Feloldja valaki ezt a paradoxont? A fenysebesseg mindig allando ugye? Induljunk el fenysebesseg 99 % aval egy 2 fenyevre levo helyre. Mivel a fenysebbesseg allando felmerul egy kerdes.
Ez nem paradoxon. Hanem felfelejtetted figyelembe venni azt a tényt, hogy a fény minden viszonyítási ponttól függetlenül állandó sebességű, és ezért az univerzum "azzal kompenzál", hogy a különböző vonatkoztatási rendszerekben lassítja illetve gyorsítja az idő múlását.
Vagyis ha a Földről elindulsz a fénysebesség 99%-ával egy 2 fényévre lévő helyre, akkor az a Földről nézve kicsit több mint 2 évnyi távolságra lesz. Azonban neked ez lényegesen rövidebb út lesz (időben).
Szerintem a fénysebesség nem állandó.
Rengetegféle fény van, szerintem a hullámhossz sem mindegy.
Einstein korában még nem létezett pl lézer, vagy uv cső.
Einstein már majdnem 10 éve halott volt amikor a lézert feltalálták.
A relativitáselméletet kell tanulmányozni ehhez. Az idődilatáció és a hosszkontrakció figyelembevételével lehet meg magyarázni a kérdést. Az előbbi azt jelenti, hogy egy mozgó tárgyon kevesebb idő telik el, míg eljut egyik helyről a másikra, mint a hozzá képest álló tárgyon.
A mozgó tárgyon ülve ez a hosszkontrakcióban nyilvánul meg: az álló helyzethet képest 2 fényévre levő hely távolsága a mozgó tárgyon kisebb lesz, így kevesebb utat kell megtenni. Minél nagyobb a sebesség, annál kevesebbet.
Hogy melyik a "mozgó" és melyik az "álló" tárgy, azt meg úgy lehet meghatározni, hogy amelyik egy másik inerciarendszerbe lép (gyorsulva), az mozog.
"tehat akkor a fenysugar egyszerre ket helyen van?????"
Ez pedig az előbbiektől függetlenül tényleg így van. Ha fénysebességgel halad valami (jelen esetben a fény), akkor a hosszkontrakció miatt az általa megteendő távolság 0-ra csökken, ezért a fény (egy foton) egyszerre van jelen minden útjába eső helyen, számára kétdimenzióssá zsugorodik a tér. Másképp mondva, ha fénysebességgel haladnánk, akkor az idődilatáció miatt számunkra 0 idő telne el, míg eljutunk egyik helyről a másikra, bármilyen messze is vannak. Kívülről nézve persze hosszú idő telne el ezalatt.
Igen, ott történt jól - ha fénysebességre gyorsul a gömb (nagyon közel hozzá) akár csak pillanatokra is, akkor kívülről úgy látod, hogy esik-esik (felgyorsul fénysebességre) [történik a 27 óra eseménye] (lelassul fénysebesség alá) esik-esik. Na, te ebből a zárójelen kívüli részt látnád.
Más téma, hogy az ember egy nagyon-nagyon pépes masszává változna ilyen gyorsulástól :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!