Leírná valaki a szulfátion ionképződését?
Pont előtted kérdezték a karbonát iont, nézd meg azt is, tapasztalatnak jó.
Az SO4(2-) szulfát ion a H2SO4 vagy SO2(OH)2 kénsav savmaradék anionja, így ebből az irányból érdemes megközelíteni is:
SO2(OH)2 <=> 2 H+ + SO2(O-)2
A két S=O kettőskötés π kötése delokalizálódik a molekulában, azonban ennek eredményeképpen a két O atomon lévő negatív töltés is.
Ezért a SO4(2-) szulfát ion rezonancia határszerkezetekkel jellemezhető, amit megtalálsz a megfelelő könyvekben illetve a neten.
-O-S(=O)(=O)-O- <--> O=S(=O)(-O-)-O- <-->
-O-S(=O)(-O-)=O <--> O=S(-O-)(=O)-O- <-->
-O-S(-O-)(=O)=O <--> O=S(-O-)(-O-)=O
A tényleges szerkezet a rezonancia szerkezetek átlaga. Ezért az S--O kötésrend (a kötést létesítő elektronpárok száma) 1,5: 6 elektronpár (4 σ + 2 π) jut 4 S--O kötésre, azaz 6 / 4.
Érdekesség: az 1,5-ös kötésrend jelentős stabilitást eredményez a szulfát ionnak. És a -2 töltés miatt hidratált (vízben) állapotában Coulomb erő lép föl a H2O molekulákkal (első koordinációs övezetében): ez a stabilitását tovább növeli. Ezzel magyarázható azon tapasztalat is, hogy például az Na2SO4 vizes oldatának elektrolízisekor vízbontás történik, azaz a pozitív elektródon is a H2O molekulák bomlanak el, vagyis az alkalmazott térerősség energiája először a könnyebben bontható (kevésbé stabil) H2O molekulákat bontja és nem a stabilisabb SO4(2-)(aq) ionokat.
"A két S=O kettőskötés π kötése delokalizálódik a molekulában, azonban ennek eredményeképpen a két O atomon lévő negatív töltés is."
Úgy érzem, hogy ez lesz a lényeg. Azt még leírnád, hogy, hogy érted az oxigénatomon lévő negítív töltések delokalizációját? Azt tudom hogy az oxiégn kétszeresen negatív töltésű. Ehez van köze, vagy az elektronokhoz? Ha az elektronokhoz, akkor mi? Mert próbálom felrajzolni, de nem sikerül. :) köszii
...hogy érted az oxigénatomon lévő negítív töltések delokalizációját?
Úgy értem, hogy a négy O ligandum közül kettő mindig egyszeresen negatív töltéssel rendelkezik, de ezek a rezonancia szerkezetekben töltést váltanak egymás között.
...oxigén kétszeresen negatív töltésű.
Itt nem. Itt két O egyszeres negatív töltésű.
...próbálom felrajzolni, de nem sikerül.
Basszus miért nem keresel egy ábrát a neten a szulfát rezonancia szerkezeteire, amire utaltam is...ne már én keressem ki neked :).
Amúgy kedvem sincs most hozzá, üvölt a Rainbow és 6. sörömnél járok...
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!