Mi a külömbség a szerves és szervetlen anyag között?
A szerves anyagok széntartalmúak.
A szervetlen anyagok pedig a minket körülvevő szervetlen világé.
Ez a hagyományos felosztás, melynek vannak buktatói, de mégis így kell megtanulni. Pl. a szénsav, szén-dioxid is szervetlen, mégis szén tartalmú. Nincs rá ma sem megfelelő definíció, persze próbálkozások vannak. Korábban a vis vitalis elmélettel magyarázták, ami annyit jelent, hogy a szerves vegyületeket egy olyan kohéziós "életerő" különbözteti meg a szervetlenektől, amelyet csak élő szervezet tud előállítani, így egyszerű kémiai reakciók útján képtelenség. Persze ez is megdőlt, hisz pl. a műanyagok is szervesek, mégis iparban tonnára állítják elő.
"A kémiai vegyületeket két csoportba lehet sorolni, szerves és szervetlen vegyületekre. Ennek az osztályozásnak komoly történelmi múltja van, a határvonal a két csoport között nem éles, ráadásul az idők során változott is. Mindennek tetejébe a IUPAC sem ad definíciót a szerves és szervetlen fogalmakra, és ajánlást sem arra nézve, hogy melyik vegyület melyik csoportba kerüljön."
A szerves vegyületek olyan vegyületek,amelyek tartalmaznak C-t és H-t,például a CO2 hiába tartalmaz szént,nincs benne hidrogén ,ezért szervetlen.Nem feltétlenül kell több szénatomnak lennie benne,pl a metán ( CH4) egy szénatomos.Azok a szerves vegyületek,amik csak C-t és H-t tartalmaznak a szénhidrogének( alkánok,alkének,diének,poliének,alkinek).Vannak viszont más heteroatomokat tartalmazó szerves vegyületek,pl oxigént,nitrogént tartalmaznak.Ilyen például az etil-alkohol is : C2H5OH :)
Remélem tudtam segíteni!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!