Légmentes térbe nicns hőmérséklet?
Ez alapján a Napnak sem kéne soha melegítenie a Földet.
Tulajdonképpen jól gondolkoztál, csak kifelejtetted a kisugárzást. Testek ugyanis állandóan sugároznak a hőmérsékletüknek megfelelő elektromágneses rezgéstartományban. Ez a folyamat azonban elég lassú, főleg olyan alacsony hőmérsékletnél, mint amilyen az emberé.
Szóval először nem is éreznél semmit, de szép lassan kihűlnél, méghozzá elegendő idő alatt akár a kozmikus háttérsugárzás hőmérsékletét is elérhetnéd, ami nem több 2 kelvinnél (-271 °C).
"Mit írna ki a hőmérő, ha olyan helyre vinnék hőmérőt ?!"
Egy rövid ideig a hőmérő hőmérsékletét, majd attól függően, hogy éri-e hősugárzás (például a napból) vagy nem, nővekedne (hősugárzás esetén), vagy csökkenne (hősugárzás hiányában) a hőmérséklet.
Az első probléma, hogy olyan térrész, ahol nincs semmi. Legfeljebb kevés.
Igaz, ennek nincs köze a hőmérséklethez. A hőmérséklet valójában energia, amely az anyag részecskéinek "rezgésében" nyilvánul meg (azért nem pontosan így, de mondjuk). A hőmérő ezt az energiát veszi át, és mutatja meg sok áttételen keresztül. Ha egy hőmérőt tőle eltérő hőmérsékletű helyre teszel, ami ráadásul közel vákuum, akkor a fenttebb leírt jelenség játszódik le. A hőmérő felületéről az energia távozik (hűlés), az utánpótlás részben a hőmérő anyagának belsejéből, részben a környezetéből érkezik. A hőcsere, vagyis az energiaáramlás (ha úgy tetszik, a magasabb rezgésszámú, nagyobb amplitúdójú rezgés) addig tart, amíg mindenütt azonos nem lesz (feltéve, hogy messziről nem érkezik energia sugárzás formájában). Amit tehát látnál, az a vákuum hőmérséklete. Hogy ez mennyi, az attól függ, hol az a vákuum. Lehet a világűrben, és lehet egy kellemes hőmérsékletű szobában (mesterségesen).
A hőmérsékleti egyensúlyba nem csak a részecskék rezgése játszik bele, hanem az elektromágneses sugárzások is. Tehát ha egy térrészben nincsenek részecskék, de van valamilyen elektromágneses sugárzás, akkor annak van, és mérhető is a hőmérséklete.
A világűrben jelen van (ahogy többen írták) a Nap sugárzása, ami akár egész magasra is fel tudja melegíteni a hőmérőt vákuumban is (ahogyan a Földet is képes melegen tartani).
Ha a naptól és minden csillagtól távol megyünk, akkor sem lesz 0 kelvin a hőmérséklet, mert mindenütt jelen van az ősrobbanásból visszamaradt háttérsugárzás, aminek a hőmérséklete jelenleg kb 2.7 K. Ezt mutatná bármilyen hőmérő is.
A legutolsó kijelentésere: Megfagynál, mert tested sugározna, s nem lenne, ami testedet besugározná, hogy energiatartalmát növelje.
Csökkenés növekedés nélkül: megfagyás.
Gondolom a nulla kelvinre céloztál, de az még mindig -273;15 C°, de nem ennyi a világűr hőmérséklete, pusztán azért mert nem légüres tér, bár elég közel áll hozzá, van benne néhány kósza hidrogén neadjsiten héliumatom. Meg persze jelen van benne egy úgynevezett kozmikus háttérsugárzás is, ami lényegében egyenletesen oszlik el az intergalaktikus térben:
Meg persze magáról a világűrről is egy kicsit bővebben:
Mivel nem tökéletes vákuum előbb utóbb megfagynál, de jóval előbb meghalnál a gyakorlatilag nem létező nyomás miatt és feltehetőleg nem működne a hőmérőd sem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!