Fizikán azt tanultuk, hogy a fénysebesség egy állandó, aminél nem lehet gyorsabban haladni. Most akkor mi az igaz?
Azt olvastam, hogy az univerzum a fénysebességnél gyorsabban tágul.
Itt pedig egy ilyen válasz van:
"A feketelyuk egy egyszerű égitest. Egy olyan nagy tömegű égitest, aminek a felszínére vonatkoztatott szökési sebessége nagyobb a fény sebességénél. Se több, se kevesebb. "
http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomanyo..
nos.. a fény sebessége sem állandó, pl itt a földön kevesebb, mint az űrben, és üvegben is lecsökken a sebessége.
De az űrben egyenlő sebességgel mozog kb.
Szerintem az, hogy az univerzum tágul, vagy szűkül ez nincs eldöntve, a mai napig viták vannak erről.. ez csak egy elmélet, nem tény.
Tény az, hogy az androméda-galaxis majd ütközni fog a miénkkel, de addigra a nap már rég ki fog fogyni az üzemanyagból.
Amit a fekete lyukról idéztél, az szerintem helytálló - evégre a fény sem tud onnan kijönni, akkor ennek igaznak kell lennie.
A vákuumbeli fénysebességnél nem haladhat semmi gyorsabban. Az, hogy a tér fénysebességnél gyorsabban táguljon nem tiltja a relativitás, mert ott valójában nem "halad" gyorsabban a fénysebességnél, a tér nyúlása nem haladás.
A nem vákuubéli fénysebességnél viszont mehetnek részecskék. Pl. eletronok mehetnek gyorsabban a vízben a vízbéli fénysebességnél.
A feketelyukra vonatkozó definició helyes.
Rosszul jegyezted meg: a fénysebességet nem tudja elérni egy kezdeti tömeggel rendelkező test.
Elméletileg elképzelhető, hogy valami fénysebesség fölött halad - de az meg nem tud lelassulni fénysebességre.
> Fizikán azt tanultuk, hogy a fénysebesség egy állandó, aminél nem lehet gyorsabban haladni.
Ez így van. Ez a relativitáselméletből következik. Pl. vegyük csak a tömeget. Az un. relativisztikus tömeg a sebességgel együtt változik. Az ezt leíró képlet:
M = m * 1 / gyök( 1 - v²/c²)
Egy 1 kg-os test relativisztikus tömege fél fénysebességnél 1,0328 kg. A fénysebesség 90%-nál 2,2942 kg. A fénysebesség 99%-nál 7,0888 kg. A fénysebességnél a v²/c² = 1 lenne. A tört nevezőjében így 0 lenne, tehát a fénysebesség felé tartva a relativisztikus tömeg tart a végtelen felé.
> Azt olvastam, hogy az univerzum a fénysebességnél gyorsabban tágul.
Mihez képest? A relativitáselméletben nincs értelme sebességről beszélni, csak valamihez képest. A világegyetem mindenesetre nem tágul fénysebességgel semmihez képest sem. Gondolom itt az ősrobbanást követő inflációs szakaszra gondolsz. Ott sem az anyag haladt fénysebességgel, hanem a tér tágult ki. Képzelj el egy lufit, amin van két ember. A lufit valaki felfújja. Erre az egyik ember elkezd reklamálni, hogy a másik megszegte a sebességkorlátozást. A másik ezt visszautasítja, hiszen el sem mozdult onnan, ahol van…
A fekete lyuk definíciója helyes. A szökési sebesség nagyobb a fénysebességnél. Ergo még a fény sem tud megszökni. Ezért is hívjuk fekete lyuknak, hiszen fény nem hagyhatja el. (No meg azért is, mert a szingularitás felé közeledve a relativisztikus hatások miatt a fény hullámhossza erősen eltolódik olyan irányba, hogy azt mi már nem tudjuk érzékelni.)
A kérdés elméleti keveredésen alapul.
A fénysebesség egy elméleti állandó. Az a határsebesség amit (Einstein és a mai tudásunk szerint) nem lehet átlépni. Ez megegyezik a fénynek (illetve általánosan az elektromágneses sugárzásnak) a terjedési sebességével tiszta vákuumban.
Minden, amit ma ismerünk, ennél lassabban halad, az einsteini egyenletek alapján ennek az átlépése értelmezhetetlen is.
Fizikálisan magának a fénynek a terjedési sebessége közegtől függően más és más. De persze mindig kisebb, mint az elméleti, konstans fénysebesség.
Mint fent írták is, nem összekeverendő ez a két dolog. Az egyik egy elméletileg meghatározott konstans határsebesség, a másik meg egy aktuális terjedési sebesség.
És célszerű helyesen értelmezni a kérdésben szereplő fekete lyukról szóló állítást. Az nyilván nem egy egzakt megfogalmazás, hanem a témában kevesebb tudással rendelkezők számára történő megvilágítás. A szövegben lévő állítás annyi, hogy a fény nem képes az a környezetet elhagyni (következésképp a "szökési sebesség" nagyobb, a fénysebesség [határértékénél]). Azt a szöveg nem állítja, hogy azt a (nem pontosan megadott) értéket bármi is képes elérni.
A gondolat sebessége is nagyobb a fénysebességnél, de itt sincs semmi probléma. A fénysebességre vonatkozó elvi határ tömegre vonatkozik, a gondolatnak nincs tömege.
3-nak
A gravitáció is fénysebességgel terjed, úgyhogy a gravitont ne "hagyjuk".
Kérdező
Az univerzumban lévő anyag nem tágul gyorsabban a fénysebességnél, viszont a tágulás üteme - jelenleg úgy tűnik - egyre gyorsabb. Nem ezt olvastad?
Vagy hogy kezdetben az inflációs szakasz idején a tér tágult sokkal gyorsabban mint a fénysebesség, de akkor még csak az inflaton nevű hipotetikus részecske létezett.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!