Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért van szüksége a hanghullá...

Miért van szüksége a hanghullámoknak levegőre a terjedéshez?

Figyelt kérdés
Igaz, nagyságrendekkel lassabb terjedési sebességgel bír, mint más hullámok, de ez akadály lenne?

2014. jún. 11. 10:35
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:

A robbanásra egy példa... képzeld el, hogy utazol a buszon, és az hirtelen fékez

- légkörben: nekiesel a melletted levőnek, meglököd, és ő letarolja a jónépet,

- űrben: te magad személyesen borítasz fel mindenkit.

Ez a különbség.


Ha pedig az űrben próbálsz hangot kiadni, az nem fog sikerülni. Ebben az esetben csak energia terjed - hang nincs. Ezért írtunk mind úgy, hogy a légkörből megy kifelé a hang.


Ha egy űrhajó szilárd részében keltesz hangot, az pedig egy az egyben visszapattan a szilárd anyag határán.

2014. jún. 11. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 A kérdező kommentje:
Amúgy amit linkeltél, ott nincs semmi hang, a mikrofon sincs rá hatással és a gépen lejátszott hang sem, pedig érdekes kis oldal, mit nem értek?
2014. jún. 11. 13:16
 13/17 anonim ***** válasza:

> „A robbanást az űrben értettem, hihetetlen, hogy rejtett alany esetén nem bírsz értelmezni egy mondatot.”

Te elég egyértelműen azt írtad, hogy „itt, de mégse itt”, ami legalábbis érdekes, és mindenesetre elkerülhető lett volna.

Amúgy meg értettem a kérdést, és válaszoltam is rá. Attól még, hogy nem írtam oda explicit módon, hogy a felrobbanó valami darabjai az űrben is ugyanúgy ott vannak, mint itt lenn a légkörben. Mondjuk belegondolva ezt még te írtad le. „:D Na sebaj.”


> „Amúgy a hanghatást is kint az űrben, nem a Földről az űr felé értettem,…”

Az űrben nincs hanghatás. A hangnak közeg kell, de ezt is kifejtettem már. A hollywoodi filmekben az űrbeli hanghatások csak arra kellenek, hogy élvezhetőbb legyen a film, illetve hogy a nézők jobban észrevegyék, hogy most igenis lövöldözés van.


> „…de ennek ellenére már tisztább a kép, köszönöm!”

Szívesen!

2014. jún. 11. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim ***** válasza:

> „Amúgy amit linkeltél, ott nincs semmi hang, a mikrofon sincs rá hatással és a gépen lejátszott hang sem, pedig érdekes kis oldal, mit nem értek?”

A párhuzamot, példázatot, (vagy ha már a magyaróránál és a rejtett alanynál járunk, a „parabolát” – ez utóbbi kifejezés az ógörög „mellé dobás” kifejezésből származik).


A teljes párbeszédünk:

"Amúgy ha megszűnik a közeg, akkor a hang visszaverődik, mint ahogy a kötél végénél is visszafordul a hullám."

Miről verődik vissza az űrben? :)

És erre küldtem (legalábbis akartam küldeni, bár valahol a szemed és az eszed között elakadt) ezt a linket, ahol a 'Loose end' beállítással megnézheted, hogy hogyan fordul vissza a hullám a kötél végén, ha nincs mögötte semmi, ahogyan az űrben sincs semmi.

Természetesen a hang esetén longitudinális, és nem transzverzális hullámok vannak, ebben az esetben a 12:33-as válaszadó elmagyarázta a visszaverődés mechanizmusát.

2014. jún. 11. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 anonim ***** válasza:

> „Ha pedig az űrben próbálsz hangot kiadni, az nem fog sikerülni. Ebben az esetben csak energia terjed - hang nincs.”

Addig rendben, hogy nem fog sikerülni; viszont az energia se fog terjedni, legalábbis a mechanikai biztos nem, az a hangszálaidban (legalábbis a testedben) marad, te pedig megfulladsz (vagy mittudomain mi lesz veled, de egészségesebb nem leszel tőle, az biztos).

2014. jún. 11. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 A kérdező kommentje:
Ja, hogy csak szemléltetés, azt hittem, lehet moddolni hangokat, csak valami fölött elsiklottam. Hát, alapból elsiklottam, bocsánat. :D Köszönöm!
2014. jún. 11. 14:25
 17/17 Wadmalac ***** válasza:

A hang egy adott közegben, vagyis anyagban terjedő nyomáshullám. Pillanatnyi összenyomódások és tágulások ritmikus sorozata.

Éppen ezért anyag, közeg nélkül nincs, ami terjedjen.

2014. jún. 11. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!