Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért van szüksége a hanghullá...

Miért van szüksége a hanghullámoknak levegőre a terjedéshez?

Figyelt kérdés
Igaz, nagyságrendekkel lassabb terjedési sebességgel bír, mint más hullámok, de ez akadály lenne?

2014. jún. 11. 10:35
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:

> „Miért van szüksége a hanghullámoknak levegőre a terjedéshez?”

Miért? A hanghullámoknak szüksége van levegőre a terjedéshez? Én úgy tudtam, hogy mennek azok vízben, vasban, betonban, fában,…


> „Igaz, nagyságrendekkel lassabb terjedési sebességgel bír, mint más hullámok, de ez akadály lenne?”

Ezt nem értem. A víz felszíni hullámainál nagyságrendekkel gyorsabban megy a hang, még a levegőben is. Vagy ha a kötelet megrántod, azon is nagyságrendekkel lassabban megy a transzverzális hullám.

Másrészt a terjedési sebesség hogyan lehetne akadály?

((Harmadrészt, de ezt csak dupla zárójelben jegyzem meg, mert rajtam kívül nem szokott zavarni senkit: a terjedési sebesség nem lehet lassú, mert ahhoz, hogy a terjedési sebesség lassú lehessen, definiálnunk kellene a terjedési sebesség sebességét, amit nem szoktunk, meg lássuk be, hülyén is hangzik. Ugyanúgy, mint ahogy a „lassú sebesség”, vagy a „meleg hőmérséklet” is.))

2014. jún. 11. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 A kérdező kommentje:

Nem voltam elég egzakt, ennek ellenére szerintem érthető a kérdés. A levegő csak egy példa volt a közegre, mert mint tudjuk, az űrben nem terjed ennek hiánya miatt (kérdés, hogy akkor mi történik azzal az energiával).

Nyilván az elektromágneses hullámokhoz hasonlítottam, de tudom, hogy nem túl releváns ezt tenni, hiszen teljesen más természetűek (a sebesség csak az egyik különbség), de a kötél hulláma is "terjedne" nem?! Lassú léte ellenére. Tehát a hangrezgések valamiért vagy elnyelődnek (?) vagy az űrnél sűrűbb közegre van szükségük a terjedéshez. A kérdés, miért, és mi történik a hullámokkal, ha nem tudnak ott terjedni?

2014. jún. 11. 11:00
 3/17 anonim ***** válasza:
A hanghullámok gyakorlatilag egy közeg rezgetésével terjednek. Tehát ha nincs közeg, nem tudnak terjedni.
2014. jún. 11. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:

> „Nem voltam elég egzakt, ennek ellenére szerintem érthető a kérdés.”

Szerinted.


> „A levegő csak egy példa volt a közegre, mert mint tudjuk, az űrben nem terjed ennek hiánya miatt.”

Persze, hiszen a hang úgy van definiálva, hogy longitudinális mechanikai hullám. A mechanikához meg tömegpontok kellenek, amikből ha sok van, akkor közeget alkotnak.


> „(Kérdés, hogy akkor mi történik azzal az energiával.)”

(Ha ez a kérdés, akkor miért zárójelben írod egy kommentbe? Amúgy ha megszűnik a közeg, akkor a hang visszaverődik, mint ahogy a kötél végénél is visszafordul a hullám.)


> „Nyilván az elektromágneses hullámokhoz hasonlítottam,…”

A „más” szó helyett az „EM” rövidítést használva nagyságrendekkel nyilvánvalóbb lett volna.


> „…de tudom, hogy nem túl releváns ezt tenni, hiszen teljesen más természetűek (a sebesség csak az egyik különbség), de a kötél hulláma is "terjedne" nem?! Lassú léte ellenére.”

Itt megint nem vágom, hogy mit akarsz mondani.

Ha olyan közeget pakolsz le, amiben az (adott frekvenciájú) elektromágneses nem tud terjedni, például a látható fény útjába pakolsz ezüstöt, akkor az EM hullám is visszaverődik. Nézz csak a tükörbe (mondjuk ott lehet, hogy alumínium van…).


> „Tehát a hangrezgések valamiért vagy elnyelődnek (?) vagy az űrnél sűrűbb közegre van szükségük a terjedéshez. A kérdés, miért, és mi történik a hullámokkal, ha nem tudnak ott terjedni?”

Nem elnyelődnek, csak mivel lassan változik a sűrűség az űr felé, ezért nincsenek éles közeghatárok, hogy egyből, egy az egyben visszaverődjön, mindig csak egy kis része verődik vissza, és teljesen szétszóródik. Az energiája eloszlik a teljes közegben.

2014. jún. 11. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:

És akkor még egy megjegyzés:


Az elnyelődés az az, ha nem a vizsgált közegben, hanem egy másikban oszlik el az energia. Tehát ha rákiabálsz a hangszigetelő, hangot nem visszaverő falra, akkor benne oszlik el a hang energiája, azaz elnyeli a téged körülvevő levegőtől. A világűr nem tudja a hangot elnyelni.

2014. jún. 11. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 A kérdező kommentje:

"Amúgy ha megszűnik a közeg, akkor a hang visszaverődik, mint ahogy a kötél végénél is visszafordul a hullám."

Miről verődik vissza az űrben? :)


"Nem elnyelődnek, csak mivel lassan változik a sűrűség az űr felé, ezért nincsenek éles közeghatárok, hogy egyből, egy az egyben visszaverődjön, mindig csak egy kis része verődik vissza, és teljesen szétszóródik. Az energiája eloszlik a teljes közegben." Mi az, hogy az űr felé, és hogy ha szétszóródik, akkor milyen energia válik belőle? Hogyan alakul át a mechanikai mássá, tehát ha elkiabálom magam odakint, akkor csak ameddig a levegőm terjed, addig lehet hallani valamit, eddig oké, de utána? Mivé oszlik szét a levegőhullám energiája és hogyan?

Ide kapcsolódó kérdés lehetne még, hogy ha valami felrobban mellettünk, miért van az, hogy ugyanúgy ellök a robbanás ereje, mintha itt a Földön, a légnyomás tenné, de itt mégse ez a felelős érte.

2014. jún. 11. 12:06
 7/17 anonim ***** válasza:

"mi történik a hullámokkal, ha nem tudnak ott terjedni?"

Ugye ez az igazi kérdésed?


Először is: a hanghullámhoz nem feltétlenül levegő kell, hanem valamilyen rugalmas közeg.

De egy szilárd anyagban más módon terjed a hang, mint gázban.


A kérdésed tulajdonképpen arról szól, hogy ha elindítasz az űr felé egy hangot, ami nyilvánvalóan nem megy ki az űrbe, akkor mi történik vele?


Ehhez először nem árt tudni, hogyan terjed a levegőben a hang. Ez úgy működik, hogy első lépésben összenyomja azt a csomag levegőt, ami éppen mellette van. Aztán ez a csomag felrobban: vagyis egy hangforrás lesz belőle, és most ő nyom össze mindenkit a közelében.

Aztán ez a hatás terjed tovább.


Az űr felé egy kicsit más a helyzet, mive ott ritkább a levegő. Tehát ez a levegőcsomag nem fog olyan erősen visszarúgni, inkább jobban az űr felé terjed ki (a hatás olyan, mintha elnyelődne a hang). A hang hatására egy ponton kitágul a légkör.

Aztán visszaesik - tehát a hang visszaverődik az űr határán.


De miért nem lehet a visszhangot hallani?

Azért, mert ez a visszaverődés lassú, és így az energia szétszóródik időben.

Ha 1 mp-ig kiadsz egy hangot, az lehet, hogy 1000 mp alatt jön vissza.

Nem 1000 mp múlva - hanem az 1. és az 1000. mp között folyamatosan.

Ezért nem lehet hallani ezt a nagyon kis energiájú hangot.

2014. jún. 11. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:

„Miről verődik vissza az űrben? :)”

Később kifejettem, hogy nem egészen az űrről verődik vissza, mert nincs éles közeghatár. Másrészt ha lenne, akkor az történne, hogy a határon a levegőrészecskék elkezdenek rezegni, mikor odaér a hang, aztán nem a maguk előtt levő semmit rezgetik meg, hanem ami mögöttük van. Lásd az egyik végén szabad kötél, illetve egyik végén nyitott síp. Itt próbáld ki 0 'Damping'-gal a 'Pulse'-t a 'Loose end'-en.


> „Mi az, hogy az űr felé?”

A Földtől távolodva.


> „Ha szétszóródik, akkor milyen energia válik belőle?”

A részecskék mozgása rendezetlen lesz, azaz „hőenergia” keletkezik.


> „Hogyan alakul át a mechanikai mássá, tehát ha elkiabálom magam odakint, akkor csak ameddig a levegőm terjed, addig lehet hallani valamit, eddig oké, de utána?”

Nem alakul át mássá, hiszen a „hő” az anyag részecskéinek rendezetlen mozgásából adódó kinetikus energia (ami a mechanikai energia egyik formája). Mikor a hangod elhal, az azt jelenti, hogy a részecskék hőmozgásából adódó zajban elveszik.


> „Mivé oszlik szét a levegőhullám energiája és hogyan?”

Hogy mivé, azt szerintem már eleget részleteztem, hogy hogyan: kapásból nem egy irányba indul el, hanem mindenfelé. Mint mikor az őrmester rákiabál a szakaszra, hogy „oszolj!”, akkor nem díszlépésben kezdenek egy irányba menni, hanem mindenfelé, ki-ki a maga dolgára, és így a szakasz szétoszlik.


> „Ide kapcsolódó kérdés lehetne még, hogy ha valami felrobban mellettünk, miért van az, hogy ugyanúgy ellök a robbanás ereje, mintha itt a Földön, a légnyomás tenné, de itt mégse ez a felelős érte.”

Itt a Földön a légnyomás teszi, de itt mégse az felelős érte? Hö?

Amúgy amikor felrobban valami, akkor nem csak a levegőt löki szét maga körül, hanem a saját darabjait is, amiknek komoly impulzusa van, és így simán el tud lökni.

Miután a töltényhüvelyben felrobban a puskapor, akkor sem a légnyomás a felelős, hogy a puska csöve előtt valaki elrepül a puskától, hanem a robbanás által felgyorsított lövedék.

2014. jún. 11. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:

Írtam, hogy „itt próbáld ki”, de aztán nem írtam oda, hogy hol. Bocsánat!


Szóval itt: [link]


Szemléletesen ez is stimmel: „A hang hatására egy ponton kitágul a légkör. Aztán visszaesik - tehát a hang visszaverődik az űr határán.” (Csak ugye az űrnek nincs határa… Legalábbis ilyen jellegű.)

2014. jún. 11. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 A kérdező kommentje:

A robbanást az űrben értettem, hihetetlen, hogy rejtett alany esetén nem bírsz értelmezni egy mondatot. :D Na sebaj.

Amúgy a hanghatást is kint az űrben, nem a Földről az űr felé értettem, de ennek ellenére már tisztább a kép, köszönöm!

2014. jún. 11. 13:08
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!