Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Milyen magasra - kb hány...

Milyen magasra - kb hány kmre, - lehet függőlegesen fellőni lőfegyverekkel: pisztollyal, géppuskával, stb?

Figyelt kérdés

2014. jan. 15. 12:08
1 2
 11/15 A kérdező kommentje:
Még azt kérdezném, hogy kb mennyi idő alatt, mekkora sebességgel esik vissza - tehát mennyire veszélyes a visszahulló lövedék?
2014. jan. 18. 11:52
 12/15 anonim ***** válasza:
100%

Az már igazán nem nagy ügy: lefelé a gravitációs erő gyorsítja csak, így a legnagyobb elért sebessége egy egyszerű egyensúlyi egyenlet:

0 = k*vmax^2 - m*g,

vmax = gyök(2*m*g/k).

Ha feltesszük, hogy szélcsend van (mondjuk ezt eddig is feltettük…) és gyorsan megfordul, akkor a fent számolt lövedékekre a visszahullási sebesség (ez kicsit felső becslés, de szerintem nem olyan durva, mint az eddigiek):

9mm-es: 80 m/s,

AK–47: 115 m/s,

AK–74: 100 m/s,

M–16: 120 m/s,

Magnum: 135 m/s,

Középkori kisvacak: 40 m/s.


A visszahullási idők (ezeket nem számoltam pontosan, csak az emelkedési időből és a végsebességből saccoltam):

9mm-es: 25-30 s,

AK–47: 35-40 s,

AK–74: 35-40 s,

M–16: 40-45 s,

Magnum: 45-50 s,

Középkori kisvacak: 15 s.


Szóval eléggé fáj, hogyha eltalál. Itt írnak olyan eseteket, hogy valaki belehalt, illetve hivatkoznak a MythBustersre, hogy ott megnézték, és vagy 10 centi mélyen fúródtak a talajba a visszahulló lövedékek: [link]


Nem tudom mennyire hiteles forrás, de én az én számolásomból is az jön ki, hogy kellemetlen tud lenni. Tekintve, hogy már az is tud fájni, ha a fejedhez vágok egy 5 forintost…


[link] itt azt írják, hogy egy baseball dobójátékos 80 mph, azaz 36 m/s sebességgel tud eldobni egy baseball labdát. Ha egy 200 forintost dob el ekkora sebességgel, akkor annak már több, mint kétszer akkora energiája van, mint a „középkori kisvacaknak”, a visszahulló 9mm-es lövedék energiájának ez viszont csak a negyede.

2014. jan. 18. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 A kérdező kommentje:
Köszönöm.
2014. jan. 18. 14:12
 14/15 anonim ***** válasza:

Izé, elírtam:

vmax = gyök(m*g/k).


Bocsánat… De a „számológépbe” már jól pötyögtem.

2014. jan. 18. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:
100%

Oh… Hasonló dologról van szó what-if.xkcd-n: [link]

Itt egy hivatkozás, ahol néhány lövedék maximum lövési magasságával: [link]


Egyik se olyannak tűnik, mint amilyet én itt linkeltem, meg hiányolom róla a hibabecslést, de ez aránylag egy pontos adatsor lehet.

2014. jan. 28. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!