Mekkora a radioaktivitás ott ahol emberek élnek? Tehát az elfogadható nem káros (nem annyira) sugárzás.
Magyarországon a háttérsugárzás 50-180 nSv/óra (nanosziver/óra). A figyelmeztetési szint 250 nSv/óra, ami még csak töredéke a valós veszélyt jelentő szintnek. A veszélyességi szintekről itt olvashatsz:
A sugárzás egy nagyon érdekes dolog. A legfontosabb (és amit soha nem mutatnak a filmekben...) hogy az emberi test teljesen megszokta a sugárzást, és rengeteg természetes védekező mechanizmusunk van ellene - ameddig az nem nagyobb, mint a normál háttérsugárzás. Ugyanis az élet minden pillanatában jelen van egy közel állandó szintű sugárzás, így a testünk ezt képes kezelni, a keletkező sérüléseket javítani vagy a sérült sejtet elpusztítani.
Azonban, ennek a mechanizmusnak van egy másik oldala is - a test képes folyamatosan javítani a sérüléseket, azonban ennek van egy bizonyos szintje, aminél gyorsabban már nem működik a folyamat.
Tehát az emberi test sokkalta jobban bír egy nagyobb adag, de rövid ideig tartó sugárzást, mint egy folyamatos, de gyengébbet (a természetes háttérsugárzás szintjét pedig a legtöbb ember bármeddig bírja). Tehát kvázi nyugodtan be lehet sétálni erősen sugárzó területre is, amennyiben megtesszük a szükséges óvintézkedéseket - miszerint elkerüljük, hogy a testünkbe sugárzó anyag kerüljön. (terület elhagyása után zuhany, szükség esetén arc maszk).
Az atomerőművek pedig nagyon jól szigeteltek, és a környezettől elzártak, így ott semmivel sem nagyobb a sugárzás mértéke, mint bárhol máshol.
Itt tudod böngészni az aktuális értékeket.
Budapesten nagyjából 90 nSv/h, ha esik az első felmegy 100-110-re.
Pincékben, barlangokban, bányákban ennél sokkal nagyobb lehet a felgyülemlő radon gáz miatt.
Pécsen eső nélkül is 160 nSv/h körül van (Több urán, több radon)
Az atomerőmű reaktorcsarnokában úgy 1 uSv/h (figyelem, itt mikro van, az előbb nano volt, ez kb tízszerese a budapesti utcainak.)
Az erőmű normál üzemi körülmények között nem befolyásolja a reaktorépület falain kívül mérhető dózisteljesítményt. Kicsit sem.
Az utcán vagy a természetben mérhető értékek elsősorban földrajzi adottságoktól függenek. Vannak helyek ahol a természetes dózisteljesítmény is jóval nagyobb mint a paksi reaktorcsarnokban. Egy extrém példa 140 uSv/h a hálószobában:
Az a 3,6 Sv/h nyilvánvaló hülyeség. A baleset után közvetlenül (esetleg) lehetett ennyi, de a mostani állapotok abszolúte lehetővé teszik hogy emberek ott tartózkodjanak.
Ajánlom még ezt a filmet, ha a zónában uralkodó állapotokról szeretnél tájékozódni:
(734 MB)
Meg ezt a prezentációt is. Ugyanarról az útról szól, mint a film.
Találsz benne számadatokat is az ott mérhető dózisteljesítményekről.
Hogy mennyi a biztonságos, az bonyolult kérdés, ott nem a dózisteljesítmény a lényeg, hanem az összesen összegyűjtött dózis. A foglalkozási dóziskorlát (kicsit leegyszerűsítve) 20 mSv évente. Ahhoz, hogy ennyit összegyűjts, egész évben 2,3 uSv/h térben kellene tartózkodnod. Az biztosra vehető, hogy ennyitől nem lesz semmi bajod hosszú távon sem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!