Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Valaki leírná ezt érthetőbben is?

Valaki leírná ezt érthetőbben is?

Figyelt kérdés

A matematikában azokat a valós és komplex számokat nevezik transzcendensnek, amelyek nem algebrai számok, amelyek tehát nem gyökei egész (vagy racionális) együtthatós polinomnak.


Algebrai szám: Matematikában az algebrai szám olyan valós vagy komplex szám, amely gyöke egy racionális együtthatós nem azonosan nulla polinomnak. Ezzel ekvivalens, ha racionális helyett egészek az együtthatók.


2013. júl. 16. 10:31
 1/2 anonim ***** válasza:

Hát az valószínűleg nem fog menni.

Gyöknek általában a függvények zérushelyeit (azaz, ahol f(x)=0) nevezzük.

A függvényeket lehet osztályozni, mert struktúrát alkotnak. Ezen felosztásban egy csoport a polinomfüggvények. Most vizsgálhatjuk, hogy az összes függvénynek ők milyen tulajdonságokkal rendelkező részei, azaz az összes függvény összes gyökének halmazából milyen tulajdonságú halmazt vettünk ki (Jelesül a transzcendens számok halmazát).

Ezek a tulajdonságok a felsőbb matematika eszköztárával mutathatók be, vagyis olyan fogalmakat kellene használni (ha az eredeti definíció nem érthető), ami még kevésbé lesz érthető.

A matematika nem az a tudomány, amelyben bármilyen részterületbe beleolvashatunk a megértés igényével. Azt csak saját szabályai szerint lehet felépíteni, azaz a matematikában előrehaladni. Nagyjából ez igaz minden tudományra.

2013. júl. 16. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim válasza:

Az előttem szóló jól leírta, talán még azzal egészíteném ki, hogy azért ekvivalens a racionális és az egész együtthatós polinom a definícióban, mert ha egy c (valós vagy komplex) szám gyöke egy racionális együtthatós polinomnak (azaz f(c)=0), akkor ha az f polinom együtthatóit megszorozzuk a együtthatók nevezőinek legkisebb közös többszörösével, akkor egy olyan g egész együtthatós polinomot kapunk, amire g(c)=0 (hiszen g(c) az valamennyiszer f(c), tehát valamennyiszer 0, ami 0), tehát c gyöke egy egész együtthatós polinomnak is.


Egyébként a definíciót ki kell egészíteni azzal, hogy kizárjuk az f(x)=0 (azonosan 0) polinomot. (hiszen ennek bármely x gyöke).


Algebrai szám pl az összes racionális szám, a gyök 2 (pl f(x)=x^2-2 nek megoldása), i (ez pl a f(x)=x^2+1 megoldása) és még egy csomó más is.


Transzcendens szám pl. e és a pi stb.

2013. júl. 17. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!