Világ nézet semleges evolúció biológia könyvek?
Sziasztok!
Kicsit furán fog hangzani a kérdés.
Vallásos vagyok a magam módján, de elfogadom meg érdekel az evolúció.
Szóval, tudnátok nekem ajánlani olyan jó minőségű, hiteles könyvet ami világnézet semlegesen (tehát nem Dawkins írta) mutatja be az evolúciót, részletesen?
Olyanok válaszát szeretném akik tényleg elmélyedtek benne.
Szóval biológia bsc. vagy ilyesmi tanulnak.
Köszön a normális válaszokat!
Minden jót! :)
Ui: Értek a felsőbb matematikához (integrál, derivál, differenciál egyenletek stb.) meg a biológia algoritmusokat is érteni fogom, írhattok olyat is.
Nem ismerek ilyen könyvet...
Nem is értem tisztán, hogy mit szeretnél. A biológiának mi köze van a világnézetekhez? A biológia egy természettudomány, amely az élet, az élőlények megismerésével, leírásával foglalkozik. Ha egyes eredményei éppenséggel ellentmondanak a te vallásod elemeinek, akkor ellentmondanak. Itt nincs helye a régi mesékkel szembeni óvatoskodásnak, "semlegességnek", csúsztatásoknak, zavaros filozofálgatásoknak. A biológia az élet működését igyekszik leírni, nemigen foglalkozik azzal, hogy az eredményei beleillenek-e az xy világképbe.
Úgy értem, hogy színtisztán csak az evolúcióról, tudományról van benne szó. Tehát nincs belekeverve burkoltan semmi. pl. Dawkins Vakóra mester könyvébe stb.
Tök jó, hogy írsz és nem válaszolsz a kérdésre...
Ugyan nem olvastam Dawkins legújabb könyvét, de szerintem abban egyáltalán nincs szó vallásról, csak az evolúcióról.
"A legnagyobb mutatvány: Az evolúció bizonyítékai"
Ha ez nem tetszik próbálkozz Darwin: A fajok eredetével, ez habár régi, garantáltan vallás mentes.
Utána néztem. Az nem igazán világnézet semleges a bevezető alapján.
Darwin könyve az jó lenne, csak nem tudom, hogy már mennyire elavultak benne a dolgok. Miket kellet kivenni belőle, meg átalakítani.
Ez egyébként milyen? Ismeri valaki?
John Maynard Smith, Szathmáry Eörs - Az evolúció nagy lépései
Ismeri valaki?
Egyébként nem hinném hogy bármi bajod lenne attól, hogy elolvasol egy olyan könyvet, amiben a vallás is érintve van, attól a többi része még lehet zseniális.
Maximum ha nagyon zavar átugrod azokat a részeket, de jobb esetben még akár ateistává is válhatsz... :)
Persze, hogy nem lehet bajom belőle, de nem akarok ateista lenni még egyszer. De most ezt hagyjuk...
(Mellesleg ha jól tudom bizonyos védák írnak az evolúcióról)
Csak megakarom tanulni részletesen, tudományosan az evolúciót.
Ernst Mayr: Mi az evolúció?
A szerző elismert evolúció biológus volt (sajnos már meghalt). Amennyire tudom, nem mindenben követte a legújabb trendeket, de a legtöbb esetben abszolút megbízható a véleménye.
A könyv alapvetően egy ismeretterjesztő mű, de elég jól bemutatja az evolúcióbiológia fő vonásait.
Én programozó vagyok, és eléggé elmélyedtem a genetikus algoritmusokban, szerintem nagyon sok kérdésre választ ad, sok dolgot megértet, és kísérleteket végezhetsz, hogy megértsd, átlásd, rájöjj, hogy milyen esetekben milyen faktorok játszanak nagyobb szerepet (a genom mérete, a populáció mérete, a populációk szeparáltsága, az életkörülmények nehézsége, genetikai sodródás, meg persze maga a mutáció mértéke, erőssége). Ráadásul a genetikus algoritmusokkal foglalkozó könyvekben elég ritkán találkoztam Dawkinses "túlélőgépek vagyunk", meg "a vallás egy genetikai mutáció", meg hasonló filozofikus gondolatokkal. :P
Egyébként Dawkinsnál ez a mém-teória is érdekes meglátás, az evolúcióhoz kell ugye valami genetikai kód (beszéd/viselkedés), egyedek, saját genommal (emberek), az egyedek genetikai kódjainak keveredése (beszélgetés), meg a változás. Szóval a mémek (divat, sajátos köszönési módok, poénok, bevett reakciók, néhány embernél gondolkodás egy adott témával kapcsolatban) az sima evolúció. Így ezek terjedését megvizsgálva lehetőségünk van élőben, gyorsban látni az evolúciót. (Persze annyira azért nem tökéletes a dolog nyilván, nincs elég nagy szeparáltság, túl nagy a mutáció, szal azért ez egy másik fajta evolúció)
Off:
"Ha egyes eredményei éppenséggel ellentmondanak a te vallásod elemeinek, akkor ellentmondanak. Itt nincs helye a régi mesékkel szembeni óvatoskodásnak, "semlegességnek", csúsztatásoknak, zavaros filozofálgatásoknak."
Sztem pont ezt értette a kérdező világnézet felesleges hangoztatása alatt...
Utolsó kettő:ment a zöld kéz! :)
Köszönöm szépen!
És igen pont ezt értettem a világnézet semlegesség alatt.
Mayr könyve jó lesz. Maynard-Smith-Szathmáry kissé technikus, kevésbé ismeretterjesztő jellegű. Ettől a szerzőpárostól esetleg A földi élet regénye - szintén elég durva mű, megpróbálhatod. De jobb ötlet valóban tudism. stílussal kezdeni.
Darwin... ő sem világnézet-független, nála még teremtés van. :) De a negyedik fejezet, amiben a dinamikát tárgyalja, alap. Illetve van a neten rengeteg anyag: mindezt nyugodtan elkezdheted. A Critical Biomass blogját használhatod kiindulási pontnak, jók a cikkek, érthetőek, alaposan, kellemes a stílus és jó az irodalomjegyzék. Például mindjárt itt egy cikk:
(A belső hal is jó, tényleg.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!