Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért vonzzák egymást a bozonok?

Miért vonzzák egymást a bozonok?

Figyelt kérdés

"Minden akadály nélkül nagyon nagy számban kerülhetnek azonos kvantumállapotba, sőt ez is a tendencia valójában."

Forrás: [link]


2010. jan. 7. 19:46
 1/5 anonim ***** válasza:
mivel a bozonok létezését sem bizonyították még be egyértelműen, ezért nehéz erről találgatni.
2010. jan. 7. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Sajnos ebben nincs igazad. A bozonok létezésére elég sok egyértelmű bizonyíték van, lásd például 2001-es fizikai Nobel-díj. De hogy olyan példát említsek, ami jobban elterjedt és már mindennapos gyakorlat a modern technológiában: a foton is bozon. Ha Einstein nem ismeri fel, hogy léteznek fotonok, és nem ismerjük meg a tulajdonságait, akkor ma nem működtethetnénk lézereket, így nem lenne optikai jelátvitel sem. Mivel pedig a bolygón nincs elég kibányászható fém ahhoz, hogy a maihoz hasonló mértékű globális telekommunikációt üvegszálas jelátvitel nélkül valósítsunk meg, talán nem lenne internet sem. Talán nem túlzás azt mondani, hogy valószínűleg ez a honlap sem jöhetett volna létre, ha nem fedeztük volna fel a fotonokat.
2010. jan. 7. 21:13
 3/5 anonim ***** válasza:
100%
Igazad van, bocsánat. Konkrétan a Higgs-bozon megfigyelésére gondoltam, ami eddig még nem sikerült, egyik ismerősöm ezen dolgozik. Sajnos azonban a kérdésedre nem tudok válaszolni.
2010. jan. 8. 02:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

egész spinűek, ezért közös hullámfüggvényük páros. Míg fermionok esetén, amik feles spinűek, ezért a közös hullámfüggvényük páratlan, ebből következik a kizárási elv: páratlan függvények az origóban 0 értéket vesznek fel, tehát ahogy "közeledik" egymáshoz a két fermion, úgy hullámfüggvényük 0-ba tart, tehát nem tudnak akármilyen közel lenni egymáshoz.


Mivel a bozonok közös hullámfüggvénye páros, ezért az az origóban vehet fel nullától különböző értéket, ezért képesek a hullámfüggvényeik "összefolyni".


Szemléletesen kb. ez a magyarázat, sajnos a kvantummechanika minden, csak nem szemléletes.

2010. jan. 8. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Ez így számomra érthető és kellőképpen szemléletes is. Jó magyarázat arra, hogy a femionok miért taszítják egymást. De a bozonok vonzására szerintem ez nem ad teljes választ. Legalábbis számomra ebből az érvelésből csak az következik, hogy van lehetőségük közel kerülni egymáshoz, és nem az, hogy vonzzák egymást. Te is ezt írtad: van lehetőségük összefolyni, és nem azt, hogy ez meg is történik. Lehetőségem nekem is van most arra, hogy aludjak egyet, de még nem fogok. :D


Amúgy közben találtam egy levezetést, amivel statisztikus fizikai mikrokanonikus sokaságon be lehet látni, hogy a Bose-részecskéknél az állapottérnek nagyobb részében vannak olyan állapotok, amelyben közel vannak egymáshoz, és ezáltal valószínűbb, hogy közel legyenek egymáshoz. De vajon fel lehet ismerni a vonzási tendenciát más módon is?

2010. jan. 8. 18:43

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!