Tegyük fel, hogy keresztül tudjuk fúrni a Földet, és építhetünk egy alagutat, amely pontosan a Föld közepén halad át, és átér a túloldalra. Mi történik azzal a tárggyal (vagy akár élőlénnyel), aki ebbe beleesik?
Tekintsünk el most attól, hogy odalent nagyon meleg van, és attól is, hogy a túloldalon valószínűleg pont egy óceánba "ütközünk". Ez csupán elméleti kérdés.
Ha egy nagyon mély kútba beleejtünk valamit, az ugyebár addig esik, amíg el nem éri a kút fenekét. Ha ez a kút olyan mély, hogy eléri a glóbusz geometriai középpontját, gondolom odáig is zuhanna. Ha viszont egy alagút már "mélyebb" lenne, mint a földsugár, akkor egy képzeletbeli zuhanás során túl kell haladnunk a középponton, viszont onnantól kezdve már "felfelé" esünk, a másik oldal felől nézve.
Jelenlegi legjobb tudásom szerint én arra gondolok, hogy egy zuhanó test a Föld középpontjáig gyorsuló mozgással (tehát növekvő sebességgel) zuhanna, de onnantól kezdve a sebessége csökkenne, hiszen távolodna a középponttól, éppen "felfelé esne". A sebessége egy bizonyos ponton (valószínűleg még az alagút túloldala előtt) elérné a 0-t, és ismét visszaesne, gyorsulna a középpontig, onnan lassulna, aztán újra visszazuhanna. Tehát csillapodó amplitúdójú oszcilláló mozgást végezne, amíg meg nem állna, éppen a középpontban.
Korrekt-e ez az elképzelés? Mi történne vele a középpontban, mekkora gravitáció hatna rá? Lehetséges, hogy ott nem vonzaná semmi, és csak "lebegne" az alagút közepén?
Szerintem korrekt az elképzelés. Elméletileg, ha nem lenne súrlódás, légellenállás meg ilyenek, akkor egy örökmozgód lenne, mert éppen olyan magasra esne föl, mint amilyen magasról ledobtad. Vagyis az amplitúdó csillapodása egyenlő lesz azzal, amit a közegellenállás okoz.
A test mindig a tömegközéppont felé mozdulna, ezért amikor már nem mozog, akkor ott állapodna meg. Ha a tömegközéppont üreges, akkor igen, lebegne, mint ahogy megfelelő irányból alkalmazott megfelelő erősségű mágnesekkel is lehet lebegtetni valamiit.
Teljesen így van.
Ha egy alagútba beleesne, akkor megállna a Föld gravitációs középpontjában. De ha elég gyorsan esik (van egy jelentős indító sebessége), akkor "kirepül" a túloldalon.
De mivel ugyebár az alagútban csak levegő van felette, ezért nem lenne semmi baja. Csak lebegne ott.
A Föld belsejében csak a magas hőmérséklet és a felsőbb rétegek keltette nyomás miatt lehetetlen az élet
És szerinted mitől van nyomás?
A fölötted lévő kőzetrétegektől.
Ha azokat eltávolítod (alagutat ásol) akkor mi nyom?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!