Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Feloldja valaki ezt a paradoxo...

Feloldja valaki ezt a paradoxont? A fenysebesseg mindig allando ugye? Induljunk el fenysebesseg 99 % aval egy 2 fenyevre levo helyre. Mivel a fenysebbesseg allando felmerul egy kerdes.

Figyelt kérdés
majdnem ket ev lesz az ut,es hiaba megyunk majdnem fenysebesseggel.a feny utoler minket elobb mint"kellene".DE:mondjuk hogy igy van,akkor mit lat az a megfigyelo aki "elinditotta" a fenyt? o neki is allando a fenysebesseg,tehat az o szemszogebol,nem erte utol a 99% al halado jarmuvet.tehat akkor a fenysugar egyszerre ket helyen van?????
2012. jún. 25. 00:01
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
95%
Nincs itt paradoxon csak egy értelmetlen kérdés és hiányos fizikai ismeretek.
2012. jún. 25. 00:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim válasza:
Einstein foglalkozott hasonló kérdésekkel, és sikerült érthető válaszokat adnia. Régebben találkoztam magyar fordítással is valamelyik művével, ha érdekel keresgélj utána (nem emlékszem címre és kiadóra, de létezik)
2012. jún. 25. 00:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
100%
zavart érzek az erőben
2012. jún. 25. 00:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
100%

Ez nem paradoxon. Hanem felfelejtetted figyelembe venni azt a tényt, hogy a fény minden viszonyítási ponttól függetlenül állandó sebességű, és ezért az univerzum "azzal kompenzál", hogy a különböző vonatkoztatási rendszerekben lassítja illetve gyorsítja az idő múlását.

Vagyis ha a Földről elindulsz a fénysebesség 99%-ával egy 2 fényévre lévő helyre, akkor az a Földről nézve kicsit több mint 2 évnyi távolságra lesz. Azonban neked ez lényegesen rövidebb út lesz (időben).

2012. jún. 25. 00:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
Nem oldom fel, gondolkozz tovább, és rájössz magad is a válaszra.
2012. jún. 25. 02:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
39%

Szerintem a fénysebesség nem állandó.


Rengetegféle fény van, szerintem a hullámhossz sem mindegy.


Einstein korában még nem létezett pl lézer, vagy uv cső.


Einstein már majdnem 10 éve halott volt amikor a lézert feltalálták.

2012. jún. 25. 02:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:

A relativitáselméletet kell tanulmányozni ehhez. Az idődilatáció és a hosszkontrakció figyelembevételével lehet meg magyarázni a kérdést. Az előbbi azt jelenti, hogy egy mozgó tárgyon kevesebb idő telik el, míg eljut egyik helyről a másikra, mint a hozzá képest álló tárgyon.

A mozgó tárgyon ülve ez a hosszkontrakcióban nyilvánul meg: az álló helyzethet képest 2 fényévre levő hely távolsága a mozgó tárgyon kisebb lesz, így kevesebb utat kell megtenni. Minél nagyobb a sebesség, annál kevesebbet.

Hogy melyik a "mozgó" és melyik az "álló" tárgy, azt meg úgy lehet meghatározni, hogy amelyik egy másik inerciarendszerbe lép (gyorsulva), az mozog.


"tehat akkor a fenysugar egyszerre ket helyen van?????"

Ez pedig az előbbiektől függetlenül tényleg így van. Ha fénysebességgel halad valami (jelen esetben a fény), akkor a hosszkontrakció miatt az általa megteendő távolság 0-ra csökken, ezért a fény (egy foton) egyszerre van jelen minden útjába eső helyen, számára kétdimenzióssá zsugorodik a tér. Másképp mondva, ha fénysebességgel haladnánk, akkor az idődilatáció miatt számunkra 0 idő telne el, míg eljutunk egyik helyről a másikra, bármilyen messze is vannak. Kívülről nézve persze hosszú idő telne el ezalatt.

2012. jún. 25. 06:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
A Jodie Foster féle Kapcsolatban pont fordítva történt minden. KÍvülről nézve csak leesett a gömb, belül viszont 27 óra (vagy akármennyi) zajt rögzített a videókamera...
2012. jún. 25. 06:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:

Igen, ott történt jól - ha fénysebességre gyorsul a gömb (nagyon közel hozzá) akár csak pillanatokra is, akkor kívülről úgy látod, hogy esik-esik (felgyorsul fénysebességre) [történik a 27 óra eseménye] (lelassul fénysebesség alá) esik-esik. Na, te ebből a zárójelen kívüli részt látnád.


Más téma, hogy az ember egy nagyon-nagyon pépes masszává változna ilyen gyorsulástól :D

2012. jún. 25. 07:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 A kérdező kommentje:
vagy vegyuk azt hogy valahol a kiindulopont,es a vegcel kozott van egy masik megfigyelo aki egyhelyben all,aki ugye latja hogy a feny csak lassan eri utol a mozgo jarmuvet.namarmost:megprobalom minnel erthetobben.mivel a feny mindig 300000 km/s el jon,ezert hamar utoleri jarmuvunket,es ha pont ott eri utol ahol a jarmu es a harmadik megfigyelo talakozasi pontja van,akkor a harmadik megfigyelo abban a pillanatban teljesen mast fog latni,pedig ugyanott van mint a mozgo jarmu.hogy is van ez?
2012. jún. 25. 19:18
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!