Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Rac. Tört függvények integrálá...

Rac. Tört függvények integrálásánál miért így szedjük szét a nevezőt?

Figyelt kérdés

Pl.: 1/ ((x+2)(x-1)) = A/(x+2) + B/(x-1) Ezt értem, de ezt nem:


1/([x^2+1) (x^2+2)] = [Ax+B]/[x^2+1] + [Cx+D]/[x^2+2]

Azért, mert x négyzeten van? És ha a harmadikon, negyedeiken, stb. ? Megoldani megtudom őket csak az nem tiszta, hogy miért így kell szétszedni a második esetben.


2013. aug. 9. 15:03
 1/10 anonim ***** válasza:
Mert az (x^2+1)-et nem tudod tovább bontani. A magasabb hatványokat viszont igen. Tehát ez két alaptípus, amire a többi visszavezethető (vagy az egyikre, vagy a másikra).
2013. aug. 9. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

Ha x a 3.-on, 4.-en van, akkor teljesen másképp kell szétbontani, de akkor már nem szokás, hanem más integrálási módszereket kell alkalmazni.


Ezek a tipikusak, amit írtál, még esetleg a nevezőt külön is hatványozzuk.

Lehet persze jó bonyolultat csinálni, de azt megoldani sem könnyű (esetleg elemien nem is lehet).

2013. aug. 9. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
Én eleve úgy tanultam anno, hogy a számlálót (Ax+B) úgy kell felírni, hogy a nevezőnél eggyel kisebb fokú polinom legyen, s ennek kell meghatározni az együtthatóit. Tehát ha a nevezőben x a négyzeten van, akkor Ax+B lesz a számláló, ha x a harmadikon, negyediken, stb, akkor Ax^2+Bx+C ill. Ax^3+Bx^2+Cx+D stb kell legyen.
2013. aug. 12. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat! Találtam egy olyan trigonometrikus integrált amiből hetedfokú racionális tört lett és azt kezdték el szétszedni, ezért értetlenkedtem.


1 / [(1+t^2)^7] = [At+B]/[1+t^2] + [Ct^3+Dt^2+Et+F]/[1+t^2]^2


Következő tagban meg már a nevező a harmadikon van, számláló legnagyobb fokszáma meg 5. Nem értem ezt. Mitől függ, hogy szétszedésnél mi lesz a nevezőben? Nagyon örülnék neki, ha valaki elmagyarázná. (Elvileg már csak ezt nem értem ebből a fajta integrálásból.)

2013. aug. 12. 16:58
 5/10 anonim ***** válasza:

abban amit te leírtál, a második tagban azért van a számlálóban harmadfokú polinom, mert a nevező negyedfokú ugye (t^2)^2=t^4, harmadik tagban meg hatodfokú (t^2)^3=t^6, ezért a számlálók 3. illetve 5.fokúak.

Az, hogy szétszedésnél mi lesz a nevezőben, az eredeti nevezőtől függ.

Első lépés egy tört felbontásánál, hogy a nevezőből a polinomot minél kisebb fokú polinomok szorzatává alakítjuk, pl. képlettel (ld. a^2+b^2=(a+b)(a-b) vagy a^2+2ab+b^2=(a+b)^2=(a+b)(a+b) meg hasonlók vannak 3. hatványra is, meg lehet használni Newton binomiális tételét nagyobb hatványok estében). Más módszer a szorzatra bontásra a polinom gyökeinek megkeresése, és a P(x)=a(x-x1)(x-x2)(... (P(x)-polinom, a-főegyüttható, x1,x2,..-a polinom gyökei) egyenlettel felírni.

Miután felírtad az eredeti törtet olyan formában, hogy a nevező szorzat legyen jön a második lépés, a "szétszedés": felírsz annyi tagot, ahány tényezője van ennek a szorzatnak, majd a nevezőkbe beírod ezeket a szorzótényezőket, számlálókba pedig eggyel kisebb fokú polinomokat általános alakban. Ha valamelyik ilyen tényező a szorzatban második, harmadik ... hatványon van, akkor 2,3,... külön tag lesz a szétszedésnél is, mert minden hatványon külön kell megjelenjen - (természetesen, mikor végül meghatározod az ismeretleneket, akkor ezek közül lehet egy csomó nulla, s nem feltétlenül marad a végső felbontásban annyi tag, mint eleinte felírsz általánosan). Erre pl. az amit te elkezdtél írni utoljára, abban az esetben már a kiinduló tört nevezője szorzat formában van, majd felír 7 tagot, mert a 7. hatványon van a szorzótényező.

Így már tiszta? Ha van még kérdésed, szólj, mert követem a kérdésed :)

2013. aug. 12. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
Na hát ha valaki az 1 / [(1+t^2)^7] -ent szétbontja parciális törtekre, azt még én is megnézném...
2013. aug. 12. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Mert szerintem még parciális integrálással is könnyebb, minthogy azt törtekre bontani.

De persze tiszteletben tartom más megoldási módszerét is, és örömmel várom, hogy milyen pearciális törtek jönnek ki abból.

2013. aug. 12. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat!


Most csak átfutottam, de még nem értettem meg, szóval, ha felmerül kérdés akkor írok és külön köszönöm a fáradozásodat! Egyébként ezzel a módszerrel szerintem eléggé komplex egyenletrendszer lesz, szóval én se nagyon használnám, de egy ilyet hogy lehet másképpen megoldani?

2013. aug. 12. 18:39
 9/10 A kérdező kommentje:
Nem teljesen tiszta a dolog. A nevező a hetediken van, tehát felírhatnám úgy is, hogy leírom ugyanazt a kifejezést hétszer egymásután szorzatként, nem? Akkor meg szétszedhetném hét darab ugyanolyan nevezőjű törtre az egészet, ehelyett a fenti példámban a nevező fokszáma folyamatosan nő szétszedésnél, a legutolsó tag meg ugyanakkora lesz, mint kezdetben volt a nevező. Igazából ennek az értelmét se látom, ez miért jó nekünk? Ha jól vettem ki az előzőekből, akkor az utolsó tag számlálója meg 13.-on lenne, bonyolultabb lesz az egész, nem? Tehát ezt a két dolgot nem értem: Miért jó ez? Miért nő a nevező fokszáma?
2013. aug. 13. 10:23
 10/10 anonim ***** válasza:

Na szóval. Annak idején gimnáziumban amikor ezt beverték a fejembe (több mint 4 éve, s azóta nem is használtam talán ezt a módszert :)) nem kaptam magyarázatot arra, hogy ezt miért kell így pontosan, viszont logikusan gondolkozzunk. Jól mondod, hogy a nevezőt fel lehet úgy is írni, hogy 7-szer egymás után ugyanazt a kifejezést. Nos, ha ezt úgy szednénk szét, hogy minden tört nevezőjébe egy egy kifejezést teszünk, akkor lesz 7 törtünk, aminek közös a nevezője. Ezeket ugye össze lehet simán vonni (összeadni, kivonni), és végül kapnánk egy olyan törtet, aminek a nevezője az eredetinek a 7-ed fokú gyöke (mármint a kifejezés ami volt, de nem a hetediken hanem az elsőn), a számlálója meg egy első fokú polinom. Gondolom belátod, hogy ez már teljesen más lenne, mint az eredeti tört. :)

A másik dolog meg, hogy mivel az eredeti tört számlálója egyenlő 1-gyel (és nem egy 13-fokú polinom), következik, hogy amikor az egyenletrendszert felírod lesz egy rakás 0, s a szabadtag lesz 1. Most nincs kéznél papír és toll, hogy kíváncsiságból megoldjam, de gondolom neked megvan a teljes megoldás. Lehet, hogy valójában nem is olyan bonyolult (pl. ha a beszorzásoknál nem tartod meg, csak azokat a tagokat, amelyekben nem szerepel x valamelyik hatványa, lehet az is elég a megoldáshoz). Remélem elég érthető voltam :).

2013. aug. 13. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!