Valaki leírná ezt érthetőbben is?
A matematikában azokat a valós és komplex számokat nevezik transzcendensnek, amelyek nem algebrai számok, amelyek tehát nem gyökei egész (vagy racionális) együtthatós polinomnak.
Algebrai szám: Matematikában az algebrai szám olyan valós vagy komplex szám, amely gyöke egy racionális együtthatós nem azonosan nulla polinomnak. Ezzel ekvivalens, ha racionális helyett egészek az együtthatók.
Hát az valószínűleg nem fog menni.
Gyöknek általában a függvények zérushelyeit (azaz, ahol f(x)=0) nevezzük.
A függvényeket lehet osztályozni, mert struktúrát alkotnak. Ezen felosztásban egy csoport a polinomfüggvények. Most vizsgálhatjuk, hogy az összes függvénynek ők milyen tulajdonságokkal rendelkező részei, azaz az összes függvény összes gyökének halmazából milyen tulajdonságú halmazt vettünk ki (Jelesül a transzcendens számok halmazát).
Ezek a tulajdonságok a felsőbb matematika eszköztárával mutathatók be, vagyis olyan fogalmakat kellene használni (ha az eredeti definíció nem érthető), ami még kevésbé lesz érthető.
A matematika nem az a tudomány, amelyben bármilyen részterületbe beleolvashatunk a megértés igényével. Azt csak saját szabályai szerint lehet felépíteni, azaz a matematikában előrehaladni. Nagyjából ez igaz minden tudományra.
Az előttem szóló jól leírta, talán még azzal egészíteném ki, hogy azért ekvivalens a racionális és az egész együtthatós polinom a definícióban, mert ha egy c (valós vagy komplex) szám gyöke egy racionális együtthatós polinomnak (azaz f(c)=0), akkor ha az f polinom együtthatóit megszorozzuk a együtthatók nevezőinek legkisebb közös többszörösével, akkor egy olyan g egész együtthatós polinomot kapunk, amire g(c)=0 (hiszen g(c) az valamennyiszer f(c), tehát valamennyiszer 0, ami 0), tehát c gyöke egy egész együtthatós polinomnak is.
Egyébként a definíciót ki kell egészíteni azzal, hogy kizárjuk az f(x)=0 (azonosan 0) polinomot. (hiszen ennek bármely x gyöke).
Algebrai szám pl az összes racionális szám, a gyök 2 (pl f(x)=x^2-2 nek megoldása), i (ez pl a f(x)=x^2+1 megoldása) és még egy csomó más is.
Transzcendens szám pl. e és a pi stb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!