Hogyan van ez a gravitációval?
Egy régi gyerekeknek szóló fizikakönyvben van egy ábra, melyszerint a gravitáció értéke 10 000 méteren 9,81N helyett csak 1,5N, azaz olyan, mintha a Holdon lennénk. Na de a repülők is ilyen magasan mennek, mégsem írnak arról, hogy olyan könnyű lenne a repüéőn minden, mint a Holdon, azaz 1/6-át nyomná a földi súlyának.
Egy táblázat szerint [link] a gravitáció 10 km magasan 9,779N, ami reálisabbnak tűnik, de továbbolvasva a táblázatot, már nem az. Ugyanis 100 km magasan 9,5N, ami viszont iszonyatosan soknak tűnik ahhoz képest, hogy ott már súlytalanságnak kellene lennie. Ugyanis így nehezen tud lecsökkenni közel 0-ra az űrállomások ca. 300 km-es magasságáig.
Akkor most ez hogyan is van?
Elképesztően hatalmas fogalmi zavarokban küzdesz.
Az alapoknak olvass utána (hetedikes fizika) majd ugorj neki újra a kérdésnek.
Amit a hármas említett igaz. A gravitációt m/s^2 (ejtsd: Méter per szekundumnégyzet) ben mérjük. A másik pedig, hogy 300 km magasan nem 0 a gravitáció. Ott azért van súlytalanság, mert az űrhajósok "zuhannak" folyamatosan a Föld felé, de mivel elég gravitációs gyorsulással merőleges irányú mozgást végeznek egyidőben, így nem érnek Földet. Ezt nevezzük Földkörüli pályán mozgásnak. Ha jól belőjük a sebességet, akkor stagnál a magasság.
A súly pedig definíció szerint az az erő, amellyel a test az alátámasztást nyomja, vagy a felfüggesztést húzza. Az űrállomásokon azért van súlytalanság, mert nincsenek alátámasztva, se felfüggesztve. A súlytalanság nem abból fakad, hogy nincs gravitáció. A Földön is lehetsz "súlytalan" néhány pillanatig, ha szabadon esel. Például leugrasz egy toronyházról. Szabadesés közben súlytalanság állapotában vagy, akármilyen erős a gravitáció.
Érdekességképpen:
A Föld gravitációja felszínközelben: 9,81 m/s^2
10 km-en: 9,79 m/s^2
100 km-en: 9,53 m/s^2
300 km-en: 8,96 m/s^2
1000 km-en: 7,34 m/s^2
10000 km-en: 1,48 m/s^2
300000 km-en: 0,00425 m/s^2 (tehát még a Holdon is hat rád a Föld gravitációja, csak a Holdé elnyomja, mert itt már elhanyagolhatóan gyenge a Holdéhoz képest.)
Kedves hölgyek, urak!
A gravitáció egy erőhatás, vagyis teljesen rendben van, ha Newtonban mérjük. Amiről ti beszéltetek, az a nehézségi gyorsulás.
#8
Ebben igazad van, de szerintem egyértelmű, hogy a kérdező gravitáció alatt a nehézségi gyorsulásról beszélt, ugyanis magához az erőhöz nem lehet konstans értéket rendelni, hogy "gravitáció értéke 10 000 méteren 9,81N helyett csak 1,5N", ahogy a kérdésben olvashatjuk.
Természetesen én is pontatlanul fogalmaztam, úgyhogy utólag elnézést.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!