Ha valaki lemegy a föld közepébe (gravitációs középpont) és ott mondjuk egy üreg lenne, nem pedig ami most van, akkor ott lebegne az ember? Mert körbe garvitáció. Vagy mi lenne?
Szerintem pedig nem lebegne. A gömb egyik falához tapadna.
Az ok: a gravitáció az atomoktól eredeztethető, vagyis minden tárgynak/anyagnak van valamekkora gravitáció vonzereje. A Föld gravitáció erejének nagy részét a sűrű olvadt fémekből álló magja adja. Azzal, hogy a Föld középpontjában létrehozol egy üreget, akkor egy olyan jelenség fog történni, hogy a gömb héja felé fog kívülről és belülről is vonzani a gravitáció. Hiszen, ha a középpontba nincs semmi, akkor az nem fog vonzani semmit sem. Így ha valaki lemegy oda, akkor egészen biztos, hogy nem a Föld középpontja felé fogja vonzani a gravitáció, hanem a gömb héja felé. Ebben az esetben csak akkor van lehetőség a lebegtetésre, ha a súlypontot (amit valószínűleg korrigálni kell, mert a gravitáció ereje a távolság négyzetével csökken) tökéletesen a középpontba tudod helyezni, minden más esetben a gömb héjának fog szorítani az erő.
Utolsó: ha a Föld súlypontjában vagy tökéletes pontossággal, akkor a rád ható gravitációs erő eredője nulla. Ezt írtad te is, ez rendben is van.
De mi is történik, ha kicsit kitérsz ebből a helyzetből? Tegyük fel, hogy nem a középpontban vagy, hanem elmozdulsz "balra" (hogy merre van a bal, tökmindegy). Ha a középponttól balra vagy, akkor a bal oldaladon összességében kevesebb tömeg van, a jobb oldaladon pedig több, ezért az eredő gravitációs erő jobbra, a súlypontba mutat. Bármerre térsz ki, bárhol vagy, legyen az a Föld felszíne, közepe vagy akármije, mindig a súlypont felé fog húzni a gravitáció.
Ignoramus
"Szerintem pedig nem lebegne. A gömb egyik falához tapadna."
Tegyük fel, hogy így van. Most gondolatban azt a falat kezdjük el ásni, hogy tovább haladhassunk. Eszerint ezt egészen a felszínig csinálhatnánk? "Felfelé" esnénk? :)
Vagy hol állna meg a folyamat, milyen mélységben?
Egy másik példával: Mondjuk, hogy a Föld jégből van, és egy forró golyót rakunk a közepében lévő üregbe. Ha a falhoz tapad, akkor meddig fog tovább haladni a felszín felé?
Itt van minden válaszod. Akkor volt rá vagy 30 komment. Potyára ne koptassuk az internetet. :D
http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__egyeb-kerdesek__44..
"Tegyük fel, hogy nem a középpontban vagy, hanem elmozdulsz "balra" (hogy merre van a bal, tökmindegy). Ha a középponttól balra vagy, akkor a bal oldaladon összességében kevesebb tömeg van, a jobb oldaladon pedig több, ezért az eredő gravitációs erő jobbra, a súlypontba mutat."
Ha balra mozdulsz, akkor miért lenne kevesebb tömeg a baloldalt? Hiszen arra mozdultál el, és ekkor az illető szemszögéből nézve bal oldalra fog a gömb fala felé menni, mert akkor már közelebb van hozzá, és a jobb oldali gravitáció ereje csökken, hiszen távolodott.
"Tegyük fel, hogy így van. Most gondolatban azt a falat kezdjük el ásni, hogy tovább haladhassunk. Eszerint ezt egészen a felszínig csinálhatnánk? "Felfelé" esnénk? :)
Vagy hol állna meg a folyamat, milyen mélységben?"
Miért is lehetne a felszínig? Nem értem. A Föld gravitációs erejének nagy része a központi magban van. Amúgy pedig igen, ha a gömb falában elkezdesz ásni, akkor egy ideig "kifele" esel, de hogy meddig, ahhoz, pontosabb meghatározáshoz pontosabb leírás kellene. Szépen ki lehetne számolni :).
"Egy másik példával: Mondjuk, hogy a Föld jégből van, és egy forró golyót rakunk a közepében lévő üregbe. Ha a falhoz tapad, akkor meddig fog tovább haladni a felszín felé?"
Tévedésben élsz. Nem a Föld felső rétege vonzza a magot, hanem a mag vonzza a Föld külső rétegét. Azaz a Földet a mag tartja össze nem a külső réteg. Vagyis ha a teljesen jégből álló Föld közepére tennél egy forró tűzgolyót, aminek kellően nagy a graitációs, akkor az semerre sem fog mozdulni, ha pontosan a közepén van.
"Ha balra mozdulsz, akkor miért lenne kevesebb tömeg a baloldalt?"
Képzeld el, hogy egy szobában rengeteg ember van és középen állsz. Ha oldalazva elindulsz balra, akkor bal oldaladon már kevesebb ember lesz, mint a másikon. Amikor a falhoz érsz, akkor meg már mindenki a jobb oldaladon lesz.
"Nem a Föld felső rétege vonzza a magot, hanem a mag vonzza a Föld külső rétegét. Azaz a Földet a mag tartja össze nem a külső réteg."
Jesszumpepi! :)
A Föld minden atomja vonz minden atomot. Ez nem úgy megy, hogy a magban lévő tömeg valami kitüntetett helyzetben van a kéreghez képest.
"Vagyis ha a teljesen jégből álló Föld közepére tennél egy forró tűzgolyót, aminek kellően nagy a graitációs, akkor az semerre sem fog mozdulni, ha pontosan a közepén van."
És ha az egy sima csapágygolyó?
Amúgy most ellentmondtál önmagadnak. Ha nagyon nagy tömegű, akkor már nem igaz rá a korábbi megállapításod?
#8:
>Hiszen arra mozdultál el, és ekkor az illető szemszögéből nézve bal oldalra fog a gömb fala felé menni, mert akkor már közelebb van hozzá, és a jobb oldali gravitáció ereje csökken, hiszen távolodott.
Nem vagyok benne 100%-osan biztos, hogy ezt hogy érted (lehet, hogy az én hibám).
Csináltam egy mórickaábrát, ami szemlélteti azt, amit írtam:
Ha balra mozdulsz el, a bolygó hozzád képest jobbra mozdul el, balra kevesebb tömeg lesz, jobbra több.
Ignoramus
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!