektront, hullámtulajdonságát alapul véve modellezzék. És íme: megszületett a hullámmechanika, vagy ismertebb nevén kvantummechanika.


Ha van is makroszkópikus testeknek hullámmozgása, az egyenletből ki lehet számítani, hogy olyan kicsi a hullámhossza (m nagy), hogy gyakorlatilag mérhetetlen (szerintem).

2014. júl. 19. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 A kérdező kommentje:

Igazán köszönöm a válaszokat!

Az utóbbit soha nem gondoltam volna...

2014. júl. 19. 15:51
 13/18 Walter_Dornberger ***** válasza:
Az előttem szóló téved, mert a fotonnak nincs nyugalmi tömege!
2014. júl. 19. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 anonim ***** válasza:
#13: kár kötekedned, ha megnézed az egyenleteket, fénysebességgel mozgó fotonról van szó...bölcsebb lettél volna, ha csendben maradsz :)
2014. júl. 19. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 A kérdező kommentje:
XD
2014. júl. 19. 16:12
 16/18 Wadmalac ***** válasza:
Látott már valaki fotont nyugalomban? :)
2014. júl. 29. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 anonim ***** válasza:
Nem tudom miért húzták le a #9 és #11 válaszaimat. Még nem írtam ilyet: de azoknak a k anyját...
2014. aug. 8. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 anonim ***** válasza:

#17: Túl sok a képlet, és az átlagember semmit nem ért belőlük...

Van egy örök érvényű mondás, ha tudományos iratot adsz ki a kezedből: Minden egyes képlet felezi az általad írt tanulmány népszerűségét.


Ez tök jól látszik a két írásodon is: A #9-ben négy képlet volt, arra 69%-od van, míg a #11-ben öt képletet írtál, arra már csak 67%-ot kaptál :D

2014. aug. 9. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!