Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Milyen lenne a Föld, ha nem...

Milyen lenne a Föld, ha nem egy, hanem 2,3, esetleg több csillag körül keringene?

Figyelt kérdés
Lehetséges, hogy több csillag körül keringjenek bolygók egyszerre? Élet valószínűleg nem alakulhatna ki, hiszen felperzselne minket. Lehet,hogy nem is lenne naplemente, hiszen,ha az egyik csillag lemegy, a másik feljön. Ellehet játszani a gondolattal.
2009. dec. 13. 22:06
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:

Én már olvastam egy ilyen rendszerről, és 90% hogy létezik is. Tatooine-nak nevezték el a Star Wars után, mivel ott is két csillag körül keringett a bolygó. Na de igen, az csak egy film =)

Mekkora lenne már.. két nap... egy is elég.

2009. dec. 14. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 A kérdező kommentje:
Nagyon érdekeseket mondtok, köszi mindenkinek
2009. dec. 14. 19:19
 13/19 A kérdező kommentje:
Felpontoztam mindenkit. :)
2009. dec. 14. 20:32
 14/19 anonim ***** válasza:

Kedves 19:01-es!

Akkor nem feltétlenül lenne olyan rossz, ha a két csillag együtt tenne ki akkora tömeget és térfogatot, mint a mi Napunk magában.

De az tény, hogy egy ilyen rendszerben jóval kisebb az élet esélye.

2009. dec. 14. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 anonim ***** válasza:
Ilyen csillagrendszer például Az alfa centauri és környéke, 3 csillagból áll...Ha a Föld pl ezek körül keringene, akkor belezuhanna valamelyikbe . (nem tudom egyébként elképzelni ezt hogy érted, hogy 3 csillag körül kering :S 3 középpont körül valami nem keringhet egyszerűen. A 3 féle kerigés nem ugyanazpl a föld kering a nap körül, de a nap kering magában a tejútban is, tehát a föld is)
2009. dec. 14. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 A kérdező kommentje:
Mondjuk egy barna törpe és egy naphoz hasonló csillag körül is keringene, de akkor ez nem olyan egyszerű, ahogy én gondoltam. Arra kíváncsi lennék,ha felnéznénk az égre akkor mennyire lenne égető a szemünknek, vagy milyen lenne egy naplemente? Érdekes dolgok.
2009. dec. 14. 22:56
 17/19 anonim ***** válasza:
100%

" ... Ilyen csillagrendszer például Az alfa centauri és környéke, 3 csillagból áll...Ha a Föld pl ezek körül keringene, akkor belezuhanna valamelyikbe . (nem tudom egyébként elképzelni ezt hogy érted, hogy 3 csillag körül kering :S 3 középpont körül valami nem keringhet egyszerűen...."


Akkor kicsit konkrétabban:


Az Alfa kentauri (jelöljük A komponensnek) a Béta Kentauri (legyen B)és a Proxima Kentauri (legyen C) 3 csillag, és valószínűleg egy rendszert alkot. Az A és B komponensek távolsága 23 AU (1 AU = Föld-Nap közepes távolsága, azaz 150M km) a C komponens távolsága kb. 12000 AU. A két főcsillag kb 80 éves periódussal egymás körül kering, míg a C komponens a két főcsillag körül nagyjából félmillió (!) év alatt tesz meg egy keringést. Igazából a rendszerhez tartozása nem bizonyított, de a háttércsillagokhoz viszonyított sajátmozgása (együtt mozog az A és B komponensekkel) erre utal.


Az A komponens a Napunkán kissé nagyobb(Kb 130%), G2 besorolású csillag. a B komponens K1 besorolású, a nap méretének kb 80%. A C komponens M5 besorolású, kb. tized Napátmérőjű, vörös törpe.


Megoszlanak a vélemények az esetleges bolygórendszerről. A rendszerről alkotott elképzelésünk alapján mindkét főcsillag rendelkezhet saját kisérőkkel, és a Proxima is, minden további nélkül. Sőt akár a két csillag közös tömegközéppontja körül is mozoghatnak közel körpályán bolygók, hasonlóan magához a Proximához, bár ez stabilan elég valószínűtlen még relatíve rövidebb időskálán is. Ami biztos, a lakhatósági zónától meglehetősen messze lennének. Az A és B komponensek saját kisérői lakhatósági zónájába esnének már jóval nagyobb az esélye. Kétségkívül instabilabb egy ilyen rendszer mint mondjuk a Naprendszer, Viszont a Proxima adottságait nézve nem elképzelhetetlen egy stabil lakhatósági zóna, illetve ebben keingő bolygó(k).


Egy ilyen rendszerben az égre tekintve van egy relatíve vörösen világító központi égitest, ami napról napra lenyugszik illetve felkél (tengelyforgástól függően), valamint van az égen két közeli nagyon fényes csillag, ami nagyjából 80 évenként elfedi egymást, de jól megfigyelhetőek. A keringésünk során rendszeresen együttállásba (A Proxima elfedi a két fényes csillagot)illetve szembenállásra kerül sor (Ilyenkor nincs éjszaka, (ez megfelel mondjuk a Föld keringésének)). És a két nagyon fényes csillagnak (A és B komponens) van egy rendkívül lassú, szinte kimutathatatlan mozgásuk a háttércsillagokhoz képest is. (ez a kb 500.000 éves periódusú mozgás)


... Hát érdekes lehet :)

2009. dec. 15. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 A kérdező kommentje:
Kedves utolsó!Nagyon érdekeset írsz. Esetleg csillagásszal van dolgunk? :) Mert,ha igen, irigyellek.
2009. dec. 15. 21:05
 19/19 anonim ***** válasza:
Csak annyira vagyok csillagász mint bárki :) De amatőr szinten érdeklődöm a téma iránt. Vannak távcsöveim, szakirodalmam, és nézegetem a NET-et is, de ez bárkinek megadathatik ;) Ezért ne írigyelj :)
2009. dec. 16. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!