A gravitáció "intelligens" (nem hülyeségből)?
Az "intelligens" kifejezést élőlényekre és mosóporra alkalmazzuk. Fogalmakra elég nehéz értelmezni.
Nagyon összemosod a különböző fogalmakat és azok közötti kapcsolatokat...
Intelligensnek tűnik, mert nem ismered a képletet. De ahogy megismered, fény derül arra, hogy miért vonz nagyobb tömegű testet nagyobb erővel a gravitáció:
(m1*m2)/távolságnégyzet
tehát minél nagyobb a tömege m2nek, annál nagyobb erővel közeledik m1hez (ami a napot vagy bolygót jelenti). Igazából olyan, mintha független lenne a tömegtől a gravitáció, de nem az, csak pont kiegyenlítik egymást a dolgok. Pont annyival nő meg a gravitáció erőssége, amekkorával nagyobb a tömege, pont annyival nehezebb elmozdítani a testet, amennyivel nagyobb lesz a gravitáció.
Ha megnézed a gravitációs erőre vonatkozó törvényt, azt fogod tapasztalni, hogy bármely tömeggel rendelkező két test között vonzó erő fog hatni; továbbá (és a lényeg), hogy a két test között ható gravitációs erő arányos mindkét test tömegével.
(F=G*m*M/r^2), ahol G egy állandó, m és M a két test tömege, r^2 a köztük lévő távolság négyzete.
Innen láthatod, hogy a gravitációs erő valóban arányos a test tömegével. Én ezt nem gondolnám intelligenciának, hanem pusztán fizikai törvényszerűségnek. Van egy jelenség, mégpedig, hogy tömeggel rendelkező testek között vonzó kölcsönhatás lép fel, amely a távolsággal négyzetesen csökken, s a testekre jellemző mennyiséget "(súlyos) tömeg" néven illetjük.
Mit tehetek hozzá? Nem túl sokat... Én nem vagyok fizikus. De azért figyelemre méltónak találom Dávid Gyula fizikus előadásait. Itt van egy. Azt hiszem kapcsolódik a témához. :)
http://www.youtube.com/watch?v=Gn9sq_qhfog
dellfil
A gravitációnak nincs semmiféle intelligenciája. Végezzünk el egy gondolatkísérletet! Vegyünk egy 1 kg-s, tisztán vasból készült gömböt, majd vegyünk egy 10 kg-s szintén vasgömböt. Ezeket a gömböket ejtsük le légüres térben, és mindkettő azonos mértékben gyorsul majd. Ekkor a másodikra tényleg nagyobb erő hat, így akár hihetnénk azt is, hogy a tömegvonzás tényleg rendelkezik intelligenciával.
És most jön a kísérlet gondolati része: a két gömböt bontsuk szét atomokra, és az egyes vasatomokat egyesével ejtsük le a légüres térben! Ekkor minden atomra azonos erő hat, és ha összegyúrjuk őket egy gömbbé, akkor a gömbre nagyobb erő fog hatni. És így a gömbre ható erőt felfoghatjuk a gömb atomjaira ható erők összegeként. Innét már nem nehéz megérteni, hogy miért hat nagyobb erő egy 10 kg-s testre, mint a kisebbre.
Decipiatur
Szóval, köszönöm a válaszokat. A fent leírt képletet tényleg nem ismertem, megismerésével tényleg érthető.
Az atomokra bontás pedig szintén logikus, erre nem gondoltam, köszönöm.
Az jó, ha középsulisként ilyen gondolataid vannak.
Nos, a valóságban (relativitáselméletben) az energia valóban nem Gauge-invariáns, nem választható meg tetszőlegesen a nullszintje, az energia nem egy skalár, hanem egy négyesvektornak az egyik komponense.
Azt túlzás állítani, hogy a gravitáció nincs semmilyen kapcsolatban a tömeggel, de van benne egy kis igazság is. A "gravitációs teret" az energia-impulzus négyestenzor szolgáltatja, az határozza meg, hogy milyen lesz egy testnek a gravitációs tere. Ebben benne van az energiasűrűség, meg egész sok, a testre jellemző fizikai mennyiség. Pl egy rettenetesen gyorsan forgó csillag körül kialakult gravitációs terébe jelentékenyen beledumál a forgási sebessége is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!