Mi határozza meg egy urántömbben, hogy melyik atommag bomlik le?
http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomanyo..
Számomra kielégítő válasz nem jött, pedig több alkalommal is kiemeltem a kérdést. Remélem, a tiédre lesz valami frankó válasz :)
#20-ra:
A radioaktív sugárzás részecskéi (alfa, béta, gamma) valóban kölcsönhatnak a környező anyaggal. Változatos magreakciók, fotoeffektus, compton szórás, meg még egy csomó más dolog is előfordul. De ismétlem: ez NINCS hatással a radioaktív bomlás folyamatára. A rad. bomlás spontán történik, nem lehet más részecskével kiváltani.
Az az alfa és gamma-részecskék képesek magreakciót kiváltani. (alfa,n) (alfa,p) (gamma,n) (gamma,p) a leggyakoribbak, de ezek a reakciók egyrészt viszonylag ritkák, másrészt semmi közük a rad. bomláshoz.
A bomlások száma azért csökken idővel, mert a bomlás során elfogynak azok a magok, amelyek bomolhatnának. Ezért volt az orosz-rulettes példa. Amelyik egyszer elbomlott, az nem játszik tovább. (persze lehet, hogy a bomlástermék is radioaktív, és az is elbomlik majd egyszer, de én most hangsúlyosan 1 féle izotóp bomlásáról beszélek egyszerre.)
bomlástörvény:
A bomlás sebessége arányos a még meglévő magok N számával (tehát ahogy fogynak a magok, úgy csökken a bomlások száma is az idővel. Mégpedig exponenciálisan)
dN/dt = -a*N
Ennek a diffegyenletnek a megoldása a bomlásokra jellemző exponenciális függvény:
N(t) = N(0)*exp(-a*t)
ahol is, (ha a felezési időt továbbra is T-vel jelöljük)
T = ln(2)/a
"a" pedig az ún bomlási állandó, amit legtöbbször lambdának jelölnek, csak az nincs a billentyűzetemen :)
Lehet, hogy éppen az váltja ki a bomlást, ha egy neutrínó találja el az atommagot.
Nyilvánvaló, hogy nem mindegy hogy milyen típusú, hogyan, és milyen atommagot talál el.
Sceptic:
Ha valaki a szakadék szélén billeg, elég egy ujjal meglökni. Ha száz méterre van onnan, kicsit nehezebb. :)
Ez elfogadható érv lenne akkor, ha bebizonyosodna, hogy KIZÁRÓLAG a neutrínók a felelősek a radioaktív bomlásért. De ez egyelőre csak hipotézis ugye :)
Lehet, hogy besegítenek, de valószínűleg nem kizárólag nekik köszönhető a folyamat beindulása. Tehát más oknak is kell lennie a háttérben, különben minden elemnek bomlékonynak kellene lennie, mert mindegyiket eltalálja olykor egy-egy neutrínó, nem csak a bomlékony atommagokat. Tehát kell lennie valami egyéb különbségnek is a bomlékony és a nem bomlékony atommagok felépítése, szerkezete között, csak a neutrínókra nem lehet rákenni a dolgot :)
Abból a szempontból nem kizárható a neutrínók szerepe, h mesterségesen a atomerőművekben mi is "előállítjuk őket"
"Az atomerőművek az ember által előállított neutrínók legfőbb forrásai. Egy átlagos erőmű másodpercenként több mint 1020 neutrínót állít elő, melyek a hasadási termékek (neutronban gazdag radioaktív béta-bomló magok) bomlását kísérik. Az antineutrínó-fluxushoz jelentősen hozzájáruló izotópok az urán-235, urán-238, plutónium-239 és a plutónium-241."
Itt is az urán a főszereplő (mondjuk más perpill nem is lehetne :D )
A logika ebben a gondoldalmenetben az lehet, h ha a bomláskor neutrínók keletkeznek, akkor ezek hatással lehetnek a még nem bomlott magok belső állapotára. Kérdés, hogy a neutrínó elnyelést vizsgálták-e ilyen körülmények között.
Én sem azt akarom mondani, h a neutrínók okozzák a bomlást, csak azt, h AKÁR közük is lehet hozzá. A felezési idő a bomlások számának csökkenését jelenti idővel, ami valószínűleg nem exponenciális lenne, ha a folyamatos neutrínóáramok hatnának. Akkor inkább időben egyenes arányban folyna a bomlás.... vagy pl. szupernóvarobbanások beérkező neutrínóárama, vagy az atomerőművek hatása gyorsítaná a bomlás sebességét. Tudtommal ilyesmit még nem figyeltek meg.
Sztem a felezési idő azért is értelmezhető nagyobb anyagmennyiség esetében, mert VALÓSZÍNŰLEG számít, hogy bomlásra képes magok vannak "egymás közelében". Persze ezt csak úgy lehetne kísérletileg ellenőrizni, ha különálló magokat térben messze eltávolítva figyelnének meg abból a szempontból, hogy a felezési ütemük összessége megfelel-e a nagy tömegben tapasztalt felezési idejüknek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!